Choroba Leśniowskiego - Crohna jest przewlekłym zapaleniem jelita, które ma tendencje do ziarninowania. Do charakterystycznych cech zalicza się fakt, że odcinki zmienione są oddzielone odcinkami zdrowymi. Choroba może zaatakować każdy odcinek przewodu pokarmowego - od ust do odbytnicy.

Choroba Leśniowskiego - Crohna - żywienie w czasie zaostrzenia

Choroba Crohna charakteryzuje się ostrymi zwrotami i gwałtownymi remisjami. W czasie zaostrzenia choroby, pacjent ma ostre biegunki, przez które pojawiają się problemy z łaknieniem oraz przyjmowaniem pokarmów. Zazwyczaj wprowadzane jest żywienie dojelitowe lub pozajelitowe. Lekarze chcą jednak, żeby pacjent przeszedł na żywienie doustne. W tym czasie, chory może przyjmować wyłącznie produkty ubogoresztkowe, które zawierają minimalną ilość błonnika, drażniącego ściany jelit. Na początku można jeść kaszkę mannę, sucharki, biały ryż, drobny makaron oraz pszenne pieczywo. Kolejnym krokiem jest włączenie do diety chudego mięsa oraz ryb, które uzupełnią poziom białka w organizmie. Dostarczą również niezbędną dawkę energii pozwalającą choremu szybciej wyzdrowieć.

Choroba Leśniowskiego - Crohna - żywienie w czasie remisji

W czasie remisji choroby Leśniowskiego - Crohna, dieta powinna być jak najbardziej podobna do diety zdrowego człowieka. Nie mogą się jednak w niej pojawić produkty spożywcze, których pacjent nie toleruje m.in.:

  • alkoholu,
  • masła,
  • przetworów mlecznych,
  • herbaty i kawy,
  • czerwonego mięsa,
  • warzyw wzdymających (np. fasoli).

W diecie nie powinny się również znajdować produkty zawierające dużą ilość błonnika, do których zaliczają się owoce, warzywa, otręby oraz grube kasze. Wszystkie artykuły spożywcze wart gotować oraz podawać regularnie np. 6-7 lekkich posiłków w ciągu dnia.

Choroba Leśniowskiego - Crohna - inne sposoby leczenia

Poza wprowadzeniem diety, pacjent u którego została zdiagnozowana choroba Leśniowskiego - Crohna, przyjmuje również leki łagodzące objawy zapalenia jelit. Do najczęściej stosowanych środków zaliczają się aminosalicylany, kortysteroidy oraz leki biologiczne, które hamują działanie układu odpornościowego. W niektórych przypadkach zaostrzenia choroby wymagana jest również interwencja chirurgiczna polegającej na wycięciu najbardziej zmienionych zapalnie fragmentów jelita.  

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku