Ponad 50% kobiet w ciąży skarży siÄ™ na uciążliwÄ…, nieprzemijajÄ…cÄ… zgagÄ™, czyli refluks żoÅ‚Ä…dkowo-przeÅ‚ykowy, który jest drugÄ…, zaraz po mdÅ‚oÅ›ciach, najczęściej wystÄ™pujÄ…cÄ… dolegliwoÅ›ciÄ… przyszÅ‚ych matek. Może pojawić siÄ™ już od samego poczÄ…tku ciąży, jak i pod jej koniec. Zgaga a ciąża – czy da siÄ™ tego uniknąć? Najprawdopodobniej nie, ale można znacznie zÅ‚agodzić objawy zgagi dziÄ™ki przestrzeganiu kilku prostych rad.

Zgaga a ciąża

Jeśli sądzisz, że przyczyny zgagi w ciąży kryją się wyłącznie w nacisku powiększające się macicy na układ pokarmowy, to jesteś w błędzie. Owszem, większy z miesiąca na miesiąc brzuszek co prawda naciska na żołądek i jelita, powodując tym samym cofanie się treści żołądkowej do przełyku i wywołując uczucie nieprzyjemnego pieczenia, jednak znacznie większy wpływ mają zmiany hormonalne oraz nieprawidłowy styl życia.

Wszystko zaczęło się od zmian hormonalnych w organizmie ciężarnej kobiety. Już od momentu zapłodnienia ciało zaczyna produkować znaczne ilości progesteronu umożliwiającego utrzymanie ciąży. Zmienia śluzówkę macicy, by ta mogła przyjąć zapłodnioną komórkę, jednak wywiera wpływ na mięsień zwieracza zamykający ujście od przełyku do żołądka. Jest on znacznie osłabiony i nieco zwiotczały, mięsień nie jest w stanie domknąć ujścia i tworzy szczelinę, przez którą cofa się treść pokarmowa wraz z kwasem solnym oraz enzymami trawiennymi.

Nietypowe objawy zgagi w ciąży

To nie tylko uczucie pieczenia w żoÅ‚Ä…dku, mÄ™czÄ…cego odbijania oraz kwaÅ›no-gorzkiego posmaku w jamie ustnej. Pieczenie w gardle, uczucie kÅ‚ucia za mostkiem, uczucie peÅ‚noÅ›ci i wzdÄ™cia w górnej części brzucha to także zgaga w ciąży – objawy nietypowe, ale znacznie uprzykrzajÄ…ce życie kobiet. Czy to wszystko ma sens? Tak! Spożyty pokarm znacznie wolniej siÄ™ przesuwa, dÅ‚użej pozostajÄ…c w ukÅ‚adzie pokarmowym. Substancje odżywcze lepiej siÄ™ wchÅ‚aniajÄ… do krwioobiegu i krwi, która zasila Å‚ożysko. Finalnie wiÄ™cej witamin i mikroelementów trafia do maluszka, który nieÅ›wiadomy cierpieÅ„ mamy, zdrowo roÅ›nie w jej brzuszku. Na szczęście przyszÅ‚y mamy nie sÄ… skazane na nieprzyjemnoÅ›ci po każdym posiÅ‚ku. Wystarczy tylko zastosować siÄ™ do poniższych rad, by znacznie ograniczyć wystÄ™powanie zgagi w ciąży. A miÄ™dzy mity należy wÅ‚ożyć przesÄ…d, iż wystÄ™powanie zgagi w trakcie ciąży powoduje nadmierne roÅ›niÄ™cie wÅ‚osów u dziecka i determinuje mÄ™skÄ… pÅ‚eć dziecka. Nadkwasota żoÅ‚Ä…dka to wyÅ‚Ä…cznie kwestia natury.

Zgaga może prowadzić do bezsennoÅ›ci – 6 na 10 osób zmagajÄ…cych siÄ™ ze zgagÄ… budzi siÄ™ w Å›rodku nocy z powodu uciążliwego pieczenia za mostkiem, a także uciążliwy kaszel i uczucie duszenia siÄ™. Jest to spowodowane utrudnionym przeÅ‚ykaniem. Bezsenne noce bezpoÅ›rednio wpÅ‚ywajÄ… na stan zdrowia kobiety w ciąży – staje siÄ™ bardziej nerwowa, osÅ‚abiona i drażliwa, może także odczuwać bóle gÅ‚owy, dlatego bardzo ważne jest zapobieganie samej chorobie, jak i jej nawrotom.

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Warto mieć na uwadze, iż prawidłowe leczenie zgagi uwzględnia zarówno zdrowie matki, jak i nienarodzonego dziecka. I chociaż jest to dolegliwość niegroźna, to zawsze zależy skonsultować się z lekarzem wszelkie metody zapobiegania zgadze.

  1. Zrezygnuj z tÅ‚ustych, ciężkostrawnych daÅ„, ogranicz spożywanie sÅ‚odyczy oraz kwaÅ›nych potraw. Jedz częściej, a mniej – lekarze rekomendujÄ… spożywanie 5-6 posiÅ‚ków w ciÄ…gu doby. DokÅ‚adnie gryź każdy kÄ™s, nie Å›piesz siÄ™, jedz zawsze na siedzÄ…co (leżenie powoduje przepÅ‚ywanie kwasu do przeÅ‚yku) i nie popijaj posiÅ‚ków, zwÅ‚aszcza sokami z kartonów oraz napojami gazowanymi (te ostatnie w ogóle wyklucz z codziennej diety), ponieważ rozpulchniajÄ… żoÅ‚Ä…dek. Nie jedz za dwie osoby – wystarczy jedynie 200-300kcal dziennie, aby dziecko byÅ‚o zdrowe i dobrze siÄ™ rozwijaÅ‚o. Podczas caÅ‚ej ciąży tyje siÄ™ Å›rednio13-18kg, dlatego jeÅ›li zauważysz gwaÅ‚towny wzrost wagi, to należy zmienić jadÅ‚ospis.
  2. Unikaj pochylania siÄ™ i leżenia, najlepiej zasypiać w pozycji pół-siedzÄ…cej, ponieważ pokarm przesuwa siÄ™ we wÅ‚aÅ›ciwym kierunku. DobrÄ… pozycjÄ… do spania jest odpoczynek na lewym boku – nie uciska to żoÅ‚Ä…dka.
  3. Nie noÅ› obciskajÄ…cych ubraÅ„ – zrezygnuj ze spodni i bluzek opinajÄ…cych brzuch, a także z paska. Nawet najmniejszy nacisk może spowodować zgagÄ™.
  4. Sięgnij po produkty zobojętniające kwas żołądkowy, np. migdały, 1.5% świeże mleko, napar z siemienia lnianego oraz wodę z miodem i octem jabłkowym. Kawę i herbatę można zastąpić naparem z rumianku i mięty wspomagającym pracę układu pokarmowego. Zamiast soli warto zastosować zioła wspomagające trawienie, np. majeranek, kminek, imbir i koper włoski.

JeÅ›li zgaga w ciąży pojawia siÄ™ mimo stosowania wyżej wymienionych rad, to należy siÄ™gnąć po dobre Å›rodki medyczne niezawierajÄ…ce sztucznych skÅ‚adników, które mogÄ… negatywnie wpÅ‚ynąć na zdrowie maluszka. PrzykÅ‚adem naturalnego Å›rodka przeciwko zgadze jest Rennie, ponieważ jego formuÅ‚a opiera siÄ™ na wÄ™glanie wapnia i wÄ™glanie magnezu – dwóch wystÄ™pujÄ…cych w przyrodzie substancjach o wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach neutralizujÄ…cych, zamieniajÄ…c kwas w wodÄ™, niwelujÄ…c tym samym uciążliwe objawy zgagi. Rennie jest bezpieczny dla kobiet w ciąży: https://www.rennie.pl/pl/ciaza-a-zgaga/. Należy jedynie przestrzegać jednej rzeczy, aby nie Å‚Ä…czyć jednoczesnej suplementacji witamin wraz z lekami na zgagÄ™, ponieważ te drugie ograniczajÄ… wchÅ‚anianie mikroelementów. JeÅ›li cierpisz na zgagÄ™ w ciąży, która dodatkowo powoduje silne wymioty i utratÄ™ wagi, to bezwzglÄ™dnie należy siÄ™ zgÅ‚osić do lekarza.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Odklejenie kosmówki
Przepis na kompot z pigwy na zimÄ™
Czy pieczone jabłka są tuczące
Ile kalorii ma tort migdałowy
zio?a w doniczkach

Wersja do druku