Panele fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Polacy doceniają atuty płynące z posiadania energii ze słońca. Zdają sobie sprawę z tego, że pozyskany w ten sposób prąd jest rozwiązaniem tanim i ekologicznym, a przecież posiadanie w pełni sprawnej i dobrze zamontowanej instalacji fotowoltaicznej jest w stanie zapewnić nam dodatkowe dostawy energii również w naszym klimacie.

Stereotypy, które na ich temat na rosły, są systematycznie rozwiewane – mimo to wiele osób przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej opcji wciąż ma sporo pytań. Na najważniejsze z nich postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, korzystając z przykładu bardzo atrakcyjnej usługi od Innogy.

Instalacje fotowoltaiczne – najważniejsze pytania

Niektórzy wciąż zastanawiają się jaka jest różnica między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi. Tu odpowiedź jest bardzo prosta – w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że fotowoltaika przekształca energię słoneczną w prąd elektryczny, a solary w ciepło, najczęściej służące do podgrzania wody (co ma również znaczenie przy planowaniu centralnego ogrzewania w nowym budynku).

Często ludzie mają też wątpliwości odnośnie wyglądu całej instalacji fotowoltaicznej – wyobrażają sobie, że są to bardzo skomplikowane, zajmujące dużo miejsca i głośne aparatury. Nic bardziej mylnego – tego typu system składa się z:

  • modułów fotowoltaicznych, montowanych najczęściej na dachu, rzadziej na ziemi np. w ogrodzie;
  • inwertera (falownika), który zamienia prąd stały na zmienny – jest to niewielka, cicha skrzynka, którą montuje się przy domu, nieopodal modułów;
  • systemu montażowego, czyli wszystkich przewodów, które pozwalają na przepływ prądu i jego magazynowanie.

Całość, o ile dobrze i fachowo zamontowana, jest niemal niezauważalna dla osoby postronnej.

Kolejne popularne pytanie dotyczy wpływu czynników zewnętrznych na działanie paneli. Logicznym jest bowiem, że aby panele fotowoltaiczne wytwarzały prąd, potrzebne są promienie słoneczne. Czy zatem w Polsce, gdzie klimat bywa kapryśny, a słońce przez wiele dni w roku jest schowane za chmurami, jest sens montowania tego systemu? Odpowiedź brzmi – jak najbardziej! W końcu promieniowanie słoneczne przenika przez chmury i choć dociera ich wówczas do paneli mniej, niż w dni bezchmurne, to nasz system nadal wytwarza prąd. Jest udowodnione, że biorąc pod uwagę „standardowy” pod względem warunków atmosferycznych rok, jesteśmy w stanie wytworzyć prądu w wielkości kilkudziesięciu procent naszego zapotrzebowania. Bardzo istotny jest również fakt, że opady atmosferyczne nie są w stanie całkowicie zakłócić pracy systemu, a wiatr jest wręcz pożądany, gdyż chłodzi panele latem i pomaga im pracować wydajniej.

No właśnie – więc ile tego prądu? Średnie gospodarstwo domowe potrzebuje rocznie do normalnego funkcjonowania ok. 5 MWh prądu. Domowa instalacja fotowoltaiczna o wielkości 4 kWp jest w stanie wyprodukować ok. 76% tego zapotrzebowania! Oczywiście możliwe jest montowanie większych systemów, zarówno na potrzeby domów, jak i firm. Wówczas możemy wytwarzać nawet więcej niż potrzebujemy i odsprzedawać ten prąd elektrowni.

Istotną kwestią są również sprawy formalne, związane z budową i utrzymaniem fotowoltaiki na swojej działce. Uspokajamy – na zbudowanie standardowej instalacji nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, a ich działanie nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów. Pod warunkiem, że zostały dostarczone wysokiej klasy moduły i zainstalowano je poprawnie, mogą działać bez naszej ingerencji nawet wiele lat. Warto jednak co jakiś czas przeprowadzać ich inspekcję i usunąć zanieczyszczenia, na które w sposób naturalny są narażone. Za wykorzystaniem fotowoltaiki przemawia również niewielki czas potrzebny na zainstalowanie niezbędnych elementów – możliwe jest załatwienie wszystkiego nawet w 2 dni. Więcej informacji ogólnych na temat wykorzystania paneli fotowoltaicznych w domu i firmie podaje na swojej stronie internetowej firma Innogy - https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika.

Innogy – energia ze słońca

Jedną z bardziej interesujących ofert dotyczących instalacji fotowoltaicznych posiada obecnie Innogy. Szerzej można zapoznać się z nią pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca/energia-ze-slonca. Dlaczego należy ocenić ją tak pozytywnie? Przede wszystkim Innogy korzysta z wysokiej jakości produktów. Gwarancja na moduły fotowoltaiczne to 10 lat, a na ich moc – aż 25 lat! A nawet po tym czasie producent szacuje, że ich moc nie powinna spaść poniżej 80% maksymalnej sprawności. Co równie ważne Innogy pomaga w załatwieniu wszystkich formalności związanych z instalacją – od oszacowania zapotrzebowania na energię, poprzez wybór odpowiedniego miejsca instalacji modułów, po pomoc w wybraniu odpowiedniej formy finansowania. Firma współpracuje z wieloma instytucjami finansowymi, które oferują jej klientom bardzo atrakcyjne formy współpracy. Z Innogy możesz być pewien, że wszystkie podjęte działania będą podyktowane dbałością o bezawaryjne i jak najbardziej wydajne działanie systemu – ich fachowcy dobierają odpowiedni kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych, ich dokładne umiejscowienie, biorą też pod uwagę możliwości zacienienia danego miejsca. Dzięki temu wybierają zawsze najbardziej optymalną opcję, która pozwoli ci cieszyć się dodatkowym, darmowym prądem – energią ze słońca.

Instalacje fotowoltaiczne są z pewnością przyszłością energetyki. Ich uniwersalność jest na tyle duża, że korzystanie z nich jest możliwe i opłacalne niemal w każdej strefie klimatycznej. Polacy potrafią doskonale kalkulować, a na dodatek coraz większe znaczenie ma dla nich ekologiczność wyborów, dlatego montaż paneli fotowoltaicznych cieszy się z roku na rok coraz większym powodzeniem nad Wisłą. Nic nie zapowiada by ten trend się zmienił – dzięki takim profesjonalistom, jak eksperci z Innogy, zaufanie rodaków do tego typu systemów będzie prawdopodobnie tylko rosło.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Fotowoltaika czy się opłaca

Wersja do druku