Wybór odpowiedniego stołu może okazać się nie lada wyzwaniem. Decydując się na konkretny model musimy pamiętać o tym, by posiadał on walory estetyczne oraz praktyczne. Stoły do jadalni muszą być także proporcjonalne do pomieszczeń.

Rozmiar stołu

Pierwszym elementem, na jaki należy przede wszystkim zwrócić uwagę jest szerokość oraz wysokość stołu. To właśnie od rozmiarów stołu zależy odczuwany przez nas komfort. Najbardziej odpowiednia szerokość wynosi minimum jeden metr. Krzesła najczęściej rozstawione są po obu częściach stołu, jedna osoba zajmuje średnio 60cmx40cm. Pod uwagę należy wziąć także stawiane na stole potrawy. By móc swobodnie spożywać posiłki należy wybrać stół o takiej właśnie szerokości. W sklepach meblowych stoły do jadalni często prezentowane są w szerokościach do 80 cm. Są to tańsze modele, ale gdy mamy taką możliwość, lepiej wybrać nieco większy stół. Długość natomiast zależy od ilości osób, które będą przy nim zasiadać. Poza domownikami należy także pomyśleć o najczęściej zapraszanych gościach, warto, by dla nich również znalazło się miejsce przy stole. Wysokość stołu też jest istotna. Optymalna długość nóg stołu to 76 cm.

Typ stołu

Kształt stołu, który wybieramy bardzo często wiąże się z układem jadalni. Możemy wybierać między okrągłym, owalnym, prostokątnym oraz kwadratowym stołem. Obecnie najbardziej popularne są prostokątne stoły. Te jednak zajmują więcej miejsca. Gdy posiadamy mniejsze mieszkanie możemy wybrać stół okrągły, który pomniejszony jest o ostre krawędzie.

Dodatkowa funkcja rozkładania

Jest to bardzo wygodna i cenna opcja, szczególnie w małych pomieszczeniach. Funkcję rozkładania posiada wiele stołów do jadalni. Część z nich posiada dodatkowe drewniane płyty umieszczone pod stołem, wówczas są one ukryte oraz dokładane w razie potrzeby  Są także modele stołów, które posiadają swoje przedłużenie nałożone na pierwszą część blatu stołu. Taki typ rozkładania posiadają zazwyczaj stoły kwadratowe, które po rozłożeniu przyjmują kształt prostokąta. Należy pamiętać, że rozłożony stół może zająć dużo więcej miejsca, a więc należy go umiejscowić na większej przestrzeni.


Proporcje stołu do wnętrza

Wybierając stoły do jadalni musimy mieć na uwadze nie tylko ilość zajmowanych przy nich miejsc, ale również przestrzeń do zagospodarowania. Posiadając dużą kuchnię możemy zdecydować się na większych rozmiarów stół. Będzie on wówczas prezentował się bardzo stylowo oraz elegancko. Podobnie jest w salonach połączonych z kuchniami. Duże przestrzenie mogą być świetnie ozdobione jakościowymi i estetycznymi dużymi stołami. Gdy jednak kuchnia to niewielki obszar w całym mieszkaniu możemy wybrać równie stylowe, ale rozkładane stoły, które są niezwykle funkcjonalne.

Styl stołu

Inną ważną kwestią jest styl stołu. Najczęściej nie jest to główny element dekoracyjny, dlatego warto odpowiednio dopasować go do wystroju całego mieszkania. Dzięki wielu rodzajom oraz modelom prezentowanych stołów, bez problemów możemy wybrać najbardziej właściwy.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

kupno mieszkania

Wersja do druku