Drewno użyte do budowy altany ogrodowej wymaga impregnacji, by zachować doskonały wygląd i solidność przez wiele lat. Brak prawidłowej ochrony drewna sprawia, że altana niszczeje na skutek szkodliwych czynników atmosferycznych.


Impregnacja a rodzaj drewna
Altany ogrodowe najczęściej wykonuje się w drewna sosnowego lub świerkowego. Rzadziej buduje się je z desek dębowych lub drewna egzotycznego. Rodzime gatunki drewna są łatwiejsze w pielęgnacji, gdyż do ich ochrony można wykorzystać bejcę, klasyczny impregnat lub olej. W przypadku drewna egzotyczne poleca się jego pielęgnację jedynie za pomocą oleju, który wydobywa z desek naturalne piękno oraz najlepiej chroni je przed negatywnym wpływem mrozu i śniegu.

Przed impregnacją powinno się nie tylko określić, jaki rodzaj preparatu jest odpowiedni dla danego gatunku drewna. Powinno się również oczyścić altanę z wszelkich zanieczyszczeń. Miękkie drewno, takie jak sosnowe czy świerkowe, myje się za pomocą wody z mydłem. Jeżeli altana jest wykonana z drewna dębowego bądź egzotycznego, deski są odporne na szorowanie, co oznacza, że można usunąć z nich zabrudzenia za pomocą papieru ściernego.

Pierwsza impregnacja najważniejsza
Ochrona drewna jest najefektywniejsza, gdy wykona się ją za pomocą specjalistycznego preparatu przed zmontowaniem altany. W przypadku samodzielnej budowy altany jest to trudne, lecz kupując gotową altaną ma się pewność, że deski zostały dokładnie pokryte wysokiej jakości impregnatem. Producenci architektury ogrodowej stosują często impregnację ciśnieniową, która pozwala zabezpieczyć drewno na wiele lat. Niemniej, zalecają, by co jakiś czas nakładać na deski następne warstwy preparatu do ochrony drewna. Co ważne, lakiery, impregnaty, oleje oraz bejce są dostępne w kolorze transparentnym, dzięki czemu można za ich pomocą chronić drewno o naturalnej barwie. Jeżeli zrezygnuje się z impregnacji altany po jej wybudowaniu lub po jej zakupie, może okazać się, że po zimie pojawi się konieczność wymiany części desek lub rozbiórki całej budowli.

Wsparcie fachowców
Jeżeli kupuje się gotową altanę ogrodową, zyskuje się nie tylko możliwość skorzystania z szybkiego montażu na terenie całego kraju. Fachowcy są w stanie doradzić, jakie preparaty do impregnacji dostępne na rynku są najlepsze dla danego gatunku drewna. Ponadto podpowiedzą, jak często powinno się wykonywać prace konserwacyjne. Ich porady są o wiele bardziej wartościowe niż pomoc udzielana w sklepach i marketach budowlanych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku