Nie dajcie się zwieść egzotycznie brzmiącym nazwom, olejkom kuszącym zapachem i wyciągom z orientalnych roślin. To, co naprawdę działa nie musi mieć dizajnerskiego opakowania. Liczy się skład. Jakie kosmetyki są hitem naszych czasów? Prenumerata Elle – tu znajdziecie odpowiedzi na to i wiele innych pytań.

Kremy z filtrem UVA i UVB

Najważniejsze to zabezpieczyć się przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Powoduje ono powstawanie blizn słonecznych, a w konsekwencji przebarwień i zmarszczek. Filtry chronią nas przed procesem starzenia się skóry, ale też przed zmianami rakowymi.

Najlepsze są filtry mineralne, które tworzą na powierzchni skóry film ochronny, czyli warstwę będącą zaporą dla promieni UV. Są ponadto fotostabilne i nadają się także dla osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii.

Ważne, żeby kremy z filtrem miały wskaźnik nie mniejszy niż 30 SPF i chroniły zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Retinoidy

Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, to leki. Miejscowe stosowanie retinoidów jest bardzo skuteczne w leczeniu trądziku, łuszczycy, uszkodzeń słonecznych i rogowacenia słonecznego. Znane są ich odmładzające właściwości. Jednak retinoidy charakteryzują się bardzo silnym działaniem i mogą w początkowej fazie terapii podrażniać skórę. Można je stosować zewnętrznie oraz doustnie, ale zawsze pod kontrolą lekarza.

W kosmetykach najczęściej występuje retinol – inna forma witaminy A. Użyty w niewielkim stężeniu i odpowiedniej formule przekształca się w komórkach w kwas retinowy. Jest bardzo efektywny, a nie wywołuje podrażnień.

Kwasy owocowe

Najważniejsze z nich stanowią kwas glikolowy i salicylowy. Do tej grupy należą także kwasy: pirogronowy, mlekowy, migdałowy, azelainowy czy felurowy. Działają one poprzez procesy złuszczania, co oznacza, że zmniejszają warstwę rogową naskórka i stymulują go do odbudowy, nie niszcząc przy okazji bariery lipidowej naskórka. Kwasy owocowe najwyższą skuteczność działania osiągają w peelingach.

Antyoksydanty

Do antyoksydantów zaliczamy witaminy E i C, kwas liponowy, resweratrol, glukonolakton, kwas azelainowy, a także koenzym Q, który jest naturalną substancją, wytwarzaną przez ludzki organizm. Antyoksydanty przede wszystkim zwalczają wolne rodniki, a więc zabezpieczają komórki przed uszkodzeniem. Przyspieszają też naturalny proces regeneracji skóry i pobudzają syntezę kolagenu oraz elastyny. Ponadto chronią przed negatywnymi skutkami podczerwieni i energii cieplnej, jaką wytwarzają, nieuniknione w naszej codzienności, urządzenia elektroniczne.

Witamina C

Witaminę C śmiało można nazwać królową antyoksydantów. Posiada ona doskonałe właściwości nawilżające. Ponadto poprawia koloryt skóry i czyni ją gładką oraz lepiej napiętą. Ma udowodniony wpływ na syntezę kolagenu i elastyny, a także zapobiega tworzeniu się rumienia po ekspozycji na promieniowanie UV.

Jak powinna przebiegać codzienna, wzorowa pielęgnacja twarzy?

Najpierw warto nałożyć antyoksydant (witaminę E, C czy koenzym Q) dobrany do rodzaju naszej skóry – zaledwie dwie, trzy krople. Następnie nanosimy właściwy krem pielęgnacyjny odpowiedni do rodzaju cery, a także pory roku. Na końcu stosujemy krem z filtrem przeciwsłonecznym (SPF przynajmniej 30!). Teraz można zrobić perfekcyjny makijaż. Prenumerując magazyn Elle, poznasz najnowsze trendy i najlepsze triki w makijażu.

Na noc (poza okresem letnim) warto stosować retinoidy, a w okresie przejściowym wskazane jest stosowanie kremów z kwasami owocowymi.


Sekretem pięknej i zdrowej skóry jest rutyna prawidłowej pielęgnacji. A jaka jest prawidłowa pielęgnacja? To synergia ochrony (filtry), złuszczania (witamina A i kwasy owocowe) i odżywiania (antyoksydanty). Efektem takiej właśnie – zrównoważonej i dostosowanej do naszych potrzeb – pielęgnacji jest cera gładka, świetlista, o młodzieńczym wyglądzie. Czy nie o tym marzy każda z nas?


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Czemu sk?ra si? starzeje

Wersja do druku