Szpital św. Rafała Scanmed S.A w Krakowie jest pierwszym ośrodkiem w województwie małopolskim i 3 ośrodkiem w całej Polsce, posługującym się unikalną metodą w leczeniu nowotworów za pomocą urządzenia NanoKnife.


 


Nanoknife to szansa dla Pacjentów ze zmianami nowotworowymi, które z medycznego punktu widzenia nie kwalifikują się do radykalnego leczenia operacyjnego lub stan ogólny pacjenta nie pozwala na wykonanie dużego zabiegu operacyjnego.

Urządzenie zostało wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych i do tej pory wykorzystywano było jedynie w USA oraz niektórych krajach Unii Europejskiej.

NanoKnife to nowoczesne urządzenie za pomocą którego możliwe jest nieodwracalne niszczenie komórek nowotworowych przy wykorzystaniu prądu elektrycznego. System wytwarza serię mikrosekundowych impulsów elektrycznych, które otwierają pory w błonach komórkowych. Pozwala to na trwałe uszkodzenie komórek nowotworowych przy zachowaniu ważnych struktur dla ludzkiego organizmu, np. naczyń krwionośnych, nerwów. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim do leczenia nowotworów prostaty , trzustki, wątroby, nerek i płuc.

Zabieg z zastosowaniem technologii NanoKnife polega na zaaplikowaniu w obrębie rejonu wymagającego leczenia kilku sond w kształcie igieł, pod kontrolą USG bądź tomografii komputerowej lub w trakcie zabiegu operacyjnego .Zaletą owej metody w porównaniu do radioterapii jest możliwość powtarzania zabiegu w przypadku zajścia takiej konieczności. Ponadto szybki i precyzyjny zabieg zmniejsza ryzyko powikłań oraz dolegliwości pooperacyjnych dla Pacjenta.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku