Na ten moment wydaje nam się, że czasu do świąt jest bardzo dużo. Z każdym dniem jednak go bardzo szybko ubywa i ani się nie obejrzymy, a już będzie grudzień i wigilia za pasem. Niby nie ma co się spieszyć z zakupami, jednak najgorsze co możesz zrobić to zostawić wszystko na ostatnią chwilę. Może nie czas jeszcze na tworzenie listy zakupów na święta, ani na kompletowanie świątecznych podarków, jednak za miesiąc czy dwa, można zacząć na spokojnie rozpocząć przygotowania do świąt. Podpowiadamy, od czego zacząć aby ze wszystkim zdążyć na czas.


Świąteczne porządki

Każda polska rodzina przygotowuje się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia nie tylko wewnętrznie, ale też zewnętrznie. Mowa tutaj przede wszystkim o dokładnym sprzątaniu naszych domów i mieszkań. Wypranie firanek, umycie okien, wyczyszczenie dywanów, wypastowanie podłóg i dokładne posprzątanie każdego kąta jest bardzo ważne, bo nie robimy tego na co dzień, lecz tylko od święta. Nie ma sensu jednak robić tego na wariackich papierach, na chwilę przed wigilią, lepiej jest zacząć robić świąteczne porządki na około 5 tygodni przed świętami. Wtedy można na spokojnie wszystko dokładnie posprzątać, a kilka dni przed rodzinnym spotkaniem jedynie uprzątnąć wszystko z wierzchu.

Zakup prezentów i dekoracji
Nierozsądnie byłoby robić zapasy żywieniowe na kilka tygodni przed świętami, biorąc pod uwagę, że każdy chce by wszystko było smaczne i świeże. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dużo wcześniej zacząć gromadzić świąteczne prezenty dla bliskich i znajomych. Nie da się ukryć, że zakup podarunków to nie lada wydatek, który zrealizowany w jednej chwili może bardzo obciążyć domowy budżet. Rozłożony na raty może nie będzie aż tak bardzo odczuwalny.

Na długi czas przed świętami można także zacząć gromadzić świąteczne dekoracje, które będą wtedy dużo tańsze niż w grudniu. Możesz zakupić też sztuczne świąteczne drzewko (np. tutaj: https://www.e-choinki.pl/) i odpowiednio je zabezpieczyć, tak aby przetrwało do świąt w nienaruszonych stanie. Przekonasz się, że ceny choinek w okresie przedświątecznym pójdą mocno w górę, a Tobie w kieszeni zostanie co najmniej kilkadziesiąt złotych. Dobrym pomysłem jest także zakup dekoracji świątecznych po sezonie już na przyszły rok, gdyż wtedy ich ceny są dużo niższe niż normalnie, a przecież za ozdoby takie jak światełka choinkowe, bombki czy łańcuchy raczej nie ma sensu przepłacać, gdyż służą nam zazwyczaj tylko przez miesiąc.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Sznurek do makramy

Wersja do druku