Praca biurowa wymaga spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej, co może być męczące oraz powodować bóle stawów, mięśni i kręgosłupa. Kluczowy w tej kwestii jest wybór odpowiedniego fotela, który zapewni wygodę, dobre podparcie wszystkim częściom ciała i pomoże uniknąć tych przykrych dolegliwości. Jest to jeszcze istotniejsze niż tylko doraźne zapewnienie wygody, ponieważ długie godziny spędzane w źle dobranym fotelu mogą skutkować trwałymi problemami – skrzywieniem kręgosłupa oraz przewlekłymi bólami.

Na co zwracać uwagę?

Każdy chce, by wybierany przez niego fotel biurowy był estetyczny, starannie wykonany, solidny i trwały. Pożądana jest też dobra cena. Są to oczywiście istotne kwestie, jednak w przypadku biurowego fotela, co do którego ma się pewność, że będzie się w nim spędzać długie godziny każdego dnia, najważniejszym kryterium wyboru powinna być ergonomia.

Fotel musi zapewniać idealne podparcie wszystkim częściom ciała, żeby jednak było to możliwe, musi stwarzać wiele możliwości regulacji. W nowoczesnych, wysokiej jakości fotelach regulować można niemal wszystko – od ustawienia zagłówka, przez wysokość siedziska, aż po podłokietniki. Jest to bardzo ważne zarówno dla komfortu użytkowania, jak i dla zdrowia.

Najważniejsze cechy

Najmocniej na pracy w pozycji siedzącej ucierpieć może kręgosłup. Za jego prawidłową pozycję w fotelu odpowiada nie tylko oparcie, które musi posiadać regulowany stopień odchylenia, ale także głębokość siedziska. Zarówno zbyt głębokie, jak i płytkie siedzisko powoduje nadmierne przechylanie się, przez co kręgosłup jest nienaturalnie wygięty. Pożądane jest dodatkowo podpieranie go we wszystkich odcinkach, nie tylko lędźwiowym.

Istotna jest również wysokość, na jakiej umieszczone są podłokietniki. W fotelach, które nie posiadają ich regulacji, może dobrze się wypoczywa podczas przerwy, ale na pewno nie sprawdzają się one podczas pracy, zwłaszcza przed komputerem.

Ogromne znaczenie ma także wysokość fotela. Jego siedzisko musi znajdować się na takiej wysokości, by nogi użytkującej go osoby były zgięte w kolanach pod kątem prostym. W innych przypadkach szybko można spodziewać się dyskomfortu i dolegliwości bólowych.

Dodatkowe atuty

Znacznie przyjemniejsze jest korzystanie z foteli biurowych pokrytych naturalnymi materiałami – skórą czy tkaninami, niż materiałem syntetycznym. Ma to znaczenie zwłaszcza jeśli chodzi o cyrkulację powietrza, dlatego jeśli wybiera się ten drugi rodzaj fotela, warto wybrać taki, którego konstrukcja przepuszcza powietrze. Inaczej bowiem użytkowanie takiego fotela może być bardzo niewygodne w upalne dni, a ponadto bezpośrednio przekłada się to na jego trwałość. Pożądane jest także miękkie siedzisko oraz oparcie profilowane pod wieloma kątami.

Źródło: decofire.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Matowe płytki

Wersja do druku