W przypadku skóry atopowej dobranie odpowiedniej pielęgnacji to podstawa. Kąpiele, dermokosmetyki, dieta, a nawet to jakie nosimy ubrania ma bardzo duże znaczenie podczas leczenia. Podstawą przy atopowym zapaleniu skóry jest dobranie odpowiednich kremów i maści bez recepty do codziennego smarowania chorych miejsc. Na co trzeba zwrócić uwagę kupując je w aptece?

Co to jest AZS skóry?

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to przewleka i nieprzyjemna choroba, na którą cierpią zarówno dzieci jak i dorośli. Nie jest ona na szczęście zaraźliwa. Przyczyn choroby trzeba szukać w zmianach w środowisku naturalnym, coraz częstszych alergiach oraz genach. Do tej pory nie znaleziono skutecznej metody na całkowite pozbycie się AZS. Całe leczenie polega na łagodzeniu objawów oraz utrzymywaniu skóry w fazie nieaktywnej (wtedy na skórze nie widać żadnych pęcherzyków ani łuszczenia). Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry muszą bardzo ostrożnie dobierać kosmetyki i uważać na alergeny - kontakt z nimi może nasilać objawy choroby.

Jak rozpoznać AZS? Charakterystyczne objawy skóry atopowej to swędzenie, suchość skóry, zaczerwienienia oraz nawracające zakażenia bakteryjne. Szpecące pęcherzyki i grudki pojawiają się najczęściej na twarzy, szyi i na zgięciach łokci oraz kolan. Chora skóra łuszczy się, pojawiają się nadżerki i rumień, a swędzenie może stać się nie do zniesienia. Niestety drapanie chorej skóry pogarsza tylko jej stan i może roznieść chorobę po całym ciele. Dermatolodzy nazywają taki stan cyklem swędzenia i drapania. Im więcej rozdrapie się chorej skóry tym więcej bakterii i alergenów może się pod nią dostać i pogorszyć jej stan. Zły stan skóry to jeszcze silniejsze swędzenie. Dlatego tak ważne jest niedrapanie nawet najmniejszych zmian i łagodzenie podrażnionej skóry. Odpowiednia maść na atopowe zapalenie skóry pomoże podczas tego trudnego czasu.

Jakie kremy pomagają na atopię skóry?

Wybierając krem na atopowe zapalenie skóry w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to czy zawiera emolienty. To składniki, które odbudowują wodno-tłuszczową warstwę ochronną skóry i powinny być podstawą kosmetyków dla osób ze skórą atopową. Popularne emolienty dla atopików to masło shea, olej z ogórecznika, skwalen oraz olej parafinowy. Inne składniki pomocne w walce o zdrową skórę to na przykład mocznik (najlepiej w stężeniu 10-20%), wyciąg z owsa Rhealba, alantoina, pantenol, sorbitol, gliceryna, wyciąg z pestek dyni, L-fukoza, dwupotasowa sól kwasu glicyryzynowego i ektoina.

Kosmetyki dla atopowców powinny mieć prosty skład, bogaty w składniki zmniejszające świąd, natłuszczające, kojące i antybakteryjne. Najlepiej jeśli będą to produkty, który mogą stosować nawet niemowlęta od pierwszego dnia życia. Takie kremy są wyjątkowo delikatne i nie zawierają żadnych substancji, które mogłyby podrażniać. Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry nie mogą być perfumowane ani zawierać żadnych substancji zapachowych. Muszą być za to hipoalergiczne i przeznaczone do pielęgnacji bardzo suchej skóry. Odpowiednie będą preparaty o wielokierunkowym działaniu czyli takie które łagodzą świąd i zaczerwienienie oraz jednocześnie odbudowują uszkodzoną skórę i przyspieszają jej regenerację.

Maści na atopowe zapalenie skóry najnowszej generacji posiadają także specjalne lipidy LLT (tak zwana technologia lipidów lamelarnych), którą są wyglądem bardzo zbliżone do tych naturalnie występujących w naskórku. Dzięki temu mogą bez problemu wpasować się w uszkodzoną skórę i ją odbudować. W przypadku AZS szybka regeneracja skóry jest bardzo ważna – każde uszkodzenie to ryzyko przedostania się do organizmu bakterii lub alergenów, które nasilają zmiany na skórze. Dodatkowo odbudowana skóra jest lepiej nawilżona i przestaje swędzieć. Jedną z maści o właściwościach wspierających leczenie atopowego zapalenia skóry jest https://www.bepanthen.pl/pl/nasze-produkty/bepanthen-sensiderm-krem/.

Jak jeszcze sobie pomóc?

Chorowanie na atopowe zapalenie skóry nie jest łatwe, szczególnie dla dzieci. Oprócz regularnej pielęgnacji kremami przeznaczonymi dla atopików, warto wprowadzić do codziennego życia również inne rytuały. Wieczorna, krótka kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem natłuszczających płynów do mycia pomoże w zachowaniu odpowiedniego nawilżenia skóry. Zaraz po delikatnym osuszeniu warto posmarować całe ciało kremem natłuszczającym. Przy AZS bardzo ważna jest dieta. Układając jadłospis należy pilnować odpowiedniego poziomu kwasu linolowego oraz proporcji kwasów omega-3 do omega-6. Warto też chronić się przed alergenami (najczęstsze to orzechy, pszenica, białko mleka krowiego, białko jaja, ryby, soja i orzeszki ziemne). Osoby chore powinny nosić ubrania tylko z naturalnych, delikatnych tkanin, które są przewiewne i nie podrażniają skóry.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma bułka pszenna wrocławska

Wersja do druku