Podział domu na strefy pozwala zwiększyć jego funkcjonalność, dodatkowo zapewniając całej rodzinie więcej prywatności i swobody. Jak go wykonać? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Projekt Domena 109 B WRW1282

Podział na strefy w domu jednorodzinnym piętrowym lub z poddaszem

W przypadku domu piętrowego podział na odrębne obszary jest bardzo prosty – dół to strefa wspólna nazywana dzienną lub aktywną, z kolei u góry zwykle aranżuje się nocną, czyli prywatną. W niej mamy możliwość odpocząć od hałasu i zrelaksować się w odosobnieniu. Do strefy dziennej oprócz domowników dostęp mają także goście. Dlatego pomieszczenia przeznaczone dla nich, typu dodatkowe sypialnie czy łazienka, również powinny mieścić się w tej części domu.

W strefie dziennej powinno znaleźć się jak najwięcej otwartych przestrzeni – kuchnia może być połączona z jadalnią, a ta z salonem i pokojem zabaw. Pozwoli to na lepszą komunikację i naturalnie będzie zachęcać do integracji. Osobno wydzielone powinny być pomieszczenia takie jak toaleta, pokój dla gości oraz gabinet. Z salonu mogą prowadzić do ogrodu duże drzwi okienne, które dodatkowo będą wprowadzały do domu więcej światła.

U góry, czyli w strefie prywatnej, znajdują się takie pomieszczenia jak sypialnie domowników, ich garderoby oraz łazienka. Zaletą takiego rozwiązania jest zupełne rozdzielenie tych dwóch części zarówno wizualnie, jak i akustycznie.

Jak wydzielić strefy w domu parterowym?

Kiedy mamy do czynienia z tylko jedną kondygnacją, strefy najlepiej wydzielić tak, aby frontowa część budynku była przestrzenią dzienną, a pomieszczenia prywatne znajdowały się w głębi domu. Najłatwiej jest to zaaranżować w przypadku projektów domów w kształcie litery L. Taki podział znacznie minimalizuje ryzyko zakłócenia spokoju domownikom obecnym w strefie prywatnej, przez osoby przebywające w strefie aktywnej. Warto też pamiętać o umiejscowieniu pokoi dla gości w taki sposób, by nie musieli oni przechodzić przez prywatną część budynku. Kolejną kwestią jest rozmieszczenie pomieszczeń gospodarczych – spiżarnię warto umieścić przy kuchni, natomiast pralnią lub kotłownią można oddzielić od domu garaż, o ile znajduje się on w bryle.Projekt domu Evita Optima wersja A WRD2693

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku