Czasami przychodzi taki moment w życiu, że chcemy zacząć pracę wyłącznie na własny rachunek. Własny biznes – jak to ambitnie brzmi, ale od pomysłu do jego realizacji daleka droga. Zakładanie działalności samo w sobie nie jest trudne, choć w niektórych przypadkach konieczność dopełnienia licznych formalności może nam to nieco utrudnić. Prawdziwe komplikacje pojawiają się dopiero w momencie, gdy nasza firma zaczyna działać na pełnych obrotach. Jeśli podjąłeś już decyzję o założeniu firmy to musisz być świadomy, że jej prowadzenie wiąże się nie tylko z osiąganiem satysfakcjonujących dochodów, lecz również ze stawianiem czoła zagrożeniom i dopełnianiem obowiązków, jakie już wkrótce będą na Tobie spoczywać.


Co to takiego są ceny transferowe?

 

Mało który początkujący przedsiębiorca wie, czym tak naprawdę są ceny transferowe. Warto w tym miejscu dodać, że za nieświadomość można bardzo drogo zapłacić. Mówiąc w skrócie, ceny transferowe są to ceny, po jakich podmiot przekazuje zarówno dobra niematerialne, towary, jak i świadczy usługi dla podmiotów powiązanych.

 

Jeśli prowadzisz liczne transakcje z podmiotami powiązanymi to prowadzenie dokumentacji związanej z cenami transferowymi jest wręcz koniecznością. Zadanie to warto pozostawić profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i kompetencje do prawidłowego jego wykonania. Firmom, które zdecydują się samodzielnie wykonać dokumentację i zrobią to w sposób nieprawidłowy grożą sankcje podatkowe, karno-skarbowe i karne. Jak widać, jeśli nie posiada się wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie nie warto ryzykować.

 

Pełna księgowość spółki

Zaraz po założeniu firmy stajemy przed podjęciem decyzji o tym, kto zajmie się księgowością. Samodzielne prowadzenie księgowości to nie lada wyczyn, dlatego spora część przedsiębiorców decyduje się zatrudnić księgowego lub wynająć biuro rachunkowe. Pierwsza opcja szczególnie polecana jest dużym firmom, które prowadzą pełną księgowość spółki i zatrudniają pracowników, gdyż wiąże się z tym całkiem sporo obowiązków dodatkowych.

 

Wynajęcie biura rachunkowego jest korzystne w sytuacji, gdy wszelkie rozliczenia i sprawy związane z finansami są bardziej skomplikowane. Na tyle zawiłe, by szukać pomocy u osoby znającej się na rzeczy, ale nie wymagające konieczności zatrudnienia dodatkowego pracownika. Podjęcie ostatecznej decyzji o tym, kto będzie prowadził księgowość firmy należy rzecz jasna do jej właściciela.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku