Budowa własnego domu wśród wielu zatem ma również i tę, że sami decydujemy o wielkości poszczególnych pokoi – oczywiście w granicach możliwości i w ramach danego projektu. Dzięki temu zyskujemy szerokie pole do popisu także w kwestii aranżacji sypialni, salonu, czy kuchni, a także łazienki. Choć łazienka jest zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem, to jednak w domu zazwyczaj ma nieco większą powierzchnię niż w nawet sporym mieszkaniu w bloku. W związku z tym mamy większą swobodę w planowaniu rozmieszczenia armatury i wyboru łazienkowego stylu. Oto kilka propozycji.

Dla minimalistów i miłośników luksusu

Osoby, które cenią sobie nutę luksusu i dobrze się czują w bardzo eleganckich wnętrzach, mogą zdecydować się na łazienkę w białym marmurze. W tym przypadku warto uważnie sprawdzić, jaką nasiąkliwość, klasę ścieralności i wytrzymałość na nacisk ma dany gatunek marmuru – niektóre rodzaje mogą nie sprawdzić się zbyt dobrze w łazienkowych warunkach. Do białego marmuru nie należy dobierać zbyt kolorowych dodatków – najlepiej będą prezentować się elementy w subtelnym odcieniu złota lub miedzi.

Jeżeli natomiast lubimy minimalistyczne klimaty, warto zainwestować w beton architektoniczny, dzięki któremu stworzymy surowe wnętrze, charakteryzujące się nietuzinkową elegancją. Z betonową szarością najlepiej skomponują się intensywne, ciemne kolory, np. granat, czerwień czy soczysta zieleń.

Łazienka jak salon

W ostatnich latach można zaobserwować tendencję powrotu do natury i stylu retro we wnętrzach. W ten sposób możemy zaprojektować również łazienkę. Wykończenie w drewnie nada jej niebanalny klimat i sprawi, że łazienka będzie przypominać przytulny salon, w którym możemy zrelaksować się po całym dniu. Obowiązkowym elementem takiego wnętrza jest wanna wolnostojąca. Na ścianach możemy pozawieszać urokliwe lub zabawne obrazki, zaś na półce lub na parapecie – postawić kwiaty doniczkowe, które podkreślą „salonowy” charakter łazienki. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde drewno nadaje się do łazienki: musi ono być bardzo odporne na wilgoć. Najlepsze będą gatunki egzotyczne, jak np. teak czy merbau, lub – w wersji rodzimej – dąb.

(Nie)zwykłe kompozycje z płytek

Jeżeli nie chcemy eksperymentować, a jednak marzy nam się łazienka w nietuzinkowym stylu – nic straconego. Z pomocą przychodzą nam tradycyjne płytki ceramiczne, które obecnie występują w tak wielu odmianach, rozmiarach, kształtach, kolorach i wzorach, że stosując je, możemy uzyskać właściwie każdy pożądany efekt. Dość dużą popularnością cieszą się obecnie płytki strukturalne. Możemy też zaszaleć z wzorami, wybierając np. płytki w stylu egzotycznym czy śródziemnomorskim – tego typu rozwiązania są dostępne np. na https://www.paste-group.pl/. Co więcej, płytki ceramiczne mogą także skutecznie imitować drewno, marmur czy beton – a przy tym są mniej kosztowne, nie nastręczają takich trudności w układaniu i łatwiej się czyszczą.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku