Nietrzymanie moczu to niezwykle uciążliwy, krępujący i utrudniający codzienne funkcjonowanie problem. Mimo iż dotyczy obojga płci, na nietrzymanie moczu zdecydowanie częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Jak się okazuje, tego typu schorzenie dotyka co drugą kobietę po menopauzie. Wśród kobiet przed 40 rokiem życia to także całkiem powszechny problem. Na szczęście obecnie istnieje szereg metod skutecznych w walce z nietrzymaniem moczu. Jak możesz poradzić sobie z tym wstydliwym i kłopotliwym problemem?

Po pierwsze - leczenie farmakologiczne

Wykorzystanie leków należy do grupy podstawowych metod leczenia nietrzymania moczu. Najczęściej lekarze przypisują jeden z szeregu dostępnych na rynku farmaceutycznym leków antycholinergicznych. Zadaniem tego typu preparatów jest ograniczenie skurczów pęcherza, a tym samym zredukowanie dyskomfortu związanego z nieustannym parciem na pęcherz. W przypadku kobiet z dolegliwościami nietrzymania moczu często przypisywanymi farmaceutykami są leki hormonalne, które pozwalają odbudować błonę śluzową cewki moczowej, uszczelnić ją i uelastycznić. Jeśli więc cierpisz z powodu nietrzymania moczu, pamiętaj, że problem nie zniknie i nie rozwiąże się sam. Najlepiej w pierwszej kolejności udaj się do lekarza i poddaj diagnozie.

Po drugie – fizykoterapia z wykorzystaniem magnetoterapii

Fizykoterapia wykorzystująca pulsacyjne pole magnetyczne niskich częstotliwości to rozwiązanie przynoszące naprawdę imponujące efekty w leczeniu dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Magnetoterapia stymuluje mięśnie dna miednicy, co w rezultacie przekłada się na zdecydowanie większą ich siłę i wytrzymałość. Ta przede wszystkim wysoce skuteczna, bezbolesna i nieinwazyjna metoda leczenia nietrzymania moczu, o której przeczytasz więcej na biomag.pl, ma także silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Możesz skorzystać z elektrostymulacji niezależnie od stadium choroby i jej przyczyn, także w sytuacji, gdy nie możesz samodzielnie wykonywać ćwiczeń fizycznych.

Po trzecie – kinezoterapia

Aby wzmocnić mięśnie miednicy, co przekłada się bezpośrednio na lepsze funkcjonowanie cewki moczowej, możesz wykonywać specjalnie dobrane ćwiczenia fizyczne. Na tym polega właśnie kinezoterapia. Ta metoda sprawdzi się jednak, gdy stadium Twojej choroby nie jest jeszcze zbyt zaawansowane.

Po czwarte - leczenie operacyjne

Ostatecznym rozwiązaniem problemu nietrzymania moczu są z pewnością metody o charakterze inwazyjnym, czyli po prostu zabiegi chirurgiczne. W tym wypadku będzie to między innymi podwieszanie szyi pęcherza, wzmocnienie przedniej ściany pochwy, laparoskopowa operacja pętlowa, uszczelnianie szyi pęcherza za pomocą iniekcji i implantów cewkowych, czy też założenie sztucznego zwieracza. Mimo że przeprowadzone operacje przynoszą całkiem dobre rezultaty, to niestety ich skuteczność jest ograniczona w czasie, a efekty nie utrzymują się zbyt długo. Dlatego zawsze warto postawić na skuteczną fizykoterapię, która w połączeniu z magnetoterapią może utrzymać efekt zabiegu i zapobiegać nawrotom dolegliwości.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku