Redukcja dopływu światła do pomieszczenia, w którym śpimy ma znaczący wpływ na jakość snu. Rolety zaciemniające lub rolety typu dzień - noc, to - zwłaszcza dla mieszkańca miasta - konieczność.

Sypialnia to najbardziej intymne miejsce w całym mieszkaniu. I jedno z najważniejszych, bo choć tylko w nim śpimy, to jakość tego snu jest niezwykle ważna dla naszego samopoczucia każdego dnia. Odcięcie się od bodźców zewnętrznych jest podstawą dobrego snu. Dlatego tak ważne jest to, czy twoja dekoracja okna pozwala na zapewnienie dobrych warunków do spania.

Ciemność ma znaczenie - wpływ światła na jakość snu

Dla każdego mieszkańca Europy Zachodniej, który przyjechał do Polski, Czech lub naszych wschodnich sąsiadów szokujące jest to, że obywamy się bez zewnętrznych rolet i okiennic. W każdym domu w Hiszpanii, Grecji, Francji czy Portugalii możliwość zasłonięcia okna na noc i zapewnienia kompletnej ciemności jest podstawą. W Polsce przez długie lata mieliśmy do dyspozycji jedynie zasłony, które nie zawsze były w pełni zaciemniające i nie zawsze nawet zaciągane na noc. Przyzwyczailiśmy się do spania przy świetle księżyca czy ulicznej latarni i promieni słońca o poranku na twarzy.

O ile jednak kilkadziesiąt lat temu noc faktycznie bywała ciemna i nawet bez zasłon w sypialni panowała głęboka ciemność, o tyle teraz sytuacja nieco się zmieniła. Wstajemy nieco później niż dawniej - już nie „z kurami”, ale dopiero wtedy, kiedy słońce jest już całkiem wysoko. Mieszkamy w miastach, w których stale świecą się uliczne lampy i błyszczą neony reklam. Nawet nocą nie jest już ciemno. Światło, które wpada do naszego mieszkania z zewnątrz nocą, ma natężenie między 50-100 luxów. Aby zapewnić naszemu organizmowi właściwy odpoczynek, natężenie światła w sypialni nie powinno wynosić więcej niż 5 luxów (dla porównania światło księżyca to mniej niż 1 lux).

Z badań medycznych wynika, że spanie w sypialni, w której nie panuje pełna ciemność nie jest zbyt zdrowe. Może prowadzić do częstszych wybudzeń i utrudniać zasypianie. Tych wybudzeń często nawet rano nie pamiętamy, ale obniżają one jakość naszego snu.

Jak zapewnić sobie pełną ciemność w sypialni?

Rozwiązaniem są rolety dzień - noc lub zaciemniające. To w zasadzie najwygodniejszy i najprostszy sposób na to, by połączyć walory estetyczne z funkcjonalnymi i mieć pewność, że nasz sen nie będzie zakłócany światłem z zewnątrz.

Rolety zaciemniające zapewniają pełną ochronę przed światłem z zewnątrz dzięki swojej całkowicie nieprzepuszczalnej strukturze. Dla osób, które korzystają z sypialni również w ciągu dnia (np. kawalerka), dobrym rozwiązaniem są rolety dzień - noc, którymi można całkowicie zastąpić dekorację okna. W ciągu dnia, rolety mogą przepuszczać światło, a wieczorem zaciąga się pasy rolety tak, by chronić prywatność i zapewnić w pomieszczeniu ciemność. Warto podkreślić, że rolety dzień - noc nie są roletami 100% zaciemnienia, dlatego lepiej sprawdzą się w sypialni, do której nie wpada zbyt duża ilość światła z zewnątrz.

Rolety zaciemniające lub dzień - noc, warto zaciągać jeszcze zanim położymy się spać. Badania opublikowane w The Journal of Clinical Endocrinology w 2010 roku potwierdziły, że ekspozycja organizmu na światło po zmroku redukuje wydzielanie melatoniny, odpowiedzialnej za sen. Im jej mniej, tym większe trudności mamy z zasypianiem, a sen jest płytszy i gorszej jakości. Aby wspierać produkcję melatoniny, warto redukować natężenie światła już na kilka godzin przed pójściem spać - ograniczając ilość światła z zewnątrz oraz zmniejszając ilość źródeł i natężenie światła w sypialni, np. małymi lampkami do czytania.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Sypialnia w kawalerce

Wersja do druku