Burza loków to marzenie każdej kobiety o włosach prostych jak przysłowiowe druty. Tylko właścicielki kręconych włosów wiedzą, ile potrzeba cierpliwości i wysiłku, by loki ładnie się układały, były miękkie i lśniące. O loki trzeba bowiem umieć dbać.

Kręcone znaczy słabe?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że wszystkie kręcone włosy są suche, łamliwe i słabe. Można natomiast z całą pewnością powiedzieć, że włosy kręcone mają nierówną strukturę i skłonność do odchylania się łusek włosowych, które powinny gładko przylegać do włosa. Takie włosy łatwo tracą wilgoć, ze względu na niejednorodną powierzchnię nie odbijają światła, więc ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Nieodpowiednio pielęgnowane są matowe i bardziej przypominają kołtuny niż fantazyjne loki.

Jak myć kręcone włosy

Nietrudno zgadnąć, że włosy podatne na uszkodzenia mechaniczne, a takie właśnie są włosy kręcone, wymagają większej uwagi i delikatności ze strony ich właścicielki. Do mycia takich włosów najlepiej jest stosować szampony dedykowane właśnie kręconym włosom lub szampony do włosów delikatnych np. z linii Schwarzkopf. Podczas mycia należy unikać tarcia i szorowania włosów. Nie można jednak zapomnieć o masażu skóry głowy, który nie tylko pomaga oczyścić skórę, ale dobroczynnie wpływa na kondycję cebulek włosowych. Chociaż może to wydawać się mało atrakcyjne, ostatnie płukanie podczas mycia powinno być wykonane zimną wodą. Ten prosty trik pomaga zamknąć łuski włosowe. Na koniec dobrze jest nałożyć na włosy odżywkę niewymagającą spłukiwania. Odpowiednio nawilży ona loki i nada im naturalnej sprężystości.

Suszenie kręconych włosów

Chociaż suszenie włosów nie wydaje się skomplikowanym zajęciem, w przypadku włosów kręconych trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku reguł. Przede wszystkim nie stosujemy energicznego wycierania włosów ręcznikiem. Tarcie otworzy łuski włosowe, a tego przecież nie chcemy. Lepiej zrobić z ręcznika turban i pozwolić, by wchłonął wodę z włosów. Można też przyciskać ręcznik do głowy i w ten sposób suszyć włosy. Najlepiej, jeśli włosy schną same, jednak przy długich i gęstych włosach może to zająć bardzo dużo czasu. Jeśli chcemy sięgnąć po suszarkę, dobrze by był to model z funkcją jonizacji powietrza. Suszenie powinno odbywać się zawsze z włosem, nigdy pod włos. Najszybsze efekty suszenia otrzymuje się przy silnym nawiewie gorącym powietrzem, jednak w przypadku włosów kręconych lepiej wybrać chłodny lub zimny nawiew i ograniczyć jego siłę.

Czesanie kręconych włosów

Włosy kręcone, to chyba jedyne włosy, których można nie rozczesywać, a i tak będą się ładnie układać. Jednak w obawie przed ich zbytnim splątaniem warto sięgnąć po grzebień. Najlepiej, jeśli będzie to grzebień plastikowy lub drewniany o grubych, szeroko rozstawionych zębach. Włosy rozczesujemy, gdy są jeszcze wilgotne. Do włosów kręconych nie nadają się gęste grzebienie o krótkich zębach.

Układanie kręconych włosów

Włosy kręcone są bardzo niesforne i ciężko ułożyć z nich stabilną fryzurę. Nie obędzie się bez produktów do stylizacji włosów, w szczególności pianki, żelu lub kremu. Pozwolą one utrwalić naturalny skręt loków, podkreślą ich sprężystość i sprawią, że fryzura przetrwa nawet największy wiatr. Jedno, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, to skład takich kosmetyków. Jeśli jest w nich alkohol, trzeba zachować szczególną ostrożność, jest wielce prawdopodobne, że częste stosowanie wysuszy włosy. Jeśli do układania włosów ma być używana suszarka, powinna być zaopatrzona w dyfuzor. Dla lepszego efektu kręcone włosy można… nakręcić na papiloty lub wałki.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

fotel masuj?cy

Wersja do druku