Jesień i zima to niewątpliwie sezon przeziębieniowy. Nie łatwo uchronić się przed kontaktem z wirusami. Czyhają na nas w pracy, szkole, przedszkolu, na przystankach i w autobusach. Wszędzie tam, gdzie spotykamy innych ludzi. W niemal każdym bloku reklamowym w telewizji oglądamy reklamy preparatów na przeziębienie. Mamy zatem w czym wybierać. Jednak, czy wszystkie produkty znane z ekranu są odpowiednie także dla dzieci? Co możemy podać naszym pociechom gdy dopadnie je przeziębienie?

Jakie leki są odpowiednie dla dzieci?

Popularną grupą leków stosowaną przy przeziębieniu są NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Wśród nich rekomendowany dla dzieci już od 3. miesiąca życia jest ibuprofen. Co ciekawe, popularny wśród dorosłych NLPZ kwas acetylosalicylowy, można podawać dzieciom dopiero po 12 roku życia. U młodszych chorych może wystąpić bowiem tzw. zespoł Reye’a, czyli niebezpieczna choroba zagrażająca zdrowiu i życiu. Powszechnie stosowanym lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym jest paracetamol. Jest on odpowiedni dla dzieci od 3. miesiąca życia. Wartym wypróbowania wyrobem medycznym jest spray do nosa Quixx Grip-protect z formułą Carragelose®. Tworzy barierę na powierzchni błony śluzowej dróg oddechowych i ogranicza wnikanie wirusów przeziębienia do organizmu. Dzięki temu może być stosowany wspomagająco w  leczeniu infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych.. Jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia. U maluchów od 2. roku życia, które mają problemy z odkrztuszaniem wydzieliny, można zastosować syrop z ambroksolem, którego działanie powoduje, że wydzielina staje się bardziej płynna.

Jakie domowe sposoby sprawdzą się u dzieci?

Odpoczynek w łóżku, pożywny posiłek i gorąca herbata z pewnością pozwolą szybciej wrócić do zdrowia. Ważny jest także sen w komfortowych warunkach. Sypialnia powinna być przewietrzona i cicha, a pościel czysta i świeża. Jeżeli dziecko gorączkuje, powinno mieć zapewnioną odpowiednią ilość płynów do picia. Podwyższona temperatura ciała sprzyja wzmożonej potliwości, a przez to może prowadzić do odwodnienia.

Czy przeziębione dziecko może chodzić do przedszkola lub szkoły?

Nie jest to wskazane. Po pierwsze dlatego, że podczas zdrowienia ważny jest wypoczynek w spokojnych warunkach. Dziecko powinno zostać w domu, wyspać się i nie wykonywać żadnych męczących czynności. Drugim powodem, dla którego chory maluch nie powinien uczestniczyć w zajęciach szkolnych i przedszkolnych jest to, że może zarażać wirusem koleżanki i kolegów. Minimalny czas, jaki dziecko powinno pozostać w domu to 3-4 dni. Wszystko jednak zależy od nasilenia objawów i samopoczucia.

Jak można unikać przeziębienia?

Powinniśmy uczyć dzieci, że zdrowie w dużej mierze zależy od naszych nawyków. Ważna jest zdrowa dieta, bogata w witaminy i minerały. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia ilość snu i regularna aktywność fizyczna. Prostym nawykiem, który może uchronić nas przed wieloma chorobami, jest dokładne mycie rąk. Należy to robić z pomocą wody i mydła po przyjściu z dworu, po zabawie ze zwierzętami, po skorzystaniu z toalety i przed każdym posiłkiem. Pamiętajmy też o doborze garderoby do warunków atmosferycznych. W chłodne dni dobrze sprawdzi się metoda ,,na cebulkę”.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

ko?dra obci??eniowa

Wersja do druku