Pokój dziecka powinien być nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny. Projektując małe królestwo dla naszej pociechy, musimy pamiętać o tym, że dzieci mają mnóstwo energii i setki szalonych pomysłów na minutę. Jak zatem urządzić pokój dla malucha, w którym będzie mógł on bez przeszkód odkrywać świat?

Aranżując pokój dla dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko najbardziej oczywiste elementy. Chcąc stworzyć bezpieczną przestrzeń dla naszej pociechy, nie wystarczyć bowiem samo zabezpieczenie kontaktów czy mebli.

Jak wykończyć ściany i podłogi w pokoju dziecka?

Urządzanie pokoju dla malucha najlepiej rozpocząć od wykończenia największych powierzchni, czyli ścian i podłóg. Decydując się na ich malowanie, wybierzmy farbę posiadającą specjalne atesty świadczące o tym, że jest ona antyalergiczna. Jeśli jednak chcemy wykończyć wnętrze tapetą, zadbajmy o to, by dokładnie przylegała do ściany.

Świetnym rozwiązaniem będzie zakup farby lub tapety zmywalnej, co znacznie ułatwi nam utrzymanie jej w czystości. Kolor natomiast najlepiej uzależnić od indywidualnych preferencji, przy czym w przypadku dziewczynek najlepiej sprawdzają się delikatne, pastelowe barwy, zaś urządzając pokój dla chłopca z powodzeniem możemy sięgnąć po odcienie błękitu, zielenie czy szarości.

Dużo uwagi poświęćmy także na dobranie odpowiedniej podłogi. Dzieci, zwłaszcza małe, spędzają na niej mnóstwo czasu, dlatego powinna być ona ciepła i nie śliska, a ponadto wykończona nietoksycznymi materiałami. Podłogę w pokoju dziecięcym możemy wyłożyć miękkim dywanem lub wykładziną, które będą dobrze amortyzować ewentualne upadki. Małe dywaniki warto z kolei przymocować do podłoża za pomocą maty lub siatki antypoślizgowej.

Zabezpieczenie okien

Okna w pokoju malucha muszą posiadać specjalne blokady, które uniemożliwią ich otwarcie. W okolicy okien lepiej też nie ustawiać mebli, po których dziecko może wdrapać się na parapet. Dobrym pomysłem będzie też osłonięcie kaloryferów oraz zabezpieczenie drzwi przed mocnym zatrzaśnięciem. W pokoju naszej pociechy unikajmy również długich firan i zasłon, po których szkrab może próbować się wdrapać. Jeśli zastanawiasz się, jak najlepiej zaaranżować okno w dziecięcym królestwie, inspiracji możesz poszukać na Domifikacjach.

Uważaj na elektrykę

Urządzając pokój dla naszej pociechy, musimy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie kontakty są dobrze przykręcone do ściany, a następnie zabezpieczyć je zaślepkami, by dziecko nie mogło włożyć tam palców czy innego cienkiego przedmiotu. Kable natomiast powinny być schowane w listwach ochronnych, dzięki czemu nie będziemy musieli się obawiać, że dziecko uzna je za zabawkę. Z kolei wszelkie sprzęty elektroniczne w miarę możliwości najlepiej trzymać w innych pokojach lub trzymać je poza zasięgiem rąk malucha.

Na następnym etapie będziemy mogli zająć się już wyposażeniem i wystrojem pokoju w wybranym przez nas stylu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, zajrzyj na fanpage Domifikacje.pl.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku