Wielu właścicieli domów jest pod wrażeniem, że jeśli posiadają system ogrzewania gazowego, nie ma już potrzeby konserwacji komina. Prawdą jest, że nie trzeba będzie czyścić go tak jak w przypadku kominka opalanego drewnem, ale co 2-3 lata zaleca się przeprowadzanie inspekcji, aby upewnić się, że wszystkie układy są prawidłowo odpowietrzone i nie ma żadnych pęknięć, czy zablokowania przepływu powietrza, które mogą powodować niebezpieczne cofanie się gazów.


Czego można oczekiwać od technika

 

Kiedy przyjeżdża technik, przeprowadza on wstępną kontrolę bezpieczeństwa komina, aby ustalić, czy rzeczywiście konieczne jest czyszczenie komina, zanim podejmie się ewentualnej konserwacji.

Następnie powinien upewnić się, że wszystko jest w dobrym stanie, że komin jest konstrukcyjnie stabilny, że nie ma żadnych pęknięć, pogarszania się jego stanu lub zagrożeń dla bezpieczeństwa. Sprawdzi komorę dymu i amortyzator, a następnie sprawdzi skład odpadów z popiołu i rur z pieca.

 

Wykona kontrolę na dachu w celu sprawdzenia górnej kondygnacjii komina, zbada zaprawę murarską i wnętrza przewodu.

Powinno zostać wykonane skanowanie wideo, aby mógł zobaczyć dokładnie, co się dzieje wewnątrz komina.

Jeśli kominek jest gotowy do czyszczenia i tego wymaga, technik wyłoży tarcze i ustawi próżnię na dnie komina, aby zebrać kurz i resztki.

Jeśli przewód kominowy potrzebuje nasadki lub drobnych napraw, technik zazwyczaj będzie w stanie zająć się tym podczas czyszczenia.

 

Jakie są przesłanki do naprawy komina?

 

Istnieją różne sposoby, w jaki komin może zostać złamany. Jest to określane przez pęknięcia, które przebiega dookoła komina. Najłatwiej sprawdzić to za pomocą nowoczesnej kamerki kominowej, którą spuszcza się w dół przewodu kominowego, aby sprawdzić czy przerwa w strukturze jest na tej samej płaszczyźnie wewnątrz komina. Najczęstszym miejscem pęknięć komina, jest poziom dachu, jednakże przerwa może być także na wysokości poddasza lub w środku, a czasem pęknięcie następuje bezpośrednio u podstawy komina. Kiedy komin pęknie, pojawiają się zagrożenia, które wymagają naprawy. Na przykład komin zerwany na linii dachu jest nie tylko zagrożeniem pożarowym. Jest to również odpowiedzialność strukturalna. Warto przeprowadzać tego typu inspekcje szczególnie w przypadku ryzyka zawalenia się konstrukcji,aby uniknąć zniszczeń budynku, lub co gorsza urazów osób przebywających w pobliżu.

 

Jeśli zależy Ci na bezpiecznym i trwałym kominie dla Twojego domu, zapraszamy do sprawdzenia naszych kominów stalowych. Pełną wycenę kosztów sporządzimy dla Ciebie w 24h!

https://twojkomin.pl/

kominflex.com.pl

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku