Zmywarka to element wyposażenia kuchni, bez którego często nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Obecnie, na rynku dostępnych jest wiele modeli, zarówno wolnostojących, jak i zmywarek do zabudowy. Sprzęty różnią się od siebie designem, funkcjami, a także ceną.

Do najbardziej popularnych sprzętów AGD należą zmywarki Samsung, Whirlpool oraz Amica. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając idealną zmywarkę.

Wygląd i rozmiar sprzętu

Zazwyczaj wyróżnia się zmywarki wolnostojące oraz zmywarki do zabudowy. Różnica między nimi polega głównie na sposobie zagospodarowania przestrzeni. Jeśli nasza kuchnia jest niewielkich rozmiarów, lepiej sprawdzą się zmywarki do zabudowy, które z łatwością wpasujemy w szafkę kuchenną lub nad blatem.

Warto pamiętać, aby dostosować pojemność zmywarki do ilości mieszkańców i zastanowić się nad tym, jak często będziemy z niej korzystać. Bowiem o wiele większą ilość naczyń zmywamy mieszkając z czteroosobową rodziną, a inną w jednoosobowym domu.

Oprócz rozmiaru urządzenia, liczy się też jego wygląd. Zmywarka musi komponować się z wystrojem kuchni oraz całego domu. Powinna być elegancka i praktyczna.

Funkcjonalne i energooszczędne zmywarki

W ofercie wielu producentów dostępne są energooszczędne zmywarki ECO. Do najczęściej wybieranych sprzętów tego typu, należą zmywarki Samsung oraz Whirlpool. Przy wyborze sprzętu zwróćmy również uwagę na wyposażenie zmywarki. Powinna ona zawierać oddzielne kosze na talerze, kieliszki oraz sztućce. Ponadto, w niektórych zmywarkach sami możemy zdecydować, który kosz naczyń ma zostać umyty, co wpływa na oszczędność wody.

Urządzenie nie powinno być także zbyt hałaśliwe. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia jest połączona z salonem. Głośna praca zmywarki może być uciążliwa zarówno dla gości, jak i domowników.

Przy wyborze sprzętu istotna jest liczba natrysków wewnątrz zmywarki, która wpływa bezpośrednio na czystość naczyń. Liczy się także sposób ich suszenia. W zmywarkach przydatna jest funkcja opóźnionego startu, która dostępna jest w wielu nowoczesnych modelach. Możemy dzięki temu zaprogramować zmywarkę wedle własnych potrzeb i preferencji.

Żywotność sprzętu domowego i cena

Niektóre urządzenia regulują twardość wody, co może wpłynąć na ich żywotność. Niektóre modele zmywarek posiadają również tzw. system Aqua Stop, który zabezpiecza kuchnię przed zalaniem, w razie awarii zmywarki. Jednak, aby sprzęt działał bez zarzutu, musimy odpowiednio go konserwować. Niezależnie od tego, czy dana zmywarka posiada tego typu funkcję, należy systematycznie czyścić filtry przy użyciu odpowiednich środków.

Urządzenia różnią się zainstalowanymi programami czyszczenia. Te najbardziej luksusowe posiadają wiele programów, które zapewniają najwyższą jakość czyszczenia. Niektóre zmywarki są także dodatkowo wyposażone w blokady przed dziećmi.

Ceny urządzeń wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Warto sprawdzić oferty różnych producentów, zanim zdecydujemy się na zakup.

Niezależnie od tego czy wybierzemy zmywarki Samsung, Amica czy Whirlpool, powinniśmy poczytać o konkretnych modelach i wybrać ten, który spełnia nasze oczekiwania. Podejmując decyzję o zakupie zmywarki, uwzględnijmy nasz budżet, potrzeby oraz styl życia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku