Nie da się ukryć, że właśnie od księdza, w dużej mierze zależy przebieg całej uroczystości weselnej. Mimo powszechnie spotykanej niechęci względem przedstawicieli tego zawodu, pamiętajmy, że decydując się na ślub kościelny, kierujemy się pewnymi wartościami i dlatego warto zadbać jeszcze przed weselem o dobre relacje z duszpasterzem. 

Ksiądz ubrany w zielone szaty liturgiczne udziela ślubu w Anglii

Wbrew pozorom, każdy duchowny jest pozytywnie nastawiony do przyszłej młodej pary i również stara się by ten dzień był dla nich wyjątkowy. Dowodem tego jest choćby wybieranie przez księdza odpowiednich szat liturgicznych na dzień, kiedy będzie udzielać ślubu. Co istotne, kwestia ta jest jasno uregulowana przez tradycję, zatem nie ma możliwości, aby dostosować się do tego, czego życzy sobie przyszła para młoda. Oczywiście może się to wydawać abstrakcyjne, a żeby przyszli małżonkowie mieli tego typu życzenia lecz jest to obecnie dosyć często spotykane. Dzisiaj księża mogą wybierać szaty liturgiczne w wielu sklepach internetowych, na przykład w https://vestment.co.uk/, co jest dla duchownych sporym ułatwieniem. Mało tego, wybór w sieci jest dużo większy, aniżeli w sklepach stacjonarnych, których nie ma zbyt wiele. Przyjęło się, że na uroczystości weselne powinno się ubierać białe szaty liturgiczne, gdyż jest to kolor radości i szczęścia w tradycji chrześcijańskiej. Poza tym jest to chyba najbardziej uniwersalna barwa, jeśli chodzi o ubiór księdza. Sam duchowny jest właśnie tą osobą, która przeprowadzi przyszłych małżonków przez część formalności, związaną z organizacją ślubu kościelnego.

Organizacja wesela w Anglii

Kwestie te, wbrew pozorom nie zawsze wszystko przebiegają tak bezproblemowo, jak mogłoby się wydawać. Decydując się na ślub kościelny, jedną z najważniejszych spraw jest właśnie zorganizowanie obecności księdza. Dla wielu par, w tym właśnie momencie zaczynają się schody i wychodzą z założenia, że formalności zajmują zbyt wiele czasu. Tymczasem wystarczy wszystko zacząć załatwiać z odpowiednim wyprzedzeniem, wówczas na pewno oszczędzimy sobie mnóstwo czasu. Od czego zatem zacząć? Po pierwsze należy się zgłosić do wybranej parafii. W tej kwestii, para może dowolnie wybierać. Istotne jest jednak to, by do danego kościoła zgłosić się na minimum sześć miesięcy przed planowaną datą. W Anglii, podobnie jak w Polsce nie trzeba zawierać ślubu cywilnego przed kościelnym. Sporo osób decyduje się na ślub w parafii najbliższej miejscu zamieszkania, aczkolwiek nie zawsze jest to regułą. Wiele zależy od księdza, który będzie udzielał samego sakramentu. On też udzieli wszystkich szczegółowych informacji.


Angielski kościół przygotowany do ślubu

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku