Przez lata panował nieprawdziwy stereotyp, że przyczyny problemów z płodnością dotyczą w głównej mierze kobiet. Z tego powodu badanie nasienia często było pomijane w procesie diagnostycznym. Teraz już wiemy, ze w przypadku braku ciąży po 12 miesiącach regularnego współżycia bez zabezpieczenia należy rozpocząć badania, w celu ustalenia przyczyny niepłodności.

Panowie przodem, czyli najpierw badanie spermy. Dlaczego?

Z dwóch zasadniczych powodów:
1. Wbrew obiegowym opiniom, lekarze i specjaliści z klinik in vitro potwierdzają, że niepłodność męska jest przyczyną 30-60% problemów z zajściem w ciąże.

2. Diagnostyka u mężczyzn jest łatwiejsza, więc jeżeli para decyduje się na testy lepiej rozpocząć od badania nasienia. U kobiet diagnostyka zwykle jest trudna, ponieważ należy wykluczyć wszystkie czynniki - hormonalne, infekcyjne czy związane z prawidłowym działaniem i budową jajników. Badanie spermy u mężczyzn jest zdecydowanie mniej kosztowne i pozwala od razu potwierdzić lub wykluczyć czynnik męski.

Wstyd przed badaniem laboratoryjnym, powoduje że wielu mężczyzn nie chce oddać nasienia do badania…
Jest to zjawisko bardzo częste, powodowane poczuciem zawstydzenia i dużym stresem, który generuje wizyta w laboratorium. Problem jest tym większy, że badanie nasienia wykonuje się z materiału przywiezionego do laboratorium nie później niż 30min po pobraniu - jeżeli pacjent nie ma takiej możliwości, czeka go pobranie nasienia w punkcie pobrań w laboratorium.

Dla wielu panów jest to bariera nie do pokonania, więc rezygnują z badania w laboratorium lub szukają alternatywnych testów.

Test na płodność dla mężczyzn w aptece - co to takiego?
Testy diagnostyczne dostępne dla pacjentów, są certyfikowanymi wyrobami medycznymi do samokontroli. Powstały, ponieważ zapotrzebowanie na badanie jakości nasienia poza laboratorium jest ogromne. Materiałem diagnostycznym jest oczywiście nasienie, które pacjent wykorzystuje do przeprowadzenia testu.

Domowy test nasienia powinien oceniać najważniejsze, z punktu widzenia możliwości zapłodnienia parametry - a takim według lekarzy i specjalistów jest ruchliwość plemników!

Czy każdy test płodności dla mężczyzn jest taki sam?

Nie. Testy dzielą się na dwie grupy:
1. Testy wskazujące całkowitą ilość plemników w nasieniu

Niestety są to testy obarczone dużym ryzykiem błędu, ponieważ pokazują tylko całkowitą ilość plemników - a w tej puli znajdujemy też:

  • Plemniki martwe

  • Plemniki bez prawidłowego ruchu (nie ocenia ruchliwości)

  • Plemniki o nieprawidłowej budowie (również niezdolne do zapłodnienia)

Więc ocena samej ilości plemników jest niewystarczająca. Co więcej może powodować że pacjent uzyska wynik, który spowoduje ze zaniecha dalszej diagnostyki, mimo ze jego nasienie zawierać będzie zbyt mało ruchliwych plemników.

2. Innowacyjny test pozwalający na badanie jakości nasienia (ilość ruchliwych plemników)
Jest to innowacyjne badanie spermy, które ocenia nie tylko ilość ale również prawidłowe poruszanie się plemników. Te które są niezdolne do zapłodnienia, są automatycznie wykluczone z pomiaru.

Test powstał w oparciu o 15 lat badan w klinice leczenia niepłodności i daje gwarancje wyniku na poziomie laboratoryjnym.

Przewaga dokładności wyniku testu jakości nasienia jest niepodważalna, ponieważ w sposób najwierniejszy z dokładnością do 100% wg metody CASA (automatyczna ocena nasienia) odzwierciedla badanie laboratoryjne.

Obejrzyj film na temat testu:

https://www.youtube.com/watch?v=N-GITKoKQxg&t=20s

Test na płodność mężczyzny powinien więc oceniać to co z punktu widzenia możliwości uzyskania ciąży jest najważniejsze - prawidłową ilość i ruchliwość plemników. Tylko takie plemniki, wykazujące tzw. ruch postępowy są zdolne do przepłynięcia trasy - od szyjki macicy do jajowodu, gdzie następuje zapłodnienie komórki jajowej i początek ciąży.

Zanim zdecydujesz się na wykonanie badania w domu, wybierz test na płodność najwyższej jakości!Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku