Powszechna dolegliwość, która dotyka chłopców, nie jest dużym problemem, jednak nie wolno jej lekceważyć, ponieważ może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. Stulejka u dzieci to nic innego jak sytuacja, w której nie możemy odsunąć napletek aż do zagłębienia między żołędzią prącia. Powinniśmy móc wykonać tę czynność lekko i bezboleśnie. Wszelkie problemy z tym związane powinny wzbudzić niepokój. Oczywiście, jak czytamy na http://dolecz.pl/, nie każda stulejka wymaga interwencji chirurgicznej.


Jak pomóc dziecku?


 

U małych dzieci - do drugiego czy trzeciego roku życia stulejka jest zjawiskiem naturalnym i fizjologicznym. Wynika przede wszystkim z faktu, że napletek jest mało elastyczny oraz sklejony z żołędzią tak zwaną mastką. Z wiekiem ona się rozpuszcza i stulejka powinna zaniknąć. Jeśli tak się nie stanie, należy dziecku pomóc.

Leczenie stulejki u dzieci powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza. Jeśli u trzyletniego chłopca nie jesteśmy w stanie ściągnąć napletka, to trzeba zgłosić się do pediatry. Powinny nas również zaniepokoić takie objawy jak stan zapalny, obrzęk, zaczerwienienie. To bezwzględne argumenty, by lekarz obejrzał, jak wygląda stulejka. Objawy u dzieci mogą zaburzać oddawanie moczu czy też budzić niepokój. Dodatkowo konsultacji urologicznej wymagają bolesne wzwody oraz nawracające zakażenia układu moczowego chłopca ze stulejką. Specjaliści podkreślają, że objawem wymagającym natychmiastowej interwencji chirurgicznej jest stan, w którym nie można odprowadzić z powrotem napletka - czyli tak zwany załupek.


 

Leczenie stulejki


 

Fizjologicznej stulejce nie powinniśmy przeszkadzać. Natomiast jeśli problem pozostaje, należy działać. Zazwyczaj leczenie jest zachowawcze i polega na delikatnym zsuwaniu napletka w trakcie lub po kąpieli. Ciepła woda korzystnie wpływa na elastyczność skóry. Należy jedynie pamiętać, by nie doprowadzić do mikrourazów, czyli nigdy nie wywołujemy u dziecka bólu. W takich przypadkach bardzo rzadko stosuje się interwencję chirurgiczną. Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeśli mamy do czynienia ze stulejką nabytą, która powstała na skutek urazów czy stanów zapalnych. Do takiej sytuacji można doprowadzić zbyt gwałtowny i bolesnym ściąganiem napletka, co prowadzi do ran, blizn i rogowacenia skóry. To jest ten moment, gdy leczenie zachowawcze nie jest już efektywne, a lekarze decydują się bądź na plastykę napletka lub obrzezanie.

Leczenie stulejki jest bardzo ważne, ponieważ jej powikłania są niezwykle groźne – począwszy od nawracających zapaleń układu moczowego na wysokim ryzyku raka prącia skończywszy. Dodatkowo stulejka może wywoływać reakcje bólowe zarówno podczas oddawania moczu, jak i erekcji.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


DRUKUJ