Urządzanie kawalerki rządzi się swoimi prawami. Kierujmy się kilkoma prostymi zasadami, a stworzymy niewielkie, ale odpowiadające wszystkim naszym potrzebom mieszkanie.

Kawalerka to mieszkanie skondensowane do jednego pokoju. Musimy w nim zaplanować strefy formalne odpowiadające kilku podstawowym funkcjom. Starajmy się zaprojektować ją tak, aby poszczególne sektory ze sobą korespondowały, były wielofunkcyjne. Nie gromadźmy zbyt wielu przedmiotów, nie przytłaczajmy przestrzeni, także kolorystycznie. Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić? Niekoniecznie! Kawalerka to skomplikowana, ale jednocześnie wdzięczna do zaaranżowania przestrzeń.

Jak pomalować kawalerkę?

Zacznijmy od malowania! Niewielkie przestrzenie wymagają od nas sprytnego podejścia. Sięgnijmy po triki, dzięki którym wpłyniemy na odbiór pomieszczenia. Przede wszystkim wskazane są jasne, pastelowe barwy - wszelkie odcienie bieli, błękitu, szarości (np. Dulux EasyCare Odporny popielaty), nawet zieleni, a oprócz tego delikatne beże czy też kremowe tonacje. Sufit w kawalerce na pewno warto pomalować na biało (Dulux EasyCare Nieskazitelna biel). Podobnie kilkunastocentymetrowy pas u szczytu ścian – dzięki temu wnętrze będzie wydawało się wyższe.

Pamiętajmy, że jasne ściany skutecznie odbijają wiązki światła, ciemne zaś je pochłaniają. Czy oznacza to, że o ciemnych błękitach, czerwieniach czy szarościach możemy jedynie pomarzyć? Absolutnie nie! Wystarczy, że użyjemy ich w odpowiednim miejscu. Intensywniejszy kolor zaakcentuje wnękę lub ścianę za półką. Wykorzystany zaś na węższej ścianie sprawi, że pokój będzie wydawał się nieco większy.

Wybierając farbę powinniśmy kierować się jednak nie tylko kolorem, ale i jej właściwościami oraz użytecznością. W mieszkaniu, w którym na jednym planie musi się zmieścić zarówno salon, sypialnia, kuchnia, jak i kącik pracy, nietrudno o zabrudzenia. Przydatne będą więc przede wszystkim preparaty plamoodporne – tworzące powłokę, z której łatwo zmyjemy zabrudzenia po soku czy oleju. Sięgnijmy po sprawdzone rozwiązania jak Dulux EasyCare lub Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka.

Jak urządzić kawalerkę?

Jak z kolei zaplanować przestrzeń w kawalerce? Najpierw wyznaczmy podstawowe strefy formalne: kuchenną, przeznaczoną na odpoczynek, rozrywkę oraz pracę. W niewielkim pomieszczeniu będą one zlokalizowane tuż obok siebie lub wzajemnie się przenikały. Co ważne, nie przedzielajmy poszczególnych stref – ścianki działowe, prowizoryczne przepierzenia, zasłony czy parawany przyniosą nam więcej szkód niż pożytku, sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się mniejsze. Idealnym kompromisem są przeszklone lub ażurowe ścianki, które pozwolą na swobodne przenikanie światła.

Jeśli nasze mieszkanie jest wysokie (wskazane jest przynajmniej ok. 320 cm wysokości), możemy pomyśleć nad zbudowaniem antresoli, na której zlokalizujemy sypialnię. Pod nią zmieści się zaś kącik z biurkiem, półka z książkami lub garderoba, to zatem doskonałe rozwiązanie.

Kluczowym etapem urządzania kawalerki jest wybór mebli. Pragniemy zaoszczędzić maksymalnie dużo miejsca, stawiamy więc na sprzęty wielofunkcyjne. Dodatkowy stolik chowający się pod blatem kuchennym, taborety wsuwane jeden pod drugi, sofa z funkcją spania czy wreszcie pufy ze schowkami i fotele na kółkach to podstawa. Meble powinny łatwo poddawać się modyfikacjom, dostosowując się do wykonywanej aktualnie czynności. Bardzo ważna jest także przestrzeń do przechowywania, dlatego też zadbajmy o wyposażenie szaf i szuflad, kupmy separatory, wieszaki i pudełka, dzięki którym na małej powierzchni pomieścimy wszystkie potrzebne przedmioty.

 

Urządzanie kawalerki uczy nas kompromisów. Nawet na tak małej przestrzeni możemy jednak z łatwością stworzyć komfortowe, pełne ciepła wnętrze.

Zobacz więcej propozycji kolorów wnętrz na: https://www.dulux.pl/pl/inspiracje/modne-kolory-scian-2017Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma landrynka miętowa
Sypialnia w kawalerce

Wersja do druku