Pryskająca na ściany woda, duża wilgotność – to cechy, które są charakterystyczne dla łazienek. Stąd też wymagania, które musi spełnić farba do ścian w łazience są bardzo wysokie. Farba do ścian w łazience

Wśród farb przeznaczonych do malowania wnętrz zdecydowanie najczęściej wybierane są farby emulsyjne. Ich rodzajem są farby akrylowe i lateksowe. To farby uniwersalne, którymi możemy malować ściany w przedpokoju, sypialni czy salonie. Ale w łazience panuje dość specyficzny klimat. Z reguły panuje w niej wysoka temperatura, a ściany narażone są na opryskiwanie wodą. Woda plus wysoka temperatura sprawiają, że w łazience jest wysoka wilgotność, panujące w niej warunki można więc porównać do tych, które panują w saunie, czy szklarni. Jeśli dojdzie do tego jeszcze słaba wentylacja, to w takich warunkach na ścianach może pojawić się pleśń, mogą także rozwinąć się grzyby, które lubią ciepło i wilgoć. Dlatego też do malowania ścian w łazience powinno się używać specjalnie przeznaczonych do łazienek farb. Dodawane są do nich składniki, które zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni. Często są one wzbogacone także substancjami antyroszeniowymi. Zanim odświeżymy łazienkę musimy sprawdzić, czy nie na niej plam, wykwitów lub przebarwień, które mogą wskazywać, że na ścinach wyhodowaliśmy grzyba domowego lub pleśń. Kupując farbę musimy zwrócić uwagę, czy jej ona paroprzepuszczalna. Jeśli o tym zapomnimy i kupimy farbę, która nie pozwoli ścianie „oddychać” to bardzo szybko znów będziemy mieć na ścianach kolonię grzybów. Pamiętajmy także, że na ścianach w łazience powstanie osad z mydła. Farba powinna więc być odporna na mycie na mokro. Dzięki temu nawet wielokrotne mycie nie zmieni koloru powłoki. Wyjątkowo odporna na takie mycie jest farba lateksowa o klasie 1 lub 2.

Jaki kolor?

Paleta farb przeznaczonych do malowania ścian w łazienkach jest bardzo duża. Wybór koloru zależy więc tylko od naszych upodobań. Do wyboru są także farby, które dadzą bardzo różny efekt dekoracyjny. Na rynku znajdziemy lateksowe farby półmatowe, są także satynowe. Pamiętajmy, że malując ściany zaatakowane przez grzyby lub pleśń musimy przed pomalowaniem ich farbą dekoracyjną użyć preparaty grzybobójczego. Zaleca się także stosowanie gruntu, a w przypadku plam i zacieków farby podkładowej.

Farba do ścian w łazience musi spełniać bardzo wysokie parametry. Pamiętajmy, że cena farby wskazuje na jej jakość: dobra farba nie może być tania. Jeśli wybrana przez nas farba odbiega cenowo od innych przeznaczonych do łazienek nie liczmy, że będzie ona wysokiej jakości.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku