Parawan to doskonały sposób na podzielenie przestrzeni w dużym wnętrzu. Dzięki niemu odseparujemy miejsca o odrębnej funkcji, stworzymy strefy o różnym przeznaczeniu, utrzymując wrażenie przestronności w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są parawany z różnych materiałów, pasujące do wnętrz w każdym stylu.

Parawan pokojowy – podział funkcjonalny przestrzeni

Parawan pokojowy, choć obecnie nie tak popularny jak niegdyś, nadal ma szereg cech świadczących o jego przydatności. Za jego pomocą możemy podzielić otwartą przestrzeń w mieszkaniu na mniejsze strefy, oddzielając miejsca o odmiennej funkcji. Dzięki niemu możemy też stworzyć nastrój intymności w strefach tego wymagających. Co więcej, w łatwy i szybki sposób możemy zmienić aranżację, przesuwając parawan w wybrane miejsce. W razie potrzeby możemy go także złożyć - ściany działowe czy ściany przesuwne nie zapewniają aż takiej wygody i swobody we wprowadzaniu zmian. Szczególnie ważnym zastosowaniem parawanu pokojowego jest możliwość odseparowania stref o różnych funkcjach. Dobrym przykładem jest osłonięcie wnęki sypialnej w kawalerce czy wydzielenie miejsca pracy w salonie.

Zalety parawanu pokojowego

Parawan pokojowy ma liczne zalety, wśród których można wymienić lekkość konstrukcji i możliwość szybkiego jej przestawiania lub składania. Do plusów tego rozwiązania należy także stosunkowo niski koszt, nieporównywalnie mniejszy w stosunku do kosztu postawienia ściany działowej. Bogaty wybór wzorów i materiałów używanych do produkcji parawanów pokojowych sprawia, że rozwiązanie to sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Jak dobrać parawan do wnętrza?

Dobierając parawan do wnętrza, należy kierować się zarówno względami praktycznymi, jak i estetycznymi. Kwestie praktyczne to przede wszystkim wysokość i szerokość parawanu. Znaczenie ma także to, w ilu i jakich konfiguracjach można go ustawić. W zależności od tego, jaką funkcją ma pełnić parawan, różny może być stopień przejrzystości zasłony. Ażurowe parawany będą niezwykle ozdobne, ale nie zapewnią intymności w takim stopniu jak te o zabudowanej powierzchni.

Pod względem estetycznym należy rozważyć przede wszystkim materiał, z jakiego wykonany jest parawan. Drewniane i drewnopodobne zasłony dobrze wkomponują się w aranżacje klasyczne, stylizowane, inspirowane minionymi wiekami. Można pokusić się również o ustawienie parawanu we wnętrzu nowoczesnym. Dobrze prezentować się tu będą konstrukcje z tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszą się parawany bambusowe, lekkie i uniwersalne. Są znacznie łatwiejsze w przechowywaniu i transporcie niż konstrukcje z litego czy ażurowego drewna.

Parawan to sprytne rozwiązanie na podział przestrzeni we wnętrzu, bez konieczności stawiania ściany działowej. Daje on duże możliwości zmian i stanowi ozdobę sam w sobie – zwłaszcza w przypadku konstrukcji o designerskich kształtach lub ażurowym wzorze. Wyjątkowo efektowne są różnego rodzaju stylowe parawany drewniane. Miłośnicy stylistyki nowoczesnej mogą pokusić się także o parawany z tworzyw sztucznych.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku