Konsolidacja comiesięcznych zobowiązań stanowi właściwie jedyne rozwiązanie umożliwiające obniżenie rat zaciągniętych kredytów. W sytuacji, gdy jesteśmy zobowiązany regulować kilka należności, które trafiają do różnych instytucji finansowych, przytłacza nas myśl o różnych terminach spłat oraz wysokim obciążeniu domowego budżetu. Wyobraźmy sobie następujący scenariusz: posiadamy kredyt samochodowy, zaciągniętą w banku pożyczkę na remont oraz niedawno zakupiony sprzęt AGD i RTV. Za każdym takim dobrodziejstwem stoi zobowiązanie finansowe, a co za tym idzie comiesięczny obowiązek regulowania rat. Każda z nich jest płacona w innym terminie, a ich suma poważnie nadwyręża nasze finanse.

Pewnego dnia zapominamy o spłacie jednej z rat, zupełnie przypadkowo, po prostu podczas natłoku różnych zajęć pominęliśmy tą jedną jedyną spłatę. Otrzymujemy ponaglenie od banku, w którym zaciągnęliśmy dany kredyt a konsekwencją tego jest wpis do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Będzie on rzutować na późniejsze plany, które wiążą się z ubieganiem się o kolejny kredyt. Bowiem negatywny ślad w bazach informacji kredytowej może być czynnikiem wykluczającym pozytywną decyzję kredytową.

Przedstawiona powyżej sytuacja nie jest rzadkim i odosobnionym przypadkiem. To w rzeczywistości się zdarza, tym bardziej jeśli posiadamy zobowiązania finansowe w różnych bankach. Konsolidacja ma za zadania zapobiec tego typu wypadkom i poniekąd ulżyć kredytobiorcy. Oczywiście należy wziąć pod uwagę to, że banki nie proponują kredytów konsolidacyjnych by jedynie wspomóc potencjalnych klientów, przecież muszą na tym procederze zarobić, i zarabiają. Jednak biorąc pod uwagę korzyści płynące z połączenia różnych kredytów czy pożyczek w jeden, fakt samego zysku banku przestaje mieć dla nas znaczenie.

Korzyści kredytu konsolidacyjnego

Głównymi zaletami podpisania nowego zobowiązania finansowego, który połączy wcześniejsze kredyty w jeden są:

  • spłata kredytu w postaci jednej raty zamiast kilku – rozwiązuje to problem obawy przed pominięciem płatności jednej z rat zaciągniętych kredytów
  • wysokość raty jest niższa niż suma wszystkich rat, które będą podlegały konsolidacji
  • okres spłaty ulega wydłużeniu

Oferta kredytów konsolidacyjnych

Kredyt konsolidacyjny jest popularną usługą, stąd wiele jego ofert proponowanych przez różne banki. Każdy stara się przedstawić najdogodniejsze warunki i przyciągnąć nowych klientów. Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie nowego zobowiązania finansowego, które połączy dotychczasowe pożyczki i kredyty należy dokładnie przeanalizować oferty poszczególnych banków. Najlepszych źródłem informacji na ten temat jest strona internetowa gg2010.pl, gdyż to właśnie z niej dowiemy się wszystkiego o konsolidacji kredytów. Zawiera dokładne opisy proponowanych przez banki kredytów oraz ich rankingi.

Najlepsze warunki kredytu konsolidacyjnego

Parametry oceny oferty kredytu konsolidacyjnego to przede wszystkim wysokość Rocznej Rzeczywistej Stopy Procentowej (RRSO), oprocentowania zmiennego, maksymalnej kwoty kredytu oraz okresu samego kredytowania. Biorąc pod uwagę wymienione warunki, jedną z najlepszych propozycji konsolidacji zadłużenia posiada Alior Bank. Klienci mogą ubiegać się o kredyt do 200 000 zł na czas do 10 lat, a RRSO w omawianym banku wynosi 10,26%. Credit Agrocile również wyróżnia się korzystną ofertą, tu z kolei można uzyskać kredyt do 150 000 zł na 10 lat z RRSO wynoszącą 11,8%. Ciekawym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny prezentowany przez T-Mobile Usługi Bankowe. Bowiem maksymalna wysokość kredytu jest taka sam jak w Alior Banku a RRSO nieco wyższe i sięgające 13,85%.

Przy omawianiu ofert kredytu konsolidacyjnego należy koniecznie wspomnieć o spółce Akredo. Firma Akredo współpracuje z wieloma bankami i to za jej pośrednictwem można wybrać najlepszą opcję kredytu konsolidacyjnego. Skraca to zdecydowania czas ubiegania się o nowe zobowiązanie finansowe.

Formalności związane z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego

Aplikowanie o kredyt konsolidacyjny trwa krócej niż w przypadku innych tego typu zobowiązań finansowych. Klient może wypełnić wniosek o kredyt online na stronie internetowej wybranego banku lub bezpośrednio udać się do jego najbliższej placówki. Wymaga to dostarczenia:

  • dowodu osobistego,
  • zaświadczenia o zatrudnieniu oraz źródle dochodu (umowa o pracę, własna działalność gospodarcza, świadczenie z tytułu emerytury lub renty),
  • umowy kredytów, które będą podlegały konsolidacji, wyciągi z rachunków bankowych poświadczające wpłaty ostatniej raty kredytów.

Bank weryfikuje dane wnioskodawcy w bazach Biura Informacji Gospodarczej i Biura Informacji Kredytowej, określa jego wiarygodność i zdolność kredytową zwykle w ciągu jednego dnia. Decyzja o otrzymaniu kredytu lub odmowie jego udzielenia jest podejmowana w czasie jednej bądź dwóch wizyt w placówce bankowej.

Kredyt konsolidacyjny jest odpowiedzią na potrzeby kredytobiorców, którzy z powodu sytuacji materialnej zmuszeni są do spłacania wielu zobowiązań finansowych. Jedna comiesięczna rata nie pozwoli im zaoszczędzić a przy okazji uniknąć sytuacji pominięcia spłaty jednej z rat wynikającej z zadłużenia.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku