Osoby cierpiące na AZS zmuszone są regularnie nawilżać swoją skórę przy pomocy specjalnych kosmetyków zawierających emolienty. To jednak zaledwie jeden z wielu sposobów na ograniczanie uciążliwości objawów tej choroby.

Na czym polega atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry, często określane skrótowo jako AZS, związane jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego organizmu, które w efekcie prowadzi do szybkiego i daleko posuniętego wysychania skóry, a także znacznie zwiększonej jej wrażliwości na działanie różnego rodzaju czynników (zarówno mechanicznych, jak i alergenów).

Największe nasilenie objawów AZS obserwuje się w wieku dziecięcym, co często przyprawia wielu dodatkowych obowiązków rodzicom dzieci cierpiących na tę przypadłość. Jednym z nich jest codzienne nawilżanie skóry, ze szczególnym uwzględnieniem kąpieli i kontaktu z wodą (również w kontekście wakacyjnych wyjazdów).

Stosowanie odpowiednich preparatów

Choć atopowe zapalenie skóry ma wiele wspólnego ze zwyczajną alergią, powinniśmy koniecznie kupować kosmetyki przeznaczone specjalnie dla chorych na AZS. Tylko odpowiednio przebadane preparaty dostępne w aptece pozwolą na nawilżanie skóry w wystarczającym stopniu.

Jakie typy kosmetyków wybrać? Z pewnością warto w tej kwestii poradzić się lekarza, jednak najczęściej mamy do czynienia z różnego rodzaju kremami i olejkami. Dobrym pomysłem jest ponadto zakup preparatu do kąpieli, które zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu skóry podczas kontaktu z wodą.

Dla osób cierpiących na AZS, bardzo kłopotliwe okazuje się zwykłe mycie włosów. Skóra głowy jest bowiem szczególnie wrażliwa i skłonna do nadmiernego wysychania. Warto więc sięgnąć po odpowiedni szampon z emolientami (produkty takie na szczęście nie są drogie, a do tego można je kupić w większości dużych sklepów z kosmetykami).

Więcej przydatnych porad znajdziemy w artykule „Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach”.

Systematyczność i regularne stosowanie

Osoby chore na atopowe zapalenie skóry powinny stosować przeznaczone dla nich kosmetyki regularnie i systematycznie - a nie tylko i wyłącznie w okresie nawrotu objawów choroby. Aktywne używanie tego rodzaju preparatów może ponadto w niektórych przypadkach znacznie ograniczyć konieczność korzystania z bardziej zaawansowanych metod walki z AZS, takich jak zażywanie leków.

Nawilżanie to nie wszystko

Oczywiście nawilżanie skóry samo w sobie nie uchroni w pełni nas lub naszych dzieci przed uciążliwymi objawami AZS. Możemy jednak walczyć z nimi na inne sposoby, a jednym z nich jest dobór odzieży specjalnie przeznaczonej dla osób chorych na AZS. Odpowiedni dobór materiałów i sposobu szycia przyczynia się do zdecydowanie mniejszej ilości otarć i nieprzyjemnego swędzenia. Ubrania to jednak nie wszystko - warto również sięgnąć po pościel posiadającą podobne właściwości.

Powinniśmy przy tym starać się wyrobić dobre nawyki, na przykład za wszelką cenę unikać gorących kąpieli. Po wyjściu z wody nie powinniśmy natomiast pocierać ciała ręcznikiem, a jedynie delikatnie osuszyć powierzchnię skóry. Dzięki temu unikniemy podrażnień i swędzenia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kluski lane na mleku kalorie
marynarki

Wersja do druku