Alergia znacznie obniża komfort życia, przyczyniając się do pojawiania się różnego rodzaju wysypek, zapalenia spojówek, kataru siennego i kaszlu. Niekiedy powoduje również silne reakcje uczuleniowe, które mogą stanowić realne zagrożenie życia. Jak walczyć z alergią? Co zrobić, by przykre objawy zniknęły?


Porozmawiaj z lekarzem o lekach bez recepty
Silne reakcje uczuleniowe zdarzają się rzadko. Większość alergików odczuwa jedynie objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. W żaden sposób nie zagrażają one życiu i zdrowiu, przez co lekarze rodzinni mogą je lekceważyć. Niestety, nawet katar sienny czy zapalenie spojówek mogą sprawić, że wykonywanie wielu czynności lub pracy zawodowej stanie się niemożliwe. Nic dziwnego, że osoby z objawami alergii szukają jak najszybszej pomocy.

W najtrudniejszej sytuacji są alergicy, którzy są uczuleni na pyłki roślin, roztocza lub kurz. Są to czynniki, których zupełne wyeliminowanie ze środowiska alergika jest niemożliwe. Nawet codzienne sprzątanie nie usunie całego kurzu, a unikanie wietrzenia i wychodzenia na zewnątrz przez cały okres pylenia roślin brzmi absurdalnie. Aby normalnie funkcjonować, alergicy często sięgają więc po leki przeciwalergiczne. Zaleca się, by przyjmować je po konsultacji z lekarzem alergologiem, jednak nasilające się objawy uczulenia, gdy wizyta musi zaczekać, skłaniają do sięgnięcia po leki na alergię bez recepty. Leki z tej grupy można znaleźć między innymi na https://eapteka.pl/alergia.

Najskuteczniejsze leki dla alergików są przepisywane na receptę, dlatego warto zgłosić się do specjalisty, nawet gdy jest się do tego nieprzekonanym. Alergolog dobierze odpowiednie preparaty, dzięki którym objawy uczulenia ustąpią. Ponadto może zalecić odczulanie, czyli leczenie mające na celu zwalczenie nadmiernej reakcji immunologicznej organizmu na określony czynnik. Dodatkowo specjalista wskaże, po które preparaty przeciwhistaminowe bez recepty sięgnąć, jeśli objawy uczulenia powrócą.

Z alergią można żyć normalnie
Nawet gdy objawy alergii są uciążliwe, porada lekarska, odpowiednie leki i ewentualne odczulanie, sprawią, że możliwe będzie powrócenie do normalnego funkcjonowania. Być może dokuczliwe objawy nadal będą się pojawiać po kontakcie z alergenem, jednak zwykłe krople na alergię bez recepty czy syrop pozwolą się z nimi uporać. Skontaktowanie się z alergologiem i sięgnięcie po wskazane przez niego preparaty lecznicze spowoduje, że wiosna i lato ponownie zaczną cieszyć, a kurz i roztocza przestaną przerażać.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

leki na alergię

Wersja do druku