Wizyta u ginekologa często dla kobiety jest krępująca i stresująca. Szczególnie silnie mogą odczuwać to młode dziewczyny, dla których będzie to pierwsze badanie ginekologiczne.Kiedy po raz pierwszy umówić się na wizytę do lekarza ginekologa?Młode dziewczęta mają problem z umówieniem się na pierwszą wizytę u ginekologa. Najczęściej, kiedy nie mają żadnych dolegliwości intymnych w ogóle nie odwiedzają gabinetu ginekologa. Tymczasem lekarze zalecają, aby taka wizyta miała miejsce po raz pierwszy zaraz po pierwszym okresie, a najpóźniej przed rozpoczęciem współżycia. Na pierwszą wizytę warto umówić się do ginekologa, którego polecają koleżanki, mama lub ewentualnie dziewczyny na forach internetowych. Dziewczęta mogą się także zastanowić, czy odpowiada im lekarz mężczyzna, czy może jednak wolałyby, aby była to kobieta. Nastolatki, które nie ukończyły jeszcze 18 lat mogą na pierwszą wizytę wybrać ginekologa dziecięcego. Sprzęt używany w gabinetach ginekologii dziecięcej jest bardziej przystosowany do badania bardzo młodych dziewcząt. Niepełnoletnie dziewczęta na swoją pierwszą wizytę powinny przyjść w towarzystwie osoby dorosłej.Jak się przygotować do wizyty?Zdecydowanie ubraniem, które warto polecić (nie tylko na pierwszą wizytę, ale także na kolejne) jest spódnica. Miejsce, w którym pacjentki przygotowują się do badania – oddzielony parawanem kącik w gabinecie lub oddzielna łazienka – z reguły znajdują się z dala od fotela ginekologicznego. Nie w każdym też gabinecie pacjentki dostają narzutki. Przemierzanie gabinetu w samej bluzce może więc być mało komfortowe. Dziewczęta, które nie rozpoczęły współżycia badane są bez wziernika. Lekarz może jedynie wykonać bezbolesne badanie dwuręczne przezodbytnicze. Jedynie w przypadku, kiedy wizyta wiąże się z problemami zdrowotnymi używany jest wziernik. Stąd zalecenie wyboru ginekologa dziecięcego, który dysponuje dziecięcym wziernikiem.


Przebieg wizytyKażda wizyta u ginekologa, także ta pierwsza, zaczyna się od dokładnego wywiadu. Na pewno na pierwszej wizycie lekarz zapyta o datę pierwszej miesiączki. Z pewnością lekarza zada także pytanie o to, czy dziewczyna zamierza rozpocząć współżycie. Jeśli tak, lekarz może zaproponować metodę antykoncepcji. Ale uwaga: nastolatka, która nie ukończyła 18. roku życia nie może otrzymać recepty na środki antykoncepcyjne, jeśli jedno z jej rodziców nie wyrazi na to zgody. W trakcie pierwszej wizyty lekarz powinien także zbadać piersi.


Jakich objawów nie można lekceważyć?Mimo zaleceń, aby na pierwszą wizytę u ginekologa umówić się zaraz po pierwszej menstruacji lub przed planowanym rozpoczęciem współżycia, wiele nastolatek tego nie robi. Są jednak sytuacje, kiedy wizyty nie można odkładać. Należą do nich:

  • bóle w podbrzuszu;
  • upławy z pochwy;
  • nieregularne lub bardzo obfite miesiączki;
  • zatrzymanie okresu;
  • zaczerwienienie, pieczenie i świąd okolic intymnych;
  • silny trądzik;

Wizyta w gabinecie ginekologicznym stresuje nie tylko nastolatki. Badanie nie musi być jednak powodem do stresu. Najważniejsze, aby do wizyty dobrze się przygotować i wybrać zaufanego lekarza. Nie warto jej zbyt długo odkładać nawet, jeśli nic nam nie dolega.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku