Powodów, by skorzystać z kantoru walutowego jest wiele. Podróż zagraniczna czy konieczność spłacania kredytu w obcej walucie to tylko niektóre z nich. Wiele przy tym zależy od tego jak często będziemy korzystać z tego typu usług, bo między innymi to determinuje wybór konkretnego rodzaju kantoru internetowego. Czasem zresztą mamy do czynienia tylko z platformą zakupową – również skuteczną w pewnych warunkach. Jakie zatem mamy rodzaje kantorów online i jak dobrać ten odpowiedni do swoich potrzeb?

Rodzaje „e-kantorów”

Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale nie każde miejsce w Sieci, w którym możemy zamienić waluty, jest typowym kantorem internetowym. Wszystko zależy od tego jak działają konkretne podmioty i jaki obrały sobie model biznesowy.

Najczęściej spotykamy się z kantorami tradycyjnymi, które poszerzyły lub przeniosły swoją działalność i możemy z ich usług skorzystać także przez Internet. Cieszą się one dużym powodzeniem z uwagi na renomę i stabilność, jaką wyrobiły sobie ich stacjonarne oddziały. Jednym z rodzajów tego typu działalności są również kantory internetowe banków, które coraz częściej przyjmują bardzo rozbudowane formy, służące nie tylko szybkiej wymianie waluty, ale i przetrzymywaniu środków oraz dowolnemu manewrowaniu nimi w dogodnym dla nas czasie i po żądanym przez nas kursie.

Kolejny rodzaj internetowej działalności związanej z dewizami jest swego rodzaju grupowa platforma zakupów waluty. Jej zasada działania jest bardzo prosta i pozwala nierzadko znacząco obniżyć koszty wymiany, co jest szczególnie istotne dla ludzi, którzy jednorazowo zamieniają większą gotówkę (na przykład spłacający ratę kredytu w dewizach). Na czym polega funkcjonowanie takiej grupy? Otóż jedna firma zbiera od wielu osób zlecenia na wymianę konkretnej waluty, a następnie dokonuje operacji na jednej, dużej kwocie. Następnie pozyskane dewizy rozdziela sprawiedliwie pomiędzy zleceniodawcami. To jest zdecydowanie szybsze i niejednokrotnie korzystniejsze rozwiązanie niż przeprowadzanie wielu małych operacji.

W sieci znajdują się także platformy, na których wymiana walut następuje bezpośrednio pomiędzy konkretnymi użytkownikami. To swego rodzaju „giełda walutowa”. Każdy może tam złożyć zlecenie wymiany jednej waluty na drugą po określonym kursie – jeśli znajdzie się osoba, która na takich samych warunkach chciałaby dokonać wymiany, transakcja dochodzi do skutku. To bardzo prosty i szybki system, ale poważnym minusem takiej platformy jest fakt, że czasem ciężko znaleźć zlecenie na ilość waluty, która akurat jest nam potrzebna.

Zasadniczo bez względu na to, który z powyższych systemów ma zastosowanie, sama wymiana opiera się o bardzo podobny mechanizm. Najpierw następuje rejestracja na stronie – właściciele serwisów dbają o to, by wszelkie nasze dane były zabezpieczone odpowiednimi certyfikatami. Ważnym krokiem jest zdefiniowanie rachunków bankowych i wpisanie naszego numeru telefonu, gdyż ze względów bezpieczeństwa wszelkie operacje są zwykle potwierdzane kodem SMS. Sama wymiana jest bardzo prosta – najpierw przelewamy środki na konto kantoru, składamy zlecenie i czekamy na realizację – w zależności od modelu biznesowego platformy może to potrwać różną ilość czasu. Kiedy wszystko dojdzie do skutku, nowa walutę przelewamy na konto zewnętrzne.

Ważną rzeczą jest to, by pamiętać, że różnego rodzaju platformy działają często w oparciu o różne prawo – kraju, w którym są zarejestrowane. Dlatego jeśli nie mamy do czynienia z kantorem internetowym jakiegoś konkretnego banku, to musimy zwrócić szczególną uwagę na aspekt prawny. Na wszelki wypadek najlepiej też środki trzymać na rachunku kantoru jak najkrócej i od razu po wymianie przelewać je z powrotem na własne konta. Wyjątkiem od tej zasady jest kantor walutowy Alior Banku, który jest bardzo bezpieczną i wygodną formą zarządzania dewizami.

Kantor Alior Banku – szybkość, wygoda i oszczędność w jednym

Kantor Aliora jest niezwykłym narzędziem, wręcz ewenementem na polskim rynku. Można zapoznać się z nim tutaj: https://kantor.aliorbank.pl/. Tam pieniądze mogą leżeć dłużej, a wielu przypadkach jest to wręcz wskazane. Dlaczego? Ponieważ o ile nie spieszy nam się w wymianą, to możemy poczekać, aż nasza waluta osiągnie odpowiedni kurs. Przy czym nie musimy codziennie sprawdzać spreadów – wystarczy złożyć w kantorze internetowym zlecenie, że chcemy wymienić daną ilość gotówki wtedy, gdy „aliorowy kurs” osiągnie konkretną wartość. Przy czym nie bez powodu użyto tu stwierdzenia „aliorowy kurs”, gdyż Alior Bank posiada dla swoich klientów specjalne, atrakcyjne stawki, zwykle sporo korzystniejsze niż te w oficjalnych kursach.

Alior Bank to także wygoda – w ramach kantoru możemy korzystać z bardzo wielu rachunków, prowadzonych w różnych walutach – dzięki temu mamy pewność, że nie będą one traciły na wartości z uwagi na automatyczne przewalutowania. W rzeczywistości aliorowy kantor może w pewnym zakresie zastępować nawet konta walutowe, co jest nie bez znaczenia dla osób, które handlują dewizami często i w dużym zakresie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku