Zapalenie jajników i jajowodu jest powodowane przez dostanie się bakterii do pochwy. Zdarza się również, że choroba przedostanie się przez krwiobieg z górnych partii ciała. Może to być spowodowane np. przez nieleczony ząb lub wyrostek robaczkowy. Objawy zapalenia to głównie bóle brzucha i problemy z oddawaniem moczu. Choroba jest najczęściej leczona antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi.

Zapalenie jajników i jajowodu – charakterystyka i przyczyny

Zapalenie jajników i jajowodu (inaczej nazywane zapaleniem przydatków) jest chorobą najczęściej dotykającą młode, aktywnie seksualne kobiety. Jajniki wytwarzają żeńskie hormony płciowe, a jajowody ułatwiają transport komórki jajowej do macicy. Zapalenie tych organów wynika z przedostania się bakterii do pochwy w wyniku nieprawidłowej higieny lub zakażonego partnera seksualnego. Głównie są to bakterie E. Coli, gronkowce i paciorkowce. Stan zapalny błony śluzowej szyjki macicy przenosi się na błonę śluzową jamy macicy i na błonę śluzową jajowodów. W niewielu przypadkach zakażenie przedostaje się przez krew do organów rozrodczych z chorych migdałków, zatok, nieleczonych zębów lub wyrostka robaczkowego. Warunki, które sprzyjają pojawianiu się schorzenia, to miesiączka, poród i stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych.

Zapalenie jajników i jajowodu – objawy

Najczęstsze objawy zapalenia jajników i jajowodu to:

  • Silne bóle brzucha, które mają charakter nagły i najczęściej pojawiają się w nocy. Kobieta odczuwa silne skurcze, które uniemożliwiają jej funkcjonowanie.
  • Podwyższona temperatura często skutkująca gorączką.
  • Problemy z oddawaniem moczu – silna potrzeba skorzystania z toalety, lecz brak możliwości oddania moczu.
  • Zaburzenia pracy układu wydalniczego – często występuje biegunka, zaparcia oraz kolka jelitowa.
  • Znacznie obniżone samopoczucie.

Zapalenie jajników i jajowodu - leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu zapalenia przydatków jest skierowanie się do ginekologa, który może zrobić USG dopochwowe w celu zbadania budowy jajników. Czasami bowiem podobne objawy mogą być spowodowane wadą genetyczną. Najczęściej jednak ostre zapalenie jajników i jajowodu leczy się za pomocą antybiotyków i leków przeciwzapalnych. Zmniejszają one ból oraz usprawniają drożność jajowodów. Z pewnością warto również pozostać 3-4 dni w łóżku i na ten czas zrezygnować ze stosunków seksualnych. Jeśli choroba ma wyjątkowo ostry przebieg, należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala. Jest to problem nawracający, jeśli więc nie zostanie w pełni wyleczony, można w przyszłości spodziewać się ponownego, silniejszego ataku.

Konsekwencje zapalenia jajników i jajowodu

Nieleczone zapalenie przydatków wiąże się z niebezpiecznymi konsekwencjami. Gdy dojdzie do zmian pozapalnych, błona wewnątrz jajowodu zacznie się zlepiać i tworzyć punktowe zrosty. W związku z tym komórka jajowa nie będzie miała możliwości swobodnego przepływu. Niewłaściwe leczenie może też prowadzić do usztywnienia jajowodu, co również zaburzy transport komórki jajowej. Prowadzi to do ciąży jajowodowej. Może ona być niezwykle groźna dla zdrowia i życia kobiety. Długotrwałe i nieleczone zapalenie może w skrajnych przypadkach prowadzić do trwałej bezpłodności.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku