Ponad 50% kobiet w ciąży skarży się na uciążliwą, nieprzemijającą zgagę, czyli refluks żołądkowo-przełykowy, który jest drugą, zaraz po mdłościach, najczęściej występującą dolegliwością przyszłych matek. Może pojawić się już od samego początku ciąży, jak i pod jej koniec. Zgaga a ciąża – czy da się tego uniknąć? Najprawdopodobniej nie, ale można znacznie złagodzić objawy zgagi dzięki przestrzeganiu kilku prostych rad.

Zgaga a ciąża

Jeśli sądzisz, że przyczyny zgagi w ciąży kryją się wyłącznie w nacisku powiększające się macicy na układ pokarmowy, to jesteś w błędzie. Owszem, większy z miesiąca na miesiąc brzuszek co prawda naciska na żołądek i jelita, powodując tym samym cofanie się treści żołądkowej do przełyku i wywołując uczucie nieprzyjemnego pieczenia, jednak znacznie większy wpływ mają zmiany hormonalne oraz nieprawidłowy styl życia.

Wszystko zaczęło się od zmian hormonalnych w organizmie ciężarnej kobiety. Już od momentu zapłodnienia ciało zaczyna produkować znaczne ilości progesteronu umożliwiającego utrzymanie ciąży. Zmienia śluzówkę macicy, by ta mogła przyjąć zapłodnioną komórkę, jednak wywiera wpływ na mięsień zwieracza zamykający ujście od przełyku do żołądka. Jest on znacznie osłabiony i nieco zwiotczały, mięsień nie jest w stanie domknąć ujścia i tworzy szczelinę, przez którą cofa się treść pokarmowa wraz z kwasem solnym oraz enzymami trawiennymi.

Nietypowe objawy zgagi w ciąży

To nie tylko uczucie pieczenia w żołądku, męczącego odbijania oraz kwaśno-gorzkiego posmaku w jamie ustnej. Pieczenie w gardle, uczucie kłucia za mostkiem, uczucie pełności i wzdęcia w górnej części brzucha to także zgaga w ciąży – objawy nietypowe, ale znacznie uprzykrzające życie kobiet. Czy to wszystko ma sens? Tak! Spożyty pokarm znacznie wolniej się przesuwa, dłużej pozostając w układzie pokarmowym. Substancje odżywcze lepiej się wchłaniają do krwioobiegu i krwi, która zasila łożysko. Finalnie więcej witamin i mikroelementów trafia do maluszka, który nieświadomy cierpień mamy, zdrowo rośnie w jej brzuszku. Na szczęście przyszły mamy nie są skazane na nieprzyjemności po każdym posiłku. Wystarczy tylko zastosować się do poniższych rad, by znacznie ograniczyć występowanie zgagi w ciąży. A między mity należy włożyć przesąd, iż występowanie zgagi w trakcie ciąży powoduje nadmierne rośnięcie włosów u dziecka i determinuje męską płeć dziecka. Nadkwasota żołądka to wyłącznie kwestia natury.

Zgaga może prowadzić do bezsenności – 6 na 10 osób zmagających się ze zgagą budzi się w środku nocy z powodu uciążliwego pieczenia za mostkiem, a także uciążliwy kaszel i uczucie duszenia się. Jest to spowodowane utrudnionym przełykaniem. Bezsenne noce bezpośrednio wpływają na stan zdrowia kobiety w ciąży – staje się bardziej nerwowa, osłabiona i drażliwa, może także odczuwać bóle głowy, dlatego bardzo ważne jest zapobieganie samej chorobie, jak i jej nawrotom.

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Warto mieć na uwadze, iż prawidłowe leczenie zgagi uwzględnia zarówno zdrowie matki, jak i nienarodzonego dziecka. I chociaż jest to dolegliwość niegroźna, to zawsze zależy skonsultować się z lekarzem wszelkie metody zapobiegania zgadze.

  1. Zrezygnuj z tłustych, ciężkostrawnych dań, ogranicz spożywanie słodyczy oraz kwaśnych potraw. Jedz częściej, a mniej – lekarze rekomendują spożywanie 5-6 posiłków w ciągu doby. Dokładnie gryź każdy kęs, nie śpiesz się, jedz zawsze na siedząco (leżenie powoduje przepływanie kwasu do przełyku) i nie popijaj posiłków, zwłaszcza sokami z kartonów oraz napojami gazowanymi (te ostatnie w ogóle wyklucz z codziennej diety), ponieważ rozpulchniają żołądek. Nie jedz za dwie osoby – wystarczy jedynie 200-300kcal dziennie, aby dziecko było zdrowe i dobrze się rozwijało. Podczas całej ciąży tyje się średnio13-18kg, dlatego jeśli zauważysz gwałtowny wzrost wagi, to należy zmienić jadłospis.
  2. Unikaj pochylania się i leżenia, najlepiej zasypiać w pozycji pół-siedzącej, ponieważ pokarm przesuwa się we właściwym kierunku. Dobrą pozycją do spania jest odpoczynek na lewym boku – nie uciska to żołądka.
  3. Nie noś obciskających ubrań – zrezygnuj ze spodni i bluzek opinających brzuch, a także z paska. Nawet najmniejszy nacisk może spowodować zgagę.
  4. Sięgnij po produkty zobojętniające kwas żołądkowy, np. migdały, 1.5% świeże mleko, napar z siemienia lnianego oraz wodę z miodem i octem jabłkowym. Kawę i herbatę można zastąpić naparem z rumianku i mięty wspomagającym pracę układu pokarmowego. Zamiast soli warto zastosować zioła wspomagające trawienie, np. majeranek, kminek, imbir i koper włoski.

Jeśli zgaga w ciąży pojawia się mimo stosowania wyżej wymienionych rad, to należy sięgnąć po dobre środki medyczne niezawierające sztucznych składników, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie maluszka. Przykładem naturalnego środka przeciwko zgadze jest Rennie, ponieważ jego formuła opiera się na węglanie wapnia i węglanie magnezu – dwóch występujących w przyrodzie substancjach o właściwościach neutralizujących, zamieniając kwas w wodę, niwelując tym samym uciążliwe objawy zgagi. Rennie jest bezpieczny dla kobiet w ciąży: https://www.rennie.pl/pl/ciaza-a-zgaga/. Należy jedynie przestrzegać jednej rzeczy, aby nie łączyć jednoczesnej suplementacji witamin wraz z lekami na zgagę, ponieważ te drugie ograniczają wchłanianie mikroelementów. Jeśli cierpisz na zgagę w ciąży, która dodatkowo powoduje silne wymioty i utratę wagi, to bezwzględnie należy się zgłosić do lekarza.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Odklejenie kosmówki
Przepis na kompot z pigwy na zimę
Czy pieczone jabłka są tuczące
Ile kalorii ma tort migdałowy
zio?a w doniczkach

Wersja do druku