Pięknie urządzony ogród może pełnić wiele funkcji. Stanowi zarówno miejsce przyjmowania gości, zabawy, jeśli mamy dzieci, odpoczynku, jak i strefę, w której można uprawiać sport. Każdy ogród, niezależnie od tego, do jakich czynności będzie służyć, może nabrać niezwykłej formy i charakteru dzięki kilku elementom, które staną się wyrazistą częścią jego aranżacji. Co możemy zrobić, aby w ciekawy sposób wzbogacić wygląd swojego ogrodu, niezależnie od jego wielkości?
fotolia.com, 50111620 | Autor: Varchideaphoto.

Jedną z opcji, która sprawdzi się zarówno na dużych, jak i mniejszych działkach, jest upiększenie ogrodu dzięki posadzeniu kolorowych kwiatów. Nic tak nie dodaje uroku nawet najbardziej niepozornemu kawałkowi ziemi, jak dywan wielobarwnych roślin. Planując sadzenie, zawsze musimy wziąć pod uwagę warunki panujące na danym terenie. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na kosztownych nawozach, najlepiej stworzyć własny kompostownik (sam w sobie oczywiście nie jest ozdobą, dlatego powinien zostać umieszczony w ustronnym miejscu). Drzewa i kwiaty to jedna z najbardziej oczywistych ozdób każdego ogrodu.

Innym, równie popularnym rozwiązaniem, jest altana. Można skonstruować ją samodzielnie, zamówić, lub wykonać z kupnych, gotowych elementów. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, są meble ogrodowe. W małych ogródkach najlepiej sprawdzą się wąskie stoły, ławy i niewielkie krzesła, dzięki którym zaoszczędzimy sporo cennego miejsca. W przypadku większych przestrzeni możemy dowolnie dobierać kształty i wielkości mebli. W tym przypadku warto postawić na pewne urozmaicenia. Jednym z nich są huśtawki ogrodowe, które stanowią nie tylko wyjątkową ozdobę dla naszego ogrodu, ale są również doskonałym miejscem relaksu. Wahadłowy, spokojny ruch huśtawki uspokaja i odpręża po ciężkim dniu.

Do zabawy i odpoczynku. Ogród twoich marzeń

Piękny ogród nie istnieje bez zadbanego trawnika, jednak nie tylko on stanowi obiekt westchnień wielu osób marzących o idealnym skrawku ziemi. Poza wymienionymi powyżej pomysłami niektórzy decydują się również na postawienie fontanny lub klombów. Niestety, ta opcja jest dobra tylko w przypadku tych ludzi, którzy naprawdę lubią pracę w ogrodzie. Pamiętajmy, że woda w fontannie musi być co jakiś czas wymieniana, trzeba oczyszczać jej filtry, a klomby wymagają m.in. pielenia. Jeżeli jednak mamy na to wszystko czas i chęci – jak najbardziej upiększą one całokształt naszej działki.

Dla fanów zbiorników wodnych idealnym pomysłem będzie instalacja oczka wodnego lub niewielkiego strumyka. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, warto wykonać je samodzielnie. W sieci znajdziemy mnóstwo porad i instrukcji na ten temat. Ciekawy efekt optyczny zapewnią nam również schody w ogrodzie (wkomponowane w całą przestrzeń), a w przypadku altanek, werand i balkonów – piękna, naturalna winorośl. Dodajmy do tego duże, kolorowe donice, które będą oryginalnym dopełnieniem kolorystyki kwiatów, drewniane ogrodzenie, oraz dopasowane meble i mamy przepis na nietuzinkowy ogród idealny.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Dzia?ki pod budow? domu

Wersja do druku