Atopowe zapalenie skóry to choroba o podłożu genetycznym, która związana jest także z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego i wadliwą budową naskórka.

Atopowe zapalenie skóry pojawia się już we wczesnym dzieciństwie, by co jakiś czas nawracać w późniejszych latach. Szczególnie narażone są na nie dzieci, które mają rodziców cierpiących na problemy z alergiami. Szacuje się, że to schorzenie może dotyczyć nawet do 24% populacji Europy. Jakie są objawy i jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci?

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry wiąże się z męczącym świądem. Do tego skóra dziecka cierpiącego na tę dolegliwość jest niezwykle sucha — pojawiają się na niej rumienie, które wyróżniają się na tle niezmienionego chorobowo naskórka. Co więcej, takie czynniki, jak pot, kosmetyki, czy wełniane ubrania nasilają dolegliwości skórne. Tym samym dzieci z AZS mogą mieć problemy nie tylko ze snem, ale i z narastającym rozdrażnieniem. 

Zmiany skórne bardzo często występują w formie pęcherzyków, drobnych grudek, a także nadżerek. Ich umiejscowienie jest różne w zależności od stopnia nasilenia procesu zapalnego — od skóry twarzy, poprzez tułowie, a skończywszy na kończynach dolnych. Bywa, że pojawiają się także na łokciach i kolanach. 

Jak wygląda leczenie AZS?

Leczenie AZS u dzieci różni się w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości. W wielu wypadkach wystarczy zastosowanie odpowiednich kosmetyków do skóry — emulsji, lotionów, oraz kremów, jednak w stanach większego nasilenia choroby konieczne są także preparaty przeciwzapalne. W bardzo ciężkich stanach poleca się fototerapię, a nawet hospitalizację! Nie warto tym samym zwlekać z wizytą u lekarza - im szybciej się na taką z dzieckiem udamy, tym więcej bólu mu oszczędzimy. 

Co dalej?

Po zakończeniu leczenia dbałość o skórę nadal jest niezwykle istotna. Należy niezmiennie stosować odpowiednie kosmetyki, dbać o odporność oraz unikać kontaktów z alergenami. Niestety nawet idealna dbałość o skórę nie gwarantuje braku nawrotów choroby. 

AZS jest chorobą, którą ciągle trzeba nadzorować. Bywa, że po długim czasie spokoju, objawy powracają. Grunt to szybkie działanie, które pozwoli uniknąć zbędnego cierpienia, jak i  ciągłe stosowanie się do zaleceń lekarza. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku