Choć być może brzmi to jak żart albo bajka, to w dobie i szybkiego rozwoju technologii i mody na korzystanie z odnawialnych źródeł energii coraz częściej domowy budżet zyskuje na innowacjach. Poza tym oczywiście pojawia się bardzo ważny dla wielu osób argument ochrony środowiska. Inwestycjami, które od kilku lat przyciągają klientów, są kolektory słoneczne lub instalacje fotowoltaiczne http://columbusenergy.pl. Pomimo ważnej łączącej cechy, jaką jest przechwytywanie energii słonecznej i przetwarzanie jej na ciepło lub prąd, to mechanizm ich działania jest zupełnie inny.


Energia ze słońca

Pozyskiwanie prądu lub ciepła z instalacji solarnej jest uzależnione od kilku czynników. Najważniejszym jest oczywiście poziom nasłonecznienia, czyli i pora roku, i zachmurzenie. W zależności od intensywności promieniowania otrzymujemy proporcjonalną ilość energii. Dlatego właśnie najmniej instalacje fotowoltaiczne dostarczają jej zimą, kiedy tak naprawdę zużywamy najwięcej ciepła i energii. Nie dość, że dni są krótkie, słońce jest nisko, to na dodatek najczęściej dociera do nas światło rozproszone, które trudniej efektywnie wykorzystać. W takie pochmurne dni wydajność paneli znacząco spada. Na szczęście zima nie trwa w Polsce cały rok, więc z dobrodziejstw instalacji fotowoltaicznej skorzystamy w miesiącach letnich. Warto pamiętać, że wielkość ogniw ma w tym wypadku znaczenie drugorzędne. Oczywiście, im większa powierzchnia, która pochłania energię słoneczną, tym więcej uzyskanej energii, ale zimą i tak nie uda nam się zgromadzić jej tyle, by zaspokoić potrzeby, a latem przy dużych powierzchniach otrzymywalibyśmy taką ilość ciepła, której prawdopodobnie nie bylibyśmy w stanie zużyć. Bardzo ważnym argumentem jest również ekonomia. Im większa instalacja, tym droższa.

Strona ma znaczenie

Najlepiej byłoby skierować panele fotowoltaiczne na południe. Fachowcy dopuszczają nawet znaczne odchylenie na wschód lub zachód, przy czym zalecają w takim wypadku zwiększenie powierzchni instalacji. Całkowicie sensu jest pozbawiony montaż paneli na północnej stronie lub w miejscach, które są stale zacienione. Wybór idealnego miejsca jest oczywiście uzależniony od kształtu działki, bryły budynku. Ponieważ najczęściej instalację montujemy na dachu, to pewnym ograniczeniem mogą być na przykład okna dachowe. Dobry fachowiec wybierze idealne miejsce na panele i zamontuje w taki sposób, by promienie padały nań pod kątem około 45°. To bezpieczne rozwiązanie, biorąc pod uwagę zmieniającą się wraz z porami roku wysokość słońca. Z drugiej strony taki kąt nachylenia jest najczęściej spotykany na dachach domków jednorodzinnych.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku