We wczesnym dzieciństwie, okresie adolescencji, dorosłości czy w podeszłym wieku - rozpoznanie wady wzroku często wiąże się z dylematem: okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe? Choć niejednokrotnie wybór ten uznawany jest za kwestię czysto estetyczną, każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, na podstawie których możliwe jest dobranie metody korekcji dostosowanej do indywidualnych potrzeb osoby noszącej.

Okulary korekcyjne - funkcjonalny dodatek

Ktokolwiek stwierdził, że okulary są ujmą na wyglądzie, nie widział w życiu dobrze dobranych oprawek. Czasy, gdy jedynym rozwiązaniem były “denka od butelek” osadzone w cienkim drucie, dawno już minęły. Projektowaniem oprawek zajmują się wysokiej klasy producenci o ugruntowanej pozycji w świecie mody, m.in.: Versace, Vogue, Emporio Armani oraz Ray-Ban. Wystarczy pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych - noszonych nieraz w pochmurne dni, ponieważ stanowią świetne uzupełnienie wybranego na dany dzień stroju. Oprawki, podobnie jak biżuteria i inne akcesoria, mówią wiele o charakterze i guście właściciela.

Choć okulary korekcyjne mogą wydawać się sporym wydatkiem, należy pamiętać, że nie jest to wydatek na dzień, tydzień, czy miesiąc. Odpowiednio przechowywane i chronione okulary powinny spełniać swoje zadanie przez około 3-4 lata, tym samym ich koszt w porównaniu do soczewek kontaktowych jest znacznie niższy. Oczywiście istnieją przypadki, kiedy wada wzroku ulega progresywnemu pogorszeniu. Okulary korekcyjne należy wymienić wtedy zgodnie z zaleceniami okulisty, czyli nawet po roku noszenia. Szkła kontaktowe, w szczególności soczewki miesięczne, stają się wtedy tańszą alternatywą.

Finanse nie są rzecz jasna jedynym, co powinno decydować o wyborze metody korekcji wzroku. Warto wziąć pod uwagę tryb życia, własną wygodę i stan zdrowia. Przede wszystkim, okulary może nosić każdy. O ile mogą istnieć przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych, np. przewlekłe stany zapalne spojówki, infekcje bakteryjne lub zespół suchego oka, okulary mogą najwyżej uwierać w nos czy uszy. Dodatkowo, szkła korekcyjne stosunkowo łatwo wyposażyć w powłoki antyrefleksyjne, polaryzacyjne czy fotochromowe (stanowiące świetny zamiennik dla okularów przeciwsłonecznych), dzięki czemu praca przy komputerze lub za kierownicą będzie mniej męcząca dla oczu.

Soczewki kontaktowe - wolność i wygoda przede wszystkim

Osoby niedoświadczone, decydując się na szkła kontaktowe, obawiają się często nieprzyjemnego uczucia ciała obcego stykającego się z okiem. Taka obawa jest jak najbardziej uzasadniona… do czasu założenia pary soczewek. Okazuje się wtedy, że niezwykle łatwo zapomnieć, iż soczewki w ogóle są na oczach. Oko nie przesuwa się też pod soczewką, a razem z nią, dzięki czemu (w przeciwieństwie do okularów) ostrość wzroku utrzymuje się na prawidłowym poziomie, niezależnie od kierunku patrzenia. Okulary skupiają wzrok przede wszystkim w części centralnej, przez co widzenie peryferyjne nie jest idealne. Jest to niezwykle ważne, ponieważ oddalenie szkieł korekcyjnych od oczu zniekształca obraz padający na siatkówkę, tworząc tzw. aberracje, czyli deformacje widzianego obrazu.

Warto wspomnieć o różnorodności szkieł kontaktowych, pozwalającej na dobranie produktu do indywidualnych potrzeb. Wyróżniamy następujące soczewki kontaktowe: soczewki jednodniowe, soczewki dwutygodniowe, soczewki miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. Do tego dochodzi tryb noszenia, czyli dopuszczalny okres noszenia szkieł bez ich zdejmowania. Tryb noszenia dzieli się na dzienny, elastyczny, przedłużony i ciągły. W przypadku osób, którym zależy na zmaksymalizowaniu higieny noszenia i pozbyciu się zmartwień związanych z pielęgnacją kontaktów, najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe, noszone w trybie dziennym. Wystarczy założyć je z rana, po ośmiu godzinach zdjąć, wrzucić do kosza, a rano sięgnąć po nową parę.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że osoby z astygmatyzmem również mają wybór. Do korekcji niezborności służą soczewki toryczne, nazywane również soczewkami astygmatycznymi. W przeciwieństwie do zwykłych szkieł kontaktowych, które są wycinkiem kuli, soczewki astygmatyczne są częścią figury geometrycznej - torusa. Nietypowy kształt pozwala na korekcję astygmatyzmu, nie ograniczając jednocześnie pola widzenia, co jest przy tej wadzie niezwykle ważne, ponieważ niezborność związana jest przede wszystkim z kierunkiem patrzenia, nie odległością.

Więcej informacji, a także ogromny wybór produktów związanych z korekcją wzroku znajdą Państwo na stronie optiland.pl. W ofercie znajdują się okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe, płyny do pielęgnacji soczewek oraz okulary przeciwsłoneczne wiodących producentów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku