Coraz wiÄ™cej z nas zdaje sobie sprawÄ™ z zagrożeÅ„, jakie niesie za sobÄ… smog. WychodzÄ…c z domu sprawdzamy wiÄ™c, czy poziom zanieczyszczenia powietrza nie zagraża naszemu zdrowiu. Kiedy widzimy komunikat, że stan powietrza jest ‘dostateczny’ czujemy siÄ™ wzglÄ™dnie bezpieczni. Jednak polskie normy okreÅ›lajÄ… mianem dostatecznego powietrze, które przykÅ‚adowo w Paryżu lub w Londynie byÅ‚oby uznane za szkodliwe. O tym problemie warto dowiedzieć siÄ™ wiÄ™cej. ZachÄ™camy do przeczytania naszego materiaÅ‚u!

Polska należy do niechlubnej czoÅ‚ówki krajów Unii Europejskiej pod wzglÄ™dem zanieczyszczenia powietrza. WiÄ™ksze stężenie szkodliwych pyÅ‚ów PM10 wystÄ™puje jednie w BuÅ‚garii. Polacy oddychajÄ… powietrzem zÅ‚ej jakoÅ›ci, a co za tym idzie na co dzieÅ„ czujÄ… siÄ™ gorzej niż mieszkaÅ„cy Europy Zachodniej, częściej chorujÄ… również na raka pÅ‚uc. I choć stężenie pyÅ‚u zawieszonego w Polsce jest bardzo wysokie, polskie normy mogÄ… uÅ›pić naszÄ… czujność. Podczas gdy dzienna norma dla stężenia pyÅ‚ów PM10 wynosi 50μ/m3, polski indeks jakoÅ›ci powietrza okreÅ›la powietrze o takim poziomie zanieczyszczeÅ„ jako dobre! Jasno zielone oznaczenie może dodatkowo sugerować jego bezpieczeÅ„stwo. Tymczasem, już taki poziom zanieczyszczeÅ„ jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

Kiedy natomiast stężenie pyÅ‚ów przekroczy w Polsce 100μ/m3, powietrze jest okreÅ›lano jako dostateczne czyli wystarczajÄ…ce i zadowalajÄ…ce. W Wielkiej Brytanii czy Francji poziom zanieczyszczenia bÄ™dzie wtedy okreÅ›lany już jako bardzo wysoki! W takiej sytuacji, można siÄ™ zastanowić, czy pÅ‚uca Polaków sÄ… bardziej wytrzymaÅ‚e? Czy jesteÅ›my bardziej odporni na zanieczyszczenie powietrza? Niestety. Jedynie nasze normy jakoÅ›ci powietrza sÄ… Å‚agodniejsze niż te przyjÄ™te w Europie. Warto również wiedzieć, że polski poziom alarmowania ustalono dla pyÅ‚ów PM10 na poziomie 300μ/m3. Dla porównania we WÅ‚oszech wystarczy 75μ/m3, by wÅ‚adze zawiadomiÅ‚y obywateli o zÅ‚ym stanie powietrza.

SprawdzajÄ…c stan powietrza nie warto sugerować siÄ™ wiÄ™c okreÅ›leniami, które podajÄ… polskie normy. Te nie informujÄ… nas bowiem o realnym zagrożeniu, a jedynie zakrzywiajÄ… rzeczywistość wedÅ‚ug wÅ‚asnego uznania. RozsÄ…dniejszym wyjÅ›ciem bÄ™dzie bezpoÅ›rednie sprawdzenie stężenia pyÅ‚u zawieszonego dziennego i godzinowego, które podaÅ‚a najbliższa nam stacja badawcza. JeÅ›li chcemy być na bieżąco z poziomem zanieczyszczenia, warto pobrać na swój telefon komórkowy aplikacjÄ™ informujÄ…cÄ… o poziomie smogu.

Warto pamiÄ™tać, że stężenia szkodliwych pyÅ‚ów wewnÄ…trz budynków sÄ… niższe niż na zewnÄ…trz, ale dalej wysokie. Może siÄ™ wiÄ™c wydawać, że nawet zamkniÄ™cie w domach, nie gwarantuje nam dostÄ™pu do Å›wieżego powietrza. RozwiÄ…zanie tego problemu niosÄ… oczyszczacze powietrza marki Haus&Luft. DziÄ™ki unikatowemu systemowi 5-stopniowej filtracji powietrza OxyFrisch”, zapewniajÄ… skuteczność oczyszczenia powietrza na poziomie 99,99%. Z oczyszczaczem nasz dom stanie siÄ™ bezpiecznym schronieniem, w którym bÄ™dziesz mógÅ‚ odetchnąć peÅ‚nÄ… piersiÄ… nawet, gdy na zewnÄ…trz grasuje smog. Przy wysokim stężeniu zanieczyszczeÅ„, warto wziąć dzieÅ„ wolnego i pozostać domu dokÅ‚adnie oczyszczonym ze szkodliwych pyÅ‚ów.

Zima w Polsce jest ciężkim doświadczeniem dla naszego organizmu. Powinniśmy zrobić, ile w naszej pomocy, by ułatwić mu funkcjonowania. Nauczenie się, jak czytać wyniki stacji badających powietrze i zakupienie oczyszczacza do domu, będzie ważnym krokiem w tym kierunku.

           

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Oczyszczacz powietrza
oczyszczacz powietrza czy warto kupić

Wersja do druku