Biegunka u niemowlaka to dolegliwość, której bardzo trudno uniknąć. Jej przyczyny mogą być różne. Ważne jest jednak, by umieć rozpoznać, czy to rzeczywiście biegunka czy po prostu fizjologicznie luźna kupka niemowlaka. Jeśli jednak mamy już do czynienia z biegunką, jak powinniśmy sobie z nią radzić?

Jak rozpoznać objawy biegunki u niemowląt?

Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że biegunki u maluszków nie są niczym niezwykłym. Z racji, że żołądek niemowlaka jest bardzo delikatny, czasem wystarczy tylko niedomyta butelka czy smoczek podniesiony z podłogi, by namnażające się bakterie zaszkodziły naszemu maluchowi. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z biegunką? Przede wszystkim powinny nas zaniepokoić oddawane częściej niż zwykle, luźne, niemalże wodniste stolce. Czasem pojawiają się one z domieszką śluzu. Dziecko może być także niespokojne, może się źle czuć i mieć podwyższona temperaturę ciała. Może także boleć je brzuszek, co wyraża zwykle poprzez wierzganie nóżkami. W przypadku gdy niemowlę karmione jest mlekiem mamy, często się wypróżnia i robi rzadkie kupki, ale to jak najbardziej naturalne zjawisko. Powinnaś zacząć się martwić, jeśli stolec oddawany jest dużo częściej, nawet kilkanaście razy na dobę, jest płynny i pienisty. Prócz wspomnianego śluzu, stolec w przypadku biegunki może być także z domieszką krwi.

Pamiętajmy, że biegunki u dziecka nie możemy bagatelizować, ponieważ może być bardzo niebezpieczna dla niemowlaka. Dla tak młodego organizmu może się to skończyć odwodnieniem, a to z kolei prowadzi nawet do zapadnięcia się ciemiączka i niedokrwienia mózgu.

Przyczyny biegunki u niemowląt

Biegunka u niemowląt może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to zatrucie pokarmowe, ale zdarzają się także infekcje przewodu pokarmowego, np. biegunka rotawirusowa, lamblioza, dur brzuszny. Infekcje często mogą wynikać np. z nieodpowiedniej higieny - niemycia rąk. Biegunka może pojawiać się także przy okazji ząbkowania dziecka czy zapalenia ucha środkowego.

Kolejną przyczyna tej dolegliwości jest alergia lub nietolerancja niektórych składników pokarmowych. Może wynikać również z przekarmienia dziecka.

To na pewno biegunka i co dalej?

Przede wszystkim, dziecko możemy uchronić przed biegunką, karmiąc je piersią. Jeśli więc pojawiła się biegunka, nie powinniśmy zaprzestawać karmienia w ten sposób. Jeśli dziecko karmione jest sztucznie, warto stosować lecznicze mieszanki mleczne (hipoalergiczne, bezglutenowe, bezsacharozowe i bezlaktozowe). Przede wszystkim jednak nie powinniśmy bagatelizować problemu i zgłosić się do lekarza, ponieważ biegunka może być objawem jakichś poważniejszych schorzeń. Im wcześniej je wykryjemy, tym lepiej dla naszego malucha. Niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza, gdy nasze dziecko ma mniej niż pół roku i gdy w jego stolcu pojawiła się krew.

Aby złagodzić objawy powinniśmy podawać dziecku lekkostrawne posiłki, np. gotowane mięso z kurczaka, kleiki ryżowe, zupę jarzynową czy tarte, ugotowane jabłko i banan. Warto również zmniejszyć ilość jedzenia i zwiększyć ilość płynów.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie: www.zdrowemaluchy.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają flaczki
Ile kalorii ma sałatka jarzynowa
Co to są zabawki sensoryczne
Problemy z dzieckiem

Wersja do druku