Łazienka to pomieszczenie, które wymaga szczególnej dbałości. Duża wilgoć oraz częste i intensywne użytkowanie powoduję, że miejsce te może stać się wylęgarnią bakterii. Konieczne jest więc regularne mycie wanny lub prysznica oraz takich elementów jak lustro, umywalka i półki. Oprócz nich odpowiedniej konserwacji wymaga także podłoga. Jednym z jej elementów jest dywanik. Masz go w swojej łazience? Sprawdź, jak nie tylko dobrze go wybrać, ale także jak o niego dbać.

Po co dywanik łazienkowy?

Dywanik łazienkowy przede wszystkim pełni rolę dekoracji. To spowodowało, że w sklepach zajmujących się sprzedażą akcesoriów można znaleźć naprawdę bardzo duży wybór tego rodzaju produktów. Niemniej jednak najważniejszym zastosowaniem tego dodatku jest ochrona przed upadkiem, który może towarzyszyć po wyjściu z wanny (lub kabiny prysznicowej). Postawienie stóp na kafelkowych płytkach może być nie tylko nieprzyjemne, ale może też bardzo niebezpieczne.

Z jakiego materiału kupić dywanik łazienkowy?

Wiele osób kupując dywanik łazienkowy kieruje się tylko dwoma kategoriami – ceną oraz kolorem. Oczywiście, oba są niezwykle istotne. Jednak biorąc pod uwagę to jak istotną rolę pełni w łazience, warto poświęcić wyborowi nieco więcej czasu. Głównym czynnikiem, który decyduje o przydatności dywanika jest materiał, z którego został wykonany. Jaki będzie najlepszy? Na pewno ten z włókien syntetycznych, np. z mikrofibry. Takie dywaniki można dostać w dobrych sklepach, np. https://zasmakujradosci.pl/lazienka. Ten materiał, choć bardzo cienki, jest w pełni odporny na pleśń i grzyby, a do tego miły w dotyku i przyjemny dla skóry. Swoja funkcję będą pełniły też dywany z przędzy polipropylenowej oraz bawełny. Wystrzegać należy się dywanów wełnianych, które niszczą się (i pleśnieją) pod wpływem wilgoci.  

Jak czyścić dywanik łazienkowy?

Samo kupno dywanika łazienkowego to tylko połowa sukcesu. Kluczowe znaczenie będzie miała także ich odpowiednia pielęgnacja. Ona w duże mierze zależy od rodzaju materiału, z którego został zrobiony. Dywany bawełniane są najłatwiejsze w pielęgnacji – wystarczy je wyprać w pralce w temperaturze ok. 40°C. Z kolei te wykonane z tworzyw sztucznych kompletnie nie nadają się do takiego czyszczenia. Najbezpieczniej jest prać je za pomocą suchych pianek lub szamponów do dywanów (przy podłożeniu ochrony w postaci jakiegoś materiału pod dywanik). Oprócz tego konieczne jest regularne wietrzenie na świeżym powietrzu – nie rzadziej niż co 2-3 dni. W przypadku większego zmoczenia niezbędne będzie natychmiastowe wysuszenie. W przeciwnym razie w łazience pojawi się nieprzyjemny zapach stęchlizny.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają grzyby smażone

Wersja do druku