Dywany to piękne elementy wyposażenia, które skutecznie podkreślają charakter aranżacji wnętrza. Wśród wielu rodzajów dywanów znajdziemy także dywany typu shaggy. Kiedy warto się na nie zdecydować i w jakich wnętrzach je stosować?

Różne rodzaje dywanów

Dostępne obecnie w sklepach dywany to produkty bardzo zróżnicowane nie tylko pod względem kolorystyki czy rozmiarów. Decydując się na zakup tego typu dodatku, do wyboru mamy szereg dywanów naturalnych, jak i wykonanych z tworzyw sztucznych. Możemy zaopatrzyć się w model tkany maszynowo lub ręcznie, o różnej gęstości i wadze.

Oferta dywanów zróżnicowana jest także ze względu na wysokość runa. Te klasyczne i najbardziej uniwersalne mają równe, krótkie włosie i gładką powierzchnię. Popularne są obecnie także dywany bezrunowe typu sizal. Ich przeciwieństwem są natomiast dywany typu shaggy –ich runo jest długie i może osiągać nawet do 10 cm wysokości.

Dywan shaggy – jaki wybrać?

Wśród dywanów shaggy znajdziemy dwie główne grupy produktów. Pierwsza z nich to dywany o jednolitej długości włosa, a druga – dywany typu cut&loop. Te ostatnie cechują się tym, że w dłuższym runie wycięte są wzory, co pozwala na uzyskanie oryginalnego, trójwymiarowego efektu. Jeśli więc zależy nam na dywanie o nieprzeciętnym wyglądzie, wybierzmy dywan shagggy cut&loop.

Dywany shaggy, podobnie jak inne rodzaje dywanów, dostępne są ponadto w pełnej gamie barw, kształtów oraz rozmiarów. Podczas ich wyboru kierujmy się więc własnymi potrzebami, funkcją, jaką ma spełniać dywan, a także warunkami panującymi w pomieszczeniu, w którym go ułożymy.

Gdzie zastosować dywan shaggy?

Dywany typy shaggy pełnią dwie podstawowe funkcje – dekoracyjną oraz użytkową.

Ze względu na piękny, elegancki wygląd, doskonale nadają się do miejsce o reprezentacyjnym charakterze – możemy więc śmiało umieścić je np. w salonie, gdzie ułożone przy narożniku i stoliku uprzyjemnia czas spędzany na wypoczynku.

Długie i miękkie runo dywanu shaggy sprawdzi się także we wnętrzach takich jak sypialnie. Możemy sięgnąć tu po większy model, który zasłoni znaczną część posadzki, a tym samym pozwoli na komfortowe poruszanie się po pomieszczeniu. Jeden duży dywan możemy zastąpić również dwoma mniejszymi, które ułożymy z obu stron podwójnego łóżka. W ten sposób umilimy sobie codzienne poranki, stawiając stopy na miękkim, puszystym dywanie.

Dywan shaggy będzie także świetnym dodatkiem do pokoju dziecięcego. Możemy wykorzystać go podobnie jak w sypialni, układając tuż przy łóżku, jednak równie dobrze sprawdzi się ulokowany w centrum pomieszczenia. Długie i przyjemne w dotyku runo takiego dywanu stanie się miejscem zabaw odizolowanym od chłodu posadzki, a jednocześnie może posłużyć za kącik wypoczynkowy.

O czym pamiętać, decydując się na dywan shaggy?

Pamiętajmy, że dywan typu shaggy nie sprawdzi się w przypadku właścicieli zwierząt – sierść domowych pupili będzie nam bardzo trudno usunąć spomiędzy długich włókien. Grube runo będzie gromadziło także kurz i alergeny, które z pewnością nie wpłyną korzystnie na samopoczucie alergików. Z dywanu shaggy lepiej zrezygnować także wtedy, gdy szukamy modelu do kuchni lub przedpokoju, gdzie będzie on szczególnie narażony na zabrudzenia.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku