Zauważyłaś na twarzy pierwsze zmarszczki? Nie przerażaj się. Znamy sposoby, które Spowalniają proces ich powstawania. Sprawdź więc, co robić, aby dłużej cieszyć się gładką i piękną skórą.

Jak powstają pierwsze zmarszczki?

Tworzenie zmarszczek nieodłącznie wiąże się z procesem starzenia skóry, który jest z kolei efektem działań zarówno czynników wewnętrznych jak i zewnętrznych. Do czynników endogennych, wpływających na proces starzenia skóry, zaliczymy genetykę i hormony a do egzogennych- promieniowanie UV, zanieczyszczone środowisko, czy dym z papierosów. Jak widzisz, to również od twojego trybu życia zależy, kiedy pojawią się na twojej twarzy pierwsze zmarszczki. Dlatego, jeśli chcesz cieszyć się gładką skórą twarzy bez zmarszczek na czole czy zmarszczek wokół oczu, sięgnij po sprawdzone sposoby, które opóźnią proces starzenia skóry.

Jak zahamować proces starzenia skóry?

Choć na proces fizjologicznego starzenia skóry nie masz wpływu, to jednak możesz wzmocnić swoją skórę twarzy na tyle, że stanie się mniej podatna na powstawanie bruzd i zagłębień. Jak to zrobić? Oto 4 sprawdzone sposoby:

  1. Nawilżaj.

Czy wiesz, że cera sucha jest o wiele bardziej narażona na powstawanie zmarszczek? Jest cieńsza, a przez to mniej odporna na atak wolnych rodników. Ma też osłabioną warstwę ochronną, co powoduje, że łatwiej powstają na niej zmarszczki na czole zmarszczki pod oczami. Chcesz temu zapobiec? Sięgnij więc po kosmetyki wspierające tworzenie się naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), który pozwoli skórze twarzy pozostać jędrną i elastyczną, mimo upływu czasu. Co możesz jeszcze zrobić, aby lepiej nawilżyć cerę? Spożywaj duże ilości wody, która nawodni organizm od środka. Unikaj przy tym picia herbaty, czy kawy, które mają działanie odwadniające.

  1. Dostarcz antyoksydantów.

Pierwsze zmarszczki są efektem osłabienia włókien kolagenowych. A te z kolei powstają wtedy, kiedy wolne rodniki zaczynają niszczyć strukturę białek zawartych w skórze twarzy. Aby nie dopuścić do utraty kolagenu, powinnaś sięgnąć po antyoksydanty. Są to substancje i witaminy, które potrafią wzmocnić skórę na tyle, by bez problemu radziła sobie z wolnymi rodnikami. Do wzmacniających skórę twarzy witamin zaliczamy witaminy A oraz E oraz witaminę C, która wspomaga produkcję kolagenu. Silnym antyoksydantem jest również olejek eteryczny z mandarynki. Ważne  w walce o przystopowanie procesu starzenia skóry są również polifenole, które znajdziesz np. w wyciągu z winogron.  

  1. Wzmocnij barierę ochronną skóry. Wspomniane już wolne rodniki łatwiej atakują, kiedy warstwa ochronna skóry twarzy jest osłabiona. Dlatego, jeśli nie chcesz, aby pierwsze zmarszczki pojawiały się jak grzyby po deszczu, sięgnij po krem z zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze te wzmocnią warstwę lipidową naskórka, a tym samym lepiej nawilżą cerę. Opóźni to znacznie pojawianie się takich atrakcji jak  zmarszczki wokół oczu czy zmarszczki na czole.

  1. Pamiętaj o dokładnym i delikatnym demakijażu. To nie żart. Zanieczyszczona skóra twarzy gorzej sobie radzi z regeneracją i jest osłabiona. Łatwiej wtedy zniszczyć jej warstwę ochronną i przyczynić się do powstania pierwszych zmarszczek.. Jeśli chcesz, by zmarszczki pod oczami, czy zmarszczki w okolicach  wokół oczu pojawiły się jak najpóźniej, postaraj się prawidłowo wykonywać demakijaż. W jaki sposób? Po nałożeniu mleczka nie trzyj na siłę twarzy wacikiem, bo to przyczynia się do powstawania zmarszczek pod oczami czy zmarszczek wokół oczu. Odczekaj chwilę, aż mleczko wejdzie w reakcję ze skórą twarzy i samo rozpuści make-up lub cienie do oczu. Dzięki temu bez problemu, łagodnym ruchem zetrzesz je po kilku sekundach, a twoja skóra nie będzie na siłę rozciągana, co niestety sprzyja pojawianiu się pierwszych zmarszczek.


Chcesz zahamować proces starzenia skóry? Pamiętaj o dobrej ochronie przed szkodliwymi promieniami UV. Fotostarzenie się skóry to główna przyczyna pojawiania się pierwszych zmarszczek, dlatego jeśli chcesz, żeby twoja cera wyglądała młodo i promiennie, sięgaj po kremy z filtrami UV. Dzięki temu uchronisz się przed pojawianiem się zmarszczek pod oczami czy zmarszczek na czole.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają grzyby smażone
Ile kalorii mają mandarynki
medycyna estetyczna

Wersja do druku