Panele fotowoltaiczne cieszÄ… siÄ™ w naszym kraju coraz wiÄ™kszÄ… popularnoÅ›ciÄ…. Polacy doceniajÄ… atuty pÅ‚ynÄ…ce z posiadania energii ze sÅ‚oÅ„ca. ZdajÄ… sobie sprawÄ™ z tego, że pozyskany w ten sposób prÄ…d jest rozwiÄ…zaniem tanim i ekologicznym, a przecież posiadanie w peÅ‚ni sprawnej i dobrze zamontowanej instalacji fotowoltaicznej jest w stanie zapewnić nam dodatkowe dostawy energii również w naszym klimacie.

Stereotypy, które na ich temat na rosÅ‚y, sÄ… systematycznie rozwiewane – mimo to wiele osób przed podjÄ™ciem decyzji o skorzystaniu z tej opcji wciąż ma sporo pytaÅ„. Na najważniejsze z nich postaramy siÄ™ odpowiedzieć w tym artykule, korzystajÄ…c z przykÅ‚adu bardzo atrakcyjnej usÅ‚ugi od Innogy.

Instalacje fotowoltaiczne – najważniejsze pytania

Niektórzy wciąż zastanawiajÄ… siÄ™ jaka jest różnica miÄ™dzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami sÅ‚onecznymi. Tu odpowiedź jest bardzo prosta – w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że fotowoltaika przeksztaÅ‚ca energiÄ™ sÅ‚onecznÄ… w prÄ…d elektryczny, a solary w ciepÅ‚o, najczęściej sÅ‚użące do podgrzania wody (co ma również znaczenie przy planowaniu centralnego ogrzewania w nowym budynku).

CzÄ™sto ludzie majÄ… też wÄ…tpliwoÅ›ci odnoÅ›nie wyglÄ…du caÅ‚ej instalacji fotowoltaicznej – wyobrażajÄ… sobie, że sÄ… to bardzo skomplikowane, zajmujÄ…ce dużo miejsca i gÅ‚oÅ›ne aparatury. Nic bardziej mylnego – tego typu system skÅ‚ada siÄ™ z:

  • modułów fotowoltaicznych, montowanych najczęściej na dachu, rzadziej na ziemi np. w ogrodzie;
  • inwertera (falownika), który zamienia prÄ…d staÅ‚y na zmienny – jest to niewielka, cicha skrzynka, którÄ… montuje siÄ™ przy domu, nieopodal modułów;
  • systemu montażowego, czyli wszystkich przewodów, które pozwalajÄ… na przepÅ‚yw prÄ…du i jego magazynowanie.

Całość, o ile dobrze i fachowo zamontowana, jest niemal niezauważalna dla osoby postronnej.

Kolejne popularne pytanie dotyczy wpÅ‚ywu czynników zewnÄ™trznych na dziaÅ‚anie paneli. Logicznym jest bowiem, że aby panele fotowoltaiczne wytwarzaÅ‚y prÄ…d, potrzebne sÄ… promienie sÅ‚oneczne. Czy zatem w Polsce, gdzie klimat bywa kapryÅ›ny, a sÅ‚oÅ„ce przez wiele dni w roku jest schowane za chmurami, jest sens montowania tego systemu? Odpowiedź brzmi – jak najbardziej! W koÅ„cu promieniowanie sÅ‚oneczne przenika przez chmury i choć dociera ich wówczas do paneli mniej, niż w dni bezchmurne, to nasz system nadal wytwarza prÄ…d. Jest udowodnione, że biorÄ…c pod uwagÄ™ „standardowy” pod wzglÄ™dem warunków atmosferycznych rok, jesteÅ›my w stanie wytworzyć prÄ…du w wielkoÅ›ci kilkudziesiÄ™ciu procent naszego zapotrzebowania. Bardzo istotny jest również fakt, że opady atmosferyczne nie sÄ… w stanie caÅ‚kowicie zakłócić pracy systemu, a wiatr jest wrÄ™cz pożądany, gdyż chÅ‚odzi panele latem i pomaga im pracować wydajniej.

No wÅ‚aÅ›nie – wiÄ™c ile tego prÄ…du? Åšrednie gospodarstwo domowe potrzebuje rocznie do normalnego funkcjonowania ok. 5 MWh prÄ…du. Domowa instalacja fotowoltaiczna o wielkoÅ›ci 4 kWp jest w stanie wyprodukować ok. 76% tego zapotrzebowania! OczywiÅ›cie możliwe jest montowanie wiÄ™kszych systemów, zarówno na potrzeby domów, jak i firm. Wówczas możemy wytwarzać nawet wiÄ™cej niż potrzebujemy i odsprzedawać ten prÄ…d elektrowni.

IstotnÄ… kwestiÄ… sÄ… również sprawy formalne, zwiÄ…zane z budowÄ… i utrzymaniem fotowoltaiki na swojej dziaÅ‚ce. Uspokajamy – na zbudowanie standardowej instalacji nie potrzebujemy pozwolenia na budowÄ™, a ich dziaÅ‚anie nie pociÄ…ga za sobÄ… żadnych dodatkowych kosztów. Pod warunkiem, że zostaÅ‚y dostarczone wysokiej klasy moduÅ‚y i zainstalowano je poprawnie, mogÄ… dziaÅ‚ać bez naszej ingerencji nawet wiele lat. Warto jednak co jakiÅ› czas przeprowadzać ich inspekcjÄ™ i usunąć zanieczyszczenia, na które w sposób naturalny sÄ… narażone. Za wykorzystaniem fotowoltaiki przemawia również niewielki czas potrzebny na zainstalowanie niezbÄ™dnych elementów – możliwe jest zaÅ‚atwienie wszystkiego nawet w 2 dni. WiÄ™cej informacji ogólnych na temat wykorzystania paneli fotowoltaicznych w domu i firmie podaje na swojej stronie internetowej firma Innogy - https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika.

Innogy – energia ze sÅ‚oÅ„ca

JednÄ… z bardziej interesujÄ…cych ofert dotyczÄ…cych instalacji fotowoltaicznych posiada obecnie Innogy. Szerzej można zapoznać siÄ™ z niÄ… pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca/energia-ze-slonca. Dlaczego należy ocenić jÄ… tak pozytywnie? Przede wszystkim Innogy korzysta z wysokiej jakoÅ›ci produktów. Gwarancja na moduÅ‚y fotowoltaiczne to 10 lat, a na ich moc – aż 25 lat! A nawet po tym czasie producent szacuje, że ich moc nie powinna spaść poniżej 80% maksymalnej sprawnoÅ›ci. Co równie ważne Innogy pomaga w zaÅ‚atwieniu wszystkich formalnoÅ›ci zwiÄ…zanych z instalacjÄ… – od oszacowania zapotrzebowania na energiÄ™, poprzez wybór odpowiedniego miejsca instalacji modułów, po pomoc w wybraniu odpowiedniej formy finansowania. Firma współpracuje z wieloma instytucjami finansowymi, które oferujÄ… jej klientom bardzo atrakcyjne formy współpracy. Z Innogy możesz być pewien, że wszystkie podjÄ™te dziaÅ‚ania bÄ™dÄ… podyktowane dbaÅ‚oÅ›ciÄ… o bezawaryjne i jak najbardziej wydajne dziaÅ‚anie systemu – ich fachowcy dobierajÄ… odpowiedni kÄ…t nachylenia paneli fotowoltaicznych, ich dokÅ‚adne umiejscowienie, biorÄ… też pod uwagÄ™ możliwoÅ›ci zacienienia danego miejsca. DziÄ™ki temu wybierajÄ… zawsze najbardziej optymalnÄ… opcjÄ™, która pozwoli ci cieszyć siÄ™ dodatkowym, darmowym prÄ…dem – energiÄ… ze sÅ‚oÅ„ca.

Instalacje fotowoltaiczne sÄ… z pewnoÅ›ciÄ… przyszÅ‚oÅ›ciÄ… energetyki. Ich uniwersalność jest na tyle duża, że korzystanie z nich jest możliwe i opÅ‚acalne niemal w każdej strefie klimatycznej. Polacy potrafiÄ… doskonale kalkulować, a na dodatek coraz wiÄ™ksze znaczenie ma dla nich ekologiczność wyborów, dlatego montaż paneli fotowoltaicznych cieszy siÄ™ z roku na rok coraz wiÄ™kszym powodzeniem nad WisÅ‚Ä…. Nic nie zapowiada by ten trend siÄ™ zmieniÅ‚ – dziÄ™ki takim profesjonalistom, jak eksperci z Innogy, zaufanie rodaków do tego typu systemów bÄ™dzie prawdopodobnie tylko rosÅ‚o.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Fotowoltaika czy się opłaca

Wersja do druku