Każdy z nas miewa chwile, w których stres bierze górę. Zdarzają się takie dni, po których jedyne, na co mamy ochotę, to chwycić za koc i wygodnie rozsiąść się na kanapie przed telewizorem. Oczywiście, czasem i to jest potrzebne, ale warto wiedzieć, że istnieją również inne (i często bardziej skuteczne) sposoby na zrelaksowanie się po ciężkim dniu.
fotolia.com, 133296987 | Autor: Zarya Maxim

Warto pamiętać, że chociaż najłatwiej byłoby zostać już do końca dnia przed telewizorem, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Stres można zniwelować na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy oczywiście od naszego charakteru i upodobań, jednak wśród naszych porad z pewnością każdy znajdzie metodę, która najbardziej przypadnie mu do gustu. Pierwszą z nich jest ruch. Nie chodzi tylko o sport – chociaż prawdą jest, że doskonale wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Nawet zwykły spacer z bliską osobą, szybki marsz po lesie, czy nawet taniec do ulubionej muzyki, powodują wydzielanie endorfin, nazywanych „hormonami szczęścia”. Jeżeli chcesz pozbyć się kiepskiego humoru, wprowadzenie ciała w ruch będzie jednym z lepszych pomysłów na odgonienie złych myśli.

Kolejną metodą jest skorzystanie ze stref relaksu, które znajdują się w prawie każdym domu. Zrób sobie gorącą kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków (wiele z nich wykazuje działanie odprężające) albo usiądź z książką na tarasie lub w ogrodzie. Wygodne meble ogrodowe, przebywanie na świeżym powietrzu i chwila „sam na sam ze sobą” sprawią, że szybko naładujesz akumulatory. Nie musisz ograniczać się tylko do bezmyślnego leżenia na kanapie – zamiast tego, spraw sobie komfortową huśtawkę lub hamak do ogrodu, których wahadłowy, spokojny ruch odpręży całe ciało, albo za pomocą kilku świec i nastrojowej muzyki, zorganizuj sobie „małe spa” we własnej łazience.

Pyszne jedzenie, dobre towarzystwo i niezwykła moc medytacji

Mało co jest w stanie zdziałać tyle dobrego, co zapach przyrządzanego jedzenia. Właśnie dlatego samodzielne przygotowanie (ewentualnie: zamówienie) dobrej kolacji może wiele zdziałać. Jeżeli lubimy gotować i traktujemy to jako relaksujący proces, będzie to kolejny skuteczny sposób na pozbycie się złych myśli. Do wspólnego jedzenia można zaprosić rodzinę lub przyjaciół albo nawet przygotować posiłek wspólnie z przyjacielem, mężem lub dziećmi. Dla niektórych osób przyrządzanie nawet tych najbardziej czasochłonnych potraw stanowi relaksujący, przyjemny rytuał, albo po prostu doskonałą okazję do spędzenia czasu z najbliższymi.

Ostatnia metoda to medytacja. I nie chodzi tutaj tylko o medytowanie w rytm szumu strumyka czy śpiewających ptaków. Każdy z nas może znaleźć swój własny, indywidualny styl uspokajania myśli. Czasem może być to uprawianie jogi, innym razem leżenie z zamkniętymi oczami i słuchanie ulubionej muzyki, a kiedy indziej po prostu wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Ważne, aby cały proces realizować w samotności i spokoju, przynajmniej przez 20 minut dziennie. Wbrew pozorom, taka medytacja pozwala uporządkować myśli, wyciszyć się, a nawet pozbyć się poczucia zmęczenia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Wygodne dresy
Ile kalorii ma suruwka z porów

Wersja do druku