Przebarwienia skóry zwykle są tylko defektem kosmetycznym, aczkolwiek mogą być jednym z objawów niektórych schorzeń. Bez względu na przyczynę ich powstawania można zapobiec ich pojawieniu się. Można też skutecznie je usunąć, gdy na działania profilaktyczne jest już za późno.

Statystyki pokazują, że przebarwienia skóry to typowa przypadłość pań powyżej 50 roku życia (90 proc.). Jednak aż 35 proc. kobiet powyżej 30 lat także zmaga się z plamami pigmentacyjnymi. W każdym z przypadków przebarwienia wynikają z zaburzeń dotyczących melaniny oraz melanocytów.

Poznaj przyczynę, by zapobiec przebarwieniom skóry

Chociaż powstawanie przebarwień łączy się z zaburzeniami związanymi z barwnikiem i komórkami pigmentacyjnymi, istnieje wiele czynników wpływających na ten stan:

  • procesy zachodzące w skórze będące efektem postępującego procesu starzenia się – są to przebarwienia, którym z reguły nie da się zapobiec;
  • nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne (także opalanie się w solarium) – dotyczy to przede wszystkim osób stosujących środki światłouczulające, np. herbaty z dziurawcem;
  • zaburzenia hormonalne – przebarwienia skóry pojawiają się głównie o kobiet w ciąży, przyjmujących doustną antykoncepcję, stosujących hormonalną terapię zastępczą;
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe – plamy pigmentacyjne powstają w takich chorobach, jak: zaburzenia pracy tarczycy, wątroby, nadnerczy.

Chcąc zapobiec nieestetycznym przebarwieniom skóry, należy unikać czynników wpływających na powstawanie plam.

Istotne znaczenie ma przede wszystkim wysoka ochrona przeciwsłoneczna – stosowanie kremów z wysokim filtrem przy każdej bezpośredniej ekspozycji na słońce zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień. Chociaż każdy powinien stosować taką ochronę (również po to, by uchronić się przed szybszym procesem starzenia), kremy z filtrem są koniecznością dla osób przyjmujących leki światłouczulające (np. niektóre leki na obniżenie cholesterolu, antybiotyki, środki antykoncepcyjne).

Jak walczyć z przebarwieniami skóry?

Istniejące przebarwienia skóry można skutecznie wyeliminować.

By osiągnąć zadowalające rezultaty, można zastosować kremy rozjaśniające, zawierające najczęściej takie substancje, jak: kwasy owocowe, kwas azelainowy, kwas kojowy. Ich działanie polega na złuszczaniu martwych komórek naskórka – to oznacza, że są w stanie zredukować widoczność powierzchniowych plam pigmentacyjnych. Natomiast w przypadku "opornych" przebarwień można sięgnąć po apteczne kremy z hydrochinonem – składnikiem, który nie tylko rozjaśnia, ale i hamuje aktywność melanocytów.

Chcąc pokonać przebarwienia na twarzy – również te głębokie – warto skorzystać z bogatej oferty gabinetów dermatologii i medycyny estetycznej. Bardzo dobre efekty w tym zakresie dają:

  • peelingi chemiczne z wykorzystaniem kwasów o wysokim stężeniu;
  • zabiegi laserowe, które eliminują widoczność przebarwień nawet podczas jednego seansu.

Decydując się na zabiegi usuwające przebarwienia skóry należy pamiętać, że trwałość efektów będzie zależeć od odpowiedniej ochrony twarzy przed czynnikami potęgującymi powstawanie plam.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku