Puzzle uczą spostrzegawczości, logicznego myślenia oraz cierpliwości. Dlatego polecane są jako jedna z najlepszych propozycji prezentowych dla najmłodszych. Według psychologów są one w stanie wesprzeć rozwój małej motoryki dziecka oraz współpracę ręka-oko. Wielu z nas, pomimo że okres dzieciństwa ma już dawno za sobą, nie zaprzestało swojej ulubionej zabawy, jaką jest układanie puzzli.

Historia puzzli

Układanie puzzli polega na składaniu obrazka z celowo pociętych wcześniej kawałków. Puzzle to owe części większej całości, wycięte w charakterystyczne kształty. Co ciekawe, początkowo właśnie puzzle służyły ułatwianiu nauki geografii.

Już w XVIII wieku londyński grawer i kartograf rozciął mapy wzdłuż granic, aby ułatwić swoim uczniom przyswojenie wiedzy o położeniu konkretnych krajów. Tak powstały pierwsze znane nam puzzle. Później pojawiały się najczęściej puzzle drewniane, a dziś materiał ten został zamieniony na gruby, sprasowany karton lub plastik. Elementy dzięki zastosowaniu takich materiałów do produkcji puzzli nie niszczą się, nawet jeśli wielokrotnie będziemy je składać i rozkładać.

Obecnie puzzle mają postać wyciętego prostokąta, z wypustkami i wpustkami. Łączą się one ściśle ze sobą tak, że po całkowitym złożeniu powstaje spójny obraz.

Rodzaje puzzli

W sklepach można znaleźć wiele różnego rodzaju puzzli. Dla najmłodszych przeznaczone są puzzle gigant lub mega, z dużymi elementami, które łatwo się układa. Mogą to być także układanki drewniane, którymi łatwo się manewruje. Popularność zdobywają puzzle trójwymiarowe, na przykład w kształcie znanych na świecie budowli. Puzzle przestrzenne wymagają jednak wprawy przy składaniu, dlatego dla najmłodszych entuzjastów bez wątpienia nie będą się nadawać.

Największe komplety puzzli liczą sobie po nawet kilka tysięcy elementów, a ich złożenie zajmuje wiele dni. Urządzane są też na całym świecie zawody w składaniu puzzli na czas. To poważna konkurencja, podczas której ograniczona jest możliwość podglądania wzoru na obrazku głównym. Puzzle wymagają niesamowitego skupienia w takim przypadku oraz doskonałej pamięci wzrokowej.

Zdjęcie w postaci puzzli

Jeśli wiemy, że bliska nam osoba jest wielbicielem puzzli, możemy jej zafundować np. z okazji świąt Bożego Narodzenia prezent w postaci fotopuzzli. Zdjęcie w dowolnym wymiarze zostanie naniesione na specjalny karton, z którego następnie maszyna wytnie odpowiednie fragmenty puzzli. To ciekawy sposób na obdarowanie najbliższych nam osób. Po złożeniu puzzli zawsze można je oprawić w antyramę i powiesić jako fotoobraz na ścianie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku