Nietrzymanie moczu jest bardzo czÄ™sto wystÄ™pujÄ…cym, kobiecym schorzeniem. Choć w efekcie sprowadza siÄ™ do tego samego, to maÅ‚o kto wie, że jest kilka jego odmian, a ich leczenie powinno przebiegać nieco inaczej. Bardzo ważne w leczeniu nietrzymania moczu jest to, aby zwrócić siÄ™ do lekarza, kiedy tylko zauważymy u siebie jego pierwsze objawy. Na takim etapie, pozbycie siÄ™ dolegliwoÅ›ci może być bardzo proste, później problem może siÄ™ skomplikować - tÅ‚umaczy dr Tomasz Basta z krakowskiej Intima Clinic.

 

 

Aby uniknąć nietrzymania moczu bardzo ważna jest profilaktyka. Nawet zwykÅ‚a, nieleczona infekcja może być przyczynÄ… pojawienia siÄ™ tego schorzenia na staÅ‚e. Chwilowy stan zapalny bardzo Å‚atwo może przerodzić siÄ™ w stan przewlekÅ‚y (dochodzi do zmian Å›ródnabÅ‚onkowych). W rezultacie rozwija siÄ™ zapalenie cewki moczowej lub pÄ™cherza, po których nietrzymanie moczu może stać siÄ™ już staÅ‚ym problemem kobiety. Bardzo ważnej jest wiÄ™c, aby dbać o drogi moczowe, zwracać uwagÄ™ na ich higienÄ™ oraz higienÄ™ miejsc, gdzie sikamy i kÄ…piemy siÄ™. Bardzo ważne jest też odpowiednio czÄ™ste opróżnianie pÄ™cherza. JeÅ›li mimo to zauważymy u siebie objawy nietrzymania moczu dr Tomasz Basta z krakowskiej Intima Clinic radzi, aby jak najszybciej udać siÄ™ do lekarza odpowiednio wyspecjalizowanego w tym schorzeniu – Trzeba wiedzieć, że dolegliwość ta może mieć różne podÅ‚oże i kilka stopni rozwoju, a każda z odmian powinna być inaczej leczona (https://intimaclinic.pl/oferta/ginekologia/leczenie-wysilkowego-nietrzymania-moczu/). Poza tym im wczeÅ›niej zaczniemy dziaÅ‚ać, tym Å‚atwiej pozbÄ™dziemy siÄ™ dolegliwoÅ›ci. Czasami wystarczy naprawdÄ™ drobny zabieg, aby poprawić komfort pacjentki na dÅ‚ugi czas. W późniejszym stadium leczenie może być już bardziej skompilowane – tÅ‚umaczy specjalista.

Rodzaje i przyczyny nietrzymania moczu

WÅ›ród odmian tej choroby możemy wymienić np. naglÄ…ce nietrzymanie moczu. Pojawia siÄ™ wskutek silnego parcia na cewkÄ™ moczowÄ… i pÄ™cherz. Najczęściej wystÄ™puje w sytuacjach porannych, kiedy kobieta, wstajÄ…c po kilku godzinach snu, nie zdąża nawet dojść do toalety. To też odmiana, którÄ… możemy rozpoznać po tym, że gdy już poczujemy, że chce nam siÄ™ sikać to jest to od raz potrzeba tak silna, że nie jesteÅ›my w stanie jej powstrzymać. NaglÄ…ce nietrzymanie moczu jest czÄ™sto wynikiem sytuacji, kiedy kobieta w mÅ‚odoÅ›ci czÄ™sto zbyt dÅ‚ugo wstrzymywaÅ‚a mocz, w rezultacie jej pÄ™cherz ulegÅ‚ rozciÄ…gniÄ™ciu. PrzyczynÄ… tej postaci choroby jest również nadwrażliwy pÄ™cherz. Ten rodzaj problemu leczy siÄ™ farmakologicznie. Bardzo ważne jest również to, żeby w czasie leczenia chora caÅ‚y czas pamiÄ™taÅ‚a o regularnym chodzeniu do toalety (nawet, jeÅ›li w danym momencie nie odczuwa akurat takiej potrzeby).

Kolejny rodzaj to pourazowe nietrzymanie moczu. PrzyczynÄ… odpowiedzialnÄ… za schorzenie sÄ… różnego rodzaju urazy pooperacyjne, poporodowe lub inne (np. w wyniku wypadku komunikacyjnego). Najczęściej dochodzi wówczas do zerwania wiÄ™zadeÅ‚ podtrzymujÄ…cych cewkÄ™ moczowÄ… lub pÄ™cherz. W nastÄ™pstwie mamy do czynienia z niestabilnoÅ›ciÄ… cewki moczowej, a w rezultacie dochodzi do nietrzymania moczu. Tego typu uszkodzenia możemy leczyć wyÅ‚Ä…cznie operacyjnie, stosujÄ…c taÅ›my TOT oraz siatki (wiÄ™cej o sposobach leczenia przeczytasz w dalszej części artykuÅ‚u).

Najczęściej wystÄ™pujÄ…cym rodzajem jest wysiÅ‚kowe nietrzymane moczu, które polega na tym, że przy jakiejkolwiek formie wysiÅ‚ku (choćby podczas kichania, kaszlu, napinania brzucha czy podskokach), kobieta popuszcza mocz. Jest to problem zwieracza cewki moczowej (jego niedomykalnoÅ›ci), jak i niestabilnoÅ›ci samej cewki. W rezultacie dochodzi do przemieszczenia cewki lub pÄ™cherza moczowego. WysiÅ‚kowe nietrzymanie moczu bardzo czÄ™sto powoduje naciÄ…gniÄ™cie struktur wiÄ™zadeÅ‚ i powiÄ™zi podczas porodu. Dlatego bardzo czÄ™sto kobiety zaraz po nim majÄ… niewielkie nietrzymanie moczu, które po czasie bywa, że siÄ™ regeneruje. Nie dajmy siÄ™ temu zwieść, ponieważ taki utajniony problem w późniejszych latach i tak niestety powraca. Poza tym pojawia siÄ™ wraz z wiekiem, na skutek starzenia siÄ™ organizmu. CierpiÄ… na nie również kobiety pracujÄ…ce fizycznie i uprawiajÄ…ce sport wyczynowo (np. siÅ‚aczki)

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Jak widać, możliwych powodów dolegliwoÅ›ci jest kilka. To dlatego jej leczenie również może przebiegać na naprawdÄ™ różne sposoby. Jak podkreÅ›la dr Tomasz Basta specjalista Intima Clinic najważniejsze, aby przyczyna i rodzaj nietrzymania moczu byÅ‚y zdiagnozowane na jak najwczeÅ›niejszym etapie. - Dlatego, że przy wysiÅ‚kowym nietrzymaniu moczu w stopniu I i II zaawansowania, z dużym powodzeniem możemy wyleczyć tÄ™ dolegliwość, stosujÄ…c zabiegi maÅ‚oinwazyjne np. lasery, takie jak CO2 czy Er:Yag lub wykorzystujÄ…c obecnÄ… już w Polsce najnowszÄ… technologiÄ™ leczenia ultradźwiÄ™kami, czyli HIFU. Ich dziaÅ‚anie mocno podgrzewa wewnÄ™trzne warstwy tkanki. UmiejÄ™tne wywoÅ‚anie odpowiedniej temperatury, miÄ™dzy 43-56 stopni Celcjusza, powoduje najbardziej optymalne obkurczanie już istniejÄ…cych wÅ‚ókien kolagenu i elastyny i produkcjÄ™ nowego kolagenu, który wbudowuje siÄ™ w struktury powiÄ™ziowe otaczajÄ…ce pochwÄ™, cewkÄ™ moczowÄ… i okolice wiÄ™zadeÅ‚. Takie dziaÅ‚anie zabiegów, pozwala ustawić cewkÄ™ moczowÄ… pod odpowiednim kÄ…tem i ustabilizować jej poÅ‚ożenie – tÅ‚umaczy lekarz.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu trwa ok. 30-40 minut. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków zabiegi sÄ… zupeÅ‚nie bezbolesne. Czasem może być odczuwalne lekkie pieczenie, kiedy zabieg wykonywany jest w okolicy ujÅ›cia cewki moczowej/okolicy warg sromowych. Polega na naÅ›wietleniu oraz frakcjonowaniu (odparowaniu tysiÄ™cy mikrokanalików) Å›luzówki pochwy. Stymuluje to mózg do procesów regeneracyjnych, bo ten takie mikrourazy odbiera jako jednolitÄ… ranÄ™, dziÄ™ki czemu nastÄ™puje bardzo silna regeneracja wszystkich struktur. Bardzo istotne dla efektu zabiegu jest dobranie odpowiedniej mocy i parametrów lasera do Å›luzówki konkretnej pacjentki. - Åšluzówka pochwy nastolatki, a kobiety dojrzaÅ‚ej, w okresie menopauzy, jest diametralnie różna. Potrafi różnić siÄ™ nawet do 5 mm gruboÅ›ci. JeÅ›li chodzi o wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i skÅ‚ad kolagenu/mięśniówki, możemy mieć do czynienia z wahaniami rzÄ™du nawet 70%. Dlatego bardzo czÄ™sto można spotkać siÄ™ z opiniÄ…, że laser nie dziaÅ‚a, tymczasem byÅ‚ on nieprawidÅ‚owo wykorzystany. Ja niezwykle rzadko spotkaÅ‚em siÄ™ z takÄ… sytuacjÄ…, aby odpowiednio zdiagnozowanej i sklasyfikowanej pacjentce ten zabiegi nie pomógÅ‚ - dodaje dr Tomasz Basta.

Na czym polega wspomniane wczeÅ›niej leczenie HIFU? Jest to nowa technologia, która dziaÅ‚a dużo gÅ‚Ä™biej niż lasery. Za pomocÄ… urzÄ…dzenia wysyÅ‚ane sÄ… wiÄ…zki ultradźwiÄ™ków do wnÄ™trza tkanki, gdzie skupiajÄ… siÄ™ w ognisku. Tam dochodzi do ich kumulacji i mikroeksplozji, która wywoÅ‚uje mikrouszkodzenia oraz równomierne rozprowadzenie temperatury ciepÅ‚a, umożliwiajÄ…cej neokolagenezÄ™. Późniejszy proces regeneracji wyglÄ…da już bardzo podobnie jak w przypadku lasera. DziaÅ‚anie HIFU ma tÄ™ zaletÄ™, że możemy dotrzeć bliżej cewki moczowej. Poza tym HIFU w przeciwieÅ„stwie do laserów omija zewnÄ™trzne warstwy Å›luzówki i nie powoduje jej uszkadzania.

To, który zabieg powinnyÅ›my wykonać może okreÅ›lić tylko lekarz. Czasami może siÄ™ okazać, ze warto poÅ‚Ä…czyć dziaÅ‚ania HIFU i lasera, gdyż dziaÅ‚ajÄ… na różnych gÅ‚Ä™bokoÅ›ciach. JeÅ›li natomiast robi siÄ™ same zabiegi laserowe, to nie powinno siÄ™ ich kumulować częściej niż raz na 1,5 m-ca, ale też nie robić odstÄ™pów czasu dÅ‚uższych niż póÅ‚ roku. Po to, żeby efekty zastosowanych zabiegów na siebie nachodziÅ‚y, wzmacniajÄ…c wzajemnie swój efekt. Zasada co do leczenia maÅ‚oinwazyjnego jest też taka, że jeżeli za pierwszym razem laser nie pomaga na wysiÅ‚kowe nietrzymanie moczu, to jest to dla specjalisty informacja, że mamy do czynienia, z jakÄ…Å› dodatkowÄ… przyczynÄ… problemu (typu uszkodzenia anatomiczne, anomalie w budowie anatomicznej, zrosty, które niestety sprawiajÄ…, że skuteczność takiego zabiegu jest o wiele mniejsza). Wówczas nie powinno siÄ™ wykonywać kolejnych zabiegów tego samego rodzaju, tylko rozważyć odpowiedniÄ… procedurÄ™ zabiegowo-operacyjnÄ…. JeÅ›li natomiast efekty siÄ™ pojawiajÄ…, to maksymalnie możemy wykonać do trzech zabiegów. W 70% wystarcza już jeden, odpowiednio wykonany zabieg. U 25% należy wykonać dwa zabiegi, natomiast 3 zabiegi sÄ… konieczne mniej niż u 5% przypadków.

Jeżeli zabieg nie zadziaÅ‚a lub mamy do czynienia z wysiÅ‚kowym nietrzymaniem moczu III stopnia. Wtedy należy rozważyć zabieg chirurgiczny, polegajÄ…cy na zaÅ‚ożenie taÅ›my. Obecnie na rynku istnieje ich wiele rodzajów, przeważnie sÄ… one rozpuszczalne. Zabieg wykonuje siÄ™ przezpochwowo, a polega on na tym, że w okolicy cewki moczowej (na przedniej Å›cianie pochwy) oraz w okolicach pachwinowych dokonuje siÄ™ naciÄ™cia. NastÄ™pnie przewleka siÄ™ taÅ›mÄ™, która jest nastÄ™pnie naciÄ…gana i to ona powoduje unieruchomienie i podtrzymywanie cewki moczowej. Sama taÅ›ma z czasem przerasta kolagenem, wokóÅ‚ niej tworzy siÄ™ dość twarda struktura wÅ‚óknista, która po rozpuszczeniu taÅ›my, ma za zadanie samodzielne podtrzymywanie cewki moczowej. Jest wiÄ™c to już wtedy naturalna podora dla niej.

Jak podkreÅ›la dr Tomasz Basta trzeba jednak wziąć pod uwagÄ™, że zabieg wszywania taÅ›m czy siatek może nieść za sobÄ… duże ryzyko powikÅ‚aÅ„. - ZakÅ‚adajÄ…c sztuczny materiaÅ‚, może czasem dojść do odrzucenia ciaÅ‚a obcego przez organizm i powstania tzw. erozji, czyli dziury miÄ™dzy taÅ›mÄ… lub siatkÄ…, a cewkÄ… moczowÄ…, pochwÄ…. Możliwość powikÅ‚aÅ„ jest bardzo duża i sÄ… to dolegliwoÅ›ci, które bardzo mocno obciążajÄ… kobietÄ™, rujnujÄ…c komfort jej życia. Dlatego ten zabieg jest na tyle ryzykowny, że powinno siÄ™ go wykonywać jako ostateczność, w najbardziej zaawansowanych chorobowo przypadkach. Tylko wtedy jest to uzasadnione. ZakÅ‚adanie Pacjentkom taÅ›my już przy pierwszym stopniu nietrzymania moczu, jest po prostu niepotrzebnym narażaniem tych kobiet na takie powikÅ‚ania. Trzeba też brać pod uwagÄ™ to, że taka taÅ›ma też nie dziaÅ‚a „na wieki”. Struktura wÅ‚óknista, która pozostaje po rozpuszczeniu taÅ›my czy siatki, zachowuje swÄ… efektywność przez 5 do 10 lat. Kolejne operacje chirurgiczne sÄ… już niestety bardziej ryzykowne .

To dlatego tak ważne w leczeniu nietrzymania moczu jest stopniowanie tych zabiegów, aby zawsze mieć w zanadrzu narzÄ™dzia, które bÄ™dÄ… mogÅ‚y być zastosowane w późniejszych latach życia. Nie należy skupiać siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie na chwilowym rozwiÄ…zywaniu problemu, trzeba holistycznie podejść do tematu, który dotyczy caÅ‚ego etapu życia kobiety.

 

----

lek. med. Tomasz Basta - Absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach.

ZaÅ‚ożyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujÄ…ce siÄ™ w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet. ZespóÅ‚ wykwalifikowanych i doÅ›wiadczonych specjalistów w holistyczny sposób dba o zdrowie i życie intymne swoich Pacjentek. Miejsce oferuje ponad 50 zabiegów i konsultacji z zakresu ginekologii i poÅ‚ożnictwa, ginekologii plastycznej, ginekologii estetycznej, laseroterapii, chirurgii naczyniowej i ogólnej, endokrynologii, diabetologii, hipertensjologii, angiologii, dietetyki, psychologii i seksuologii. Klinka wyposażona jest w najnowszej generacji sprzÄ™t medyczny (jako jedyna w Polsce dysponuje wszystkimi rodzajami laserów do leczenia wysiÅ‚kowego nietrzymania moczu i obkurczania pochwy, i jako jedna z trzech w naszym kraju posiada wysoko wyspecjalizowane urzÄ…dzenie HIFU).

 www.intimaclinic.pl tel. 570 052 055, kontakt@intimaclinic.pl, ul. Grzegórzecka 67C/U11, 31-559 Kraków

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

ginekolog

Wersja do druku