Nowoczesna boazeria, efekt ombre, a może stare drzwi? Jeśli chcesz w modny i nietuzinkowy sposób wykończyć ściany w swoim mieszkaniu, sprawdź proponowane inspiracje. Dzięki nim zwykła ściana może stać się jedną z najważniejszych dekoracji w twoim domu.

Salon to pomieszczenie reprezentacyjne, dlatego jego aranżacja powinna być szczególnie przemyślana. Jeśli zastanawiasz się, jak modnie wykończyć powierzchnię ścian w pomieszczeniu, zapoznaj się z naszymi inspirującymi propozycjami.

Galeria ścienna inna niż wszystkie

Obrazy czy zdjęcia oprawione w ramy to jedna z najczęstszych dekoracji ściennych. Jednak aby twoja galeria ścienna nie była oczywista, warto wyjść poza utarte schematy aranżacyjne. Ciekawą alternatywą są np. nowoczesne obrazy, czyli dyptyki, tryptyki czy nawet pentaptyki. Co to takiego jest? Są to obrazy podzielone na panele, dzięki którym przedstawiony motyw można jeszcze efektowniej wyeksponować. Poszczególne panele nie muszą być bowiem ułożone równo względem siebie – pewne nierówności dodatkowo podniosą walory dekoracyjne całej kompozycji.

Cieniowanie

Malując ściany wybierasz zazwyczaj jeden lub dwa kolory. Malujesz nimi poszczególne fragmenty ścian, a granice pomiędzy barwami są wyraźnie widoczne. Zamiast takiego tradycyjnego połączenia możesz zdecydować się na efekt ombre, czyli innymi słowy cieniowanie. Na czym to polega? Ścianę najpierw maluje się np. na biało, a następnie nakłada się drugą barwę, stopniowo ją rozcierając. W rezultacie miejsce połączenia dwóch kolorów jest rozmyte, a efekt uzyskany na ścianie wygląda znakomicie. Ombre sprawdzi się szczególnie dobrze w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Stare drzwi lub ramy okienne

Niektóre rozwiązania wnętrzarskie pozornie wydają się niedorzeczne, jednak jak pokazuje przykład drabin w aranżacji wnętrz, to co nieoczywiste, czasem okazuje się strzałem w dziesiątkę. Podobnie, jak drabina doskonale sprawdza się w roli regału czy półki, tak znakomitą dekoracją ścienną mogą być stare drzwi lub rama okienna. Te pierwsze mogą pełnić rolę np. zagłówka łóżka czy wieszaka. Natomiast stara rama okienna ze szprosami może posłużyć Ci do wyeksponowania pamiątkowych zdjęć.

Tego typu elementy dekoracyjne możesz ciekawie wkomponować do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim. Nawet jeśli drzwi lub rama są odrapane i spod białej farby widać surowe drewno – uzyskany efekt z pewnością będzie znakomity.

Boazeria w nowym wydaniu

Boazeria kojarzy ci się z rudymi deskami ściennymi, które powszechnie stosowano w aranżacji wnętrz w czasach PRL-u? Obecnie boazeria ma zupełnie nowe wcielenie i będzie doskonałym uzupełnieniem wnętrz urządzonych w rustykalnym stylu. Nowoczesna boazeria może mieć np. postać świerkowych desek np. o szerokości około 10 – 15 cm. Przytwierdzisz je do ściany za pomocą łat i wkrętów i pomalujesz białą bejcą. W ten sposób twoja ściana będzie przypominać wnętrza znane nam ze skandynawskich domów.

Innym sposobem na boazerię, jest jej angielska wersja. W takim wydaniu do ściany przytwierdza się panele, np. z płyty MDF, którą maluje się na biało. Do jej powierzchni następnie przykleja się sztukaterię. W rezultacie uzyskasz elegancki efekt, typowy dla angielskich salonów.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku