Jaki kolor podłogi wybrać: jasny czy ciemny?
Kolor drewnianej podłogi można zmienić
Podłogi wykonane z drewna mają to do siebie, że można poddawać je zmianom. Okresowe olejowanie lub lakierowanie to zabiegi konieczne do tego, by posadzka zachowała dobry stan na wiele lat. Czas ich przeprowadzania może być dobrą okazją do tego, by diametralnie zmienić wygląd drewnianej podłogi, który na przestrzeni lat już nam się opatrzył.
Przy użyciu bejcy czy kryjącej farby możemy nadać drewnianej podłodze wymarzony przez nas kolor, a w zależności od zastosowanych w czasie renowacji środków, uzyskamy zupełnie inny efekt. Dzięki temu, montując jasną drewnianą podłogę będziemy mogli nadać jej w przyszłości inny, ciemniejszy odcień. Warto jednak już na początku zwrócić na właściwości jasnych i ciemnych podłóg, by dobrać produkt, który najlepiej spełni nasze obecne oczekiwania.
Jasna drewniana podłoga – naturalny i subtelny efekt
Jasna podłoga wykonana z drewna, czasem nawet bielona, to marzenie wielu amatorów współczesnych trendów w aranżacji wnętrz. Przebojem wdarła się do małych mieszkań oraz przestronnych domów, do czego przyczyniła się moda na urządzanie pomieszczeń w stylu skandynawskim. Tutaj brylują tanie acz bardzo efektowne panele podłogowe.
Jasna podłoga prezentuje się subtelnie i naturalnie, ale o nie jedyne jej zalety. Podobnie jak jasne ściany dobrze spisuje się nawet w niewielkich przestrzeniach, pozwalając na ich wizualne rozjaśnienie i powiększenie. Możemy wykorzystać ją bez względu na styl, w jakim chcemy urządzić mieszkanie – jasne drewno doskonale odnajdzie się w większości aranżacji.
Jasne panele podłogowe z łatwością skomponujemy ze ścianami na zasadzie harmonii lub kontrastu. Bez trudu dopasujemy do nich również drzwi i ościeżnice. Aranżację z ich udziałem najlepiej dopełnią natomiast lekkie meble, które nie przytłoczą wnętrza, a także dodatki wykonane z surowców naturalnych.
Kiedy wybrać ciemną drewnianą podłogę?
Ciemny kolor na ścianach dodaje pomieszczeniom elegancji – nie inaczej jest w przypadku podłogi. Panele podłogowe o ciemnej, głębokiej barwie pozwalają w prosty sposób nadać wnętrzom wysublimowanego charakteru. Skutecznie je tez ocieplają, czyniąc bardziej przytulnymi.
Ciemną podłogę najlepiej zarezerwować dla obszernych pomieszczeń, których nie przytłoczy – w małych pokojach przyczyni się ona do optycznego pomniejszenia i tak niewielkiej przestrzeni, a tym samym nie wpłynie korzystnie na ostateczny wygląd wnętrza.
Ciemną podłogę można zestawić z jaśniejszymi kolorami ścian oraz z ciężkimi meblami. Idealnie komponuje się z wysublimowanymi i starannie dobranymi dodatkami, w których najlepiej zachować umiar. Podobnie jak jasne deski podłogowe, również ciemna posadzka może stać się elementem różnych aranżacji – mimo że nie jest tak uniwersalna jak jasna podłoga, dopasujemy ją z powodzeniem zarówno do stylu nowoczesnego, jak i vintage, industrialnego czy kolonialnego.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Jakie usługi gwarantuje dobry gabinet kosmetyczny?
Obecnie troska o wygląd i dobre samopoczucie staje się coraz ważniejsza. Ludzie szukają miejsc, gdzie mogą zrelaksować się i zadbać tym samym o swoje wa
Biżuteria na mikołajki - co najlepiej kupić bliskim?
Prezent na Mikołajki, podobnie jak każdy inny czy to na urodziny czy rocznicę ślubu, bywa czasem problematyczny. Co wybrać, za ile, czy się sprawdzi? Taki
TOP 5 trafionych prezentów świątecznych dla rodziny
Nic nie cieszy równie mocno jak perspektywa spędzenia świątecznych dni z najbliższymi. Wspólne posiłki i kolędowanie przynoszą długo wycze
Biotyna - właściwości, źródła, objawy niedoboru.
Biotyna, znana również jako witamina B7 lub H, jest kluczowym składnikiem, który odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Wstępem do tematu biotyny jest
Trzy zasady urządzania salonu - musisz je poznać!
Salon to serce każdego domu, miejsce, gdzie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, relaksujemy się po intensywnym dniu i gościmy naszych bliskich. Dlate