Od wielu lat nasz kraj zajmuje niechlubne miejsce w czołówce państw o największym zanieczyszczeniu powietrza w całej Europie. Co ciekawe, smog nie jest wyłącznie domeną największych polskich miast. Coraz więcej osób dostrzega problem pyłów i gazów unoszących się nad naszymi miastami i wioskami, mając świadomość, jak niebezpieczny dla naszego zdrowia jest smog. Profesjonalna maska antysmogowa to niedroga, ale bardzo skuteczna forma ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza. Dowiedz się jak wybrać maskę przeciwpyłową z odpowiednim filtrem i na co zwrócić uwagę, poszukując najlepszego dla siebie modelu. 


Filtr – podstawowy element maski

O niekorzystnym wpływie pyłów PM10, PM2.5 oraz innych zanieczyszczeń zawartych w powietrzu, możemy przekonać się na własne oczy każdego dnia. Najlepszym dowodem na to są przepełnione oddziały szpitali i przychodni – smog jest bowiem zagrożeniem, które przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych, sprawia, że szybciej się męczymy, łatwiej popadamy w depresję i tracimy ochotę do aktywności. Dobrze dobrana maska antysmogowa pomoże nam przezwyciężyć ten niełatwy stan, tylko jak znaleźć model idealny dla siebie? Osoby, które zainteresowały się tematem, z pewnością zdążyły zauważyć, że wybór jest ogromny.

Filtry w maskach antysmogowych

Podstawowym kryterium przy wyborze maski jest rodzaj filtra. To właśnie filtr odpowiada za ochronę przed szkodliwymi pyłami i substancjami. Najpopularniejsze rodzaje filtrów stosowanych w maskach antysmogowych to:

  • filtr węglowy – chroni przed pyłami PM10 i PM2.5, zapewniając również ochronę przed alergenami i bakteriami. Filtry węglowe osiągają skuteczność na poziomie 99,9% pyłów o wielkości 0,1 mikrometra. Należy je wymienić co ok. 50 godzin.

  • filtr klasy HEPA – w odróżnieniu od filtrów węglowych, wykonany ze szkła spiekanego. Są nieco mniej skuteczne – zatrzymują cząsteczki smogu i alergeny o wielkości minimum 0,3 mikrometra, a ich skuteczność to ok. 97%. Jego zaletą jest natomiast większa przepuszczalność powietrza, dzięki czemu filtr HEPA często stosowany jest w maskach dla sportowców.

  • filtr hybrydowy – stanowiący połączenie filtra węglowego i filtra HEPA – cechą charakterystyczną takiego filtra jest bardzo wysoka jakość, zarówno pod względem przepuszczalności (zatrzymuje cząsteczki od 0,1 mikrometra) oraz skuteczności – 97% pyłów i alergenów. Dodatkowo pochłania także inne substancje, takie jak tlenki azotu czy siarka. Jego żywotność to ok. 50 godzin.

Wybór maski z właściwym filtrem będzie uzależniony przede wszystkim od rodzaju aktywności i częstotliwości jej użytkowania. Jeśli zastanawiasz się, który model wybrać, zobacz ranking masek antysmogowych pod adresem https://www.maski-antysmogowe.net/.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku