Każda kobieta marzy o posiadaniu przestronnej garderoby, mieszczącej każdą parę butów, każdy płaszcz i wszystkie paski w jednym miejscu. Również panowie coraz częściej doceniają istnienie osobnego pomieszczenia na ubrania. Czy warto decydować się na garderobę?

 

Nowa odsłona pawlacza

Do niedawna oddzielna garderoba wypełniona po sufit regałami na ubrania oraz buty kojarzyła się tylko i wyłącznie z wysokim statusem materialnym i posiadały ją tylko projekty domów o wielkiej powierzchni. Od pewnego czasu jednak garderoba gości także w domach i mieszkaniach o dużo mniejszej powierzchni, a bywa również częścią wielu kawalerek. Wszystko dzięki zmianie myślenia o jej użyteczności. Obecnie garderoba nie jest już tylko i wyłącznie osobnym pokojem przeznaczonym na przechowywanie balowych sukien, ale i przydatnym i funkcjonalnym schowkiem. Niegdyś rolę tę pełniły popularne w mieszkaniach, lokowane pod sufitem pawlacze, które odeszły do lamusa. Zawieszone wysoko w górze były bardzo trudnodostępne i nieporęczne w przechowywaniu rzadko używanych przedmiotów. Dzięki łatwemu dostępowi do garderoby staje się ona coraz częściej nie tylko szafą na ubrania, buty i akcesoria, ale i miejscem, w którym składowane są narty, odkurzacze czy deski do prasowania.

Przestrzeń idealna

Projekty domów zakładają umieszczenie garderoby bezpośrednio przy sypialni. To rozwiązanie sprawdza się zdecydowanie najlepiej, bowiem to właśnie prosto z łóżka kierujemy się do szafy w celu wyboru odpowiedniej stylizacji na kolejny dzień. Garderoba powinna być na tyle przestronna, aby umożliwić całkowite wejście do jej środka i swobodne obrócenie się wokół własnej osi. Warto zamontować w niej różnego rodzaju powierzchnie do przechowywania odzieży. Niezbędne zatem będą półki różnej wielkości, poziome rurki do powieszenia wieszaków oraz obszerne szuflady o różnej głębokości i szerokości. Dzięki temu w garderobie zmieszczą się wszystkie elementy odzieży i nie tylko. Urządzając garderobę nie można zapomnieć o odpowiednim jej oświetleniu. Ważne jest to aby światło padało pod różnym kątem, aby dostatecznie doświetlić wszystkie zakamarki i półki. Dlatego też dobrym pomysłem będzie połączenie lamp sufitowych z kinkietami i ledowymi podświetleniami półek.

Mądre rozwiązanie

Właściciele garderób cenią sobie codzienną wygodę użytkowania i łatwy dostęp do swoich ubrań. Garderoba z powodzeniem zastępuje szafę, przenosząc przechowywanie odzieży na wyższy poziom. Swobodne przechowywanie rzeczy w garderobie przedłuża ich żywotność, nie narażając koszul na pogniecenie czy butów na nadmierny ścisk we wspólnym pudełku. Z racji tego, że garderoba zastępuje szafę, sypialnia może mieć nieco mniejszy metraż kosztem jej dobudowania. Właśnie dlatego garderoba staje się coraz częstszym bohaterem projektów domów, niezależnie od przewidzianego metrażu. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie łączące przyjemność użytkowania z codzienną funkcjonalnością.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku