Choroby skórne należą do najbardziej wstydliwych, widoczne są bowiem gołym okiem - tak jest z łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry. Obie te choroby mają podłoże genetyczne i warto wyjaśnić szerzej, czym dokładnie się charakteryzują.

Zacznijmy od łuszczycy. Jest to choroba nieuleczana, z którą chory musi borykać się całe życie. Choć łuszczyca nie jest chorobą zakaźną to każdy może zapaść na tą przykrą dolegliwość. Powszechnie łuszczycę zalicza się do chorób autoimmunologicznych. Co to oznacza? Zdrowy organizm zaczyna atakować własne tkanki, uznając je za jednostki wrogie. Istnieje duże ryzyko występowania łuszczycy w obrębie jednej rodziny. Występowanie tej dolegliwości w późnym wieku może być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków.

Łuszczyca objawia się w postaci czerwonych grudek, niekiedy o zabarwieniu brunatnym. Występuje zwykle na łokciach oraz kolanach. Zmiany skórne mogą też być obecne na dłoniach czy pośladkach. Po zdrapaniu łuszczącej skóry zwykle powierzchnia staje się bardziej błyszcząca. Leczenie łuszczycy ogranicza się w głównej mierze do łagodzenia dolegliwości. Najpierw usuwana jest łuska, następnie stosowane są specjalne maści. W bardziej skrajnych przypadkach stosuje się naświetlania.


Ze względu na charakterystyczne objawy łuszczyca może być mylona z atopowym zapaleniem skóry. Tak jak łuszczyca jest chorobą o podłożu immunologicznym. Najczęściej AZS występuje wraz z innymi alergiami. Niestety również jest chorobą, której nie można wyleczyć. Chory musi borykać się z nią przez całe życie. Objawy AZS są bardzo uciążliwe, pojawia się bardzo uporczywy świąd. Istnieje kilka głównych czynników sprzyjających powstawaniu AZS. To przede wszystkim geny, źle funkcjonujący układ odpornościowy oraz środowisko zewnętrzne. AZS objawia się bardzo intensywnymi, krwistymi rumieniami.

Atopowe schorzenie skóry leczy się przede wszystkim miejscowo. Stosuje się odpowiednie kremy i maści. W cięższych przypadkach stosuje się też antybiotyki. Tak jak przy łuszczycy sięga się po fototerapię. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja atopowej skóry. Należy stosować wszelkiego rodzaju kremy i maści nawilżające. Lepiej też ostrożnie z chemią. Nie należy stosować drażniących środków chemicznych.

Kolejną chorobą o podłożu alergicznym jest egzema. Specjalne badania pozwalają wykryć, który czynnik jest alergizujący. Na podstawie tego badania dopasowuje się leki. Mają one na celu przede wszystkim złagodzić objawy alergii. Można również zastosować odczulanie. Chory powinien sam troszczyć się o stan swojej skóry. Powinien postawić na luźne ubrania, wykonane z przewiewnych materiałów pozwalających skórze oddychać. Leczenie również obejmuje łagodzenie doraźnych skutków występowania egzemy czyli na przykład świądu. Można na swędzące miejsca stosować naturalne okłady z tartych ziemniaków. Przede wszystkim trzeba jednak usunąć z codziennej diety czynniki mogące powodować alergię.

Powyżej opisane choroby skórne niestety są całkowicie niewyleczalne. Odpowiednio postawiona diagnoza pomoże nam zwalczyć dokuczliwe objawy choroby.

Więcej informacji na https://febumed.pl/oferta/dermatologia/egzema/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku